Wyrąbany chodnik. T. 1

Wydawnictwo: Śląsk
Polska, Śląsk, górnicy, wojna, walka

Inne wydania

Jest to długa, dwutomowa powieść przedstawiająca życie górników na początku dwudziestego wieku, ich niebezpieczną pracę w kopalni, a także walkę o zachowanie polskości. Książka napisana jest językiem, jakim posługiwali się górnicy

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

izabela81 | 2013-05-11
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Gustaw Morcinek to autor trochę dziś już zapomniany. Głównie kojarzący się z "Łyskiem z pokładu Idy". "Wyrąbany chodnik" to długa, przepiękna dwutomowa powieść, która przedstawia życie górników na początku XX wieku, ich niebezpieczną pracę w kopalni, a także walkę o zachowanie polskości. Książka napisana jest językiem, jakim posługiwali się górnicy. Ale bez obaw - język ten łatwo zrozumieć dzięki licznym przypisom i wyjaśnieniom śląskich słów. Podczas gdy wielu bohaterów starało się zachować polskość, niektórzy dopuszczali się zdrad. Według mnie jedną z najpodlejszych postaci książki jest Sojka, który składa donosy Niemcom na swoich rodaków. W książce znajduje się wiele bardzo ładnych fragmentów o miłości Gustlika do książek. Jedna z najbardziej wzruszających scen to pierwsza wizyta w czytelni. Chłopiec najpierw przeczytał wszystkie kalendarze religijne matki, potem szukał książek u sąsiada Kubienki, jednak dostęp do większej ilości książek uzyskał dopiero wtedy, gdy stał się...

pablo0699 | 2016-11-21
UrannarU | 2016-10-17