Łysek z pokładu Idy

Gustaw Morcinek Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Kanon Lektur opowieści dla młodszych dzieci
2018-04-01
1967-01-01
Siedmioróg
konie miłość opieka kopalnia człowiek górnicy przywiązanie przyjaźń pomoc
opowieści dla młodszych dzieci
2018-04-01
Kanon Lektur
konie miłość opieka kopalnia człowiek górnicy przywiązanie przyjaźń pomoc

Wzruszająca lektura z lat dziecięcych. Pochwała ciężkiej górniczej pracy.

Bezbrzeznie smutna lektura. Oby choć uwrażliwiała na krzywdę zwierząt. Płakałam jak bóbr, czytając.

Warto było wybrać właśnie to wydanie szóste (Wydawnictwo Łódzkie; łatwo dostępne, bo nakład wyniósł 200 000 egzemplarzy), ponieważ znajdował się "Wstęp" od wydawcy, w którym został opisany Gustaw Morcinek (wraz z portretem) i jego twórczość – na siedmiu stronach, wystarczająco treściwie. Po wielu latach warto było powrócić do tej lekturki szkolnej, zdecydowanie tak! Treść...

Powrót do lektur szkolnych.

Wartościowa książeczka, ale już na pierwszy rzut oka widać, że pochodzi z innej epoki. Moje pokolenie się na takich lekturach wychowało, współczesne chyba sięga po coś innego.

Chociaż nie przepadam za pisarzami ,którzy zasiadali we władzach PRL-u,to przyznać muszę ,że cenię Gustawa Morcinka jako pisarza,a zwłaszcza jako znawcę Śląska,kultury i zwyczajów tego skądinąd pięknego regionu Polski."Łysek z pokładu Idy",to jedna z pierwszych książek przeczytanych przeze mnie przed ponad 40-stu laty i do dzisiaj pamiętam jak bardzo mną poruszyła ta...

Jedna z najbardziej wzruszających książek,jakie dane mi było przeczytać

Najlepsza z lektur ..Bardzo mi było szkoda tego konika.

"Lysek z pokładu Idy" to przepiękna nowelka o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Widać było, jak bardzo Łysek i Kubok są do siebie przywiązani oraz, że dla przyjaciela mogą zrobić wszystko.
Dzięki tej książeczce można przekonać się, że praca w kopalni jest bardzo ciężka dla konia, który przez dłuższy czas musiał żyć pod ziemią nie widząc słońca.
Nowelka ma z jakieś 21...

Dyskusje

2 858