Łysek z pokładu Idy

Gustaw Morcinek opowieści dla młodszych dzieci 48 str.
2018-04-01

Siedmioróg
opowieści dla młodszych dzieci
konie miłość opieka kopalnia człowiek górnicy przywiązanie przyjaźń pomoc

Kup książkę

Najlepsza z lektur ..Bardzo mi było szkoda tego konika.

"Lysek z pokładu Idy" to przepiękna nowelka o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Widać było, jak bardzo Łysek i Kubok są do siebie przywiązani oraz, że dla przyjaciela mogą zrobić wszystko.
Dzięki tej książeczce można przekonać się, że praca w kopalni jest bardzo ciężka dla konia, który przez dłuższy czas musiał żyć pod ziemią nie widząc słońca.
Nowelka ma z jakieś 21...

Są książki,które dobrze się wspomina oraz te,które powodują traumę na sam dźwięk tytułu.

Akurat "Łysek" należy do moich ulubionych smutnych książek.Tragiczna historia o pracy i znoju w kopalni na początku XX wieku.

Wzruszająca historia zwierzęcia, zmuszanego do pracy w kopalni.Tak kiedyś to wyglądało.

Gustaw Morcinek jak żaden z pisarzy tamtego okresu znał życie w kopalni, znał górników. Dlatego fabule możemy zaufać. Bo fikcja jest pozorna.
To kolejna książka o przyjaźni zwierzęcia i człowieka, właśnie w tej kolejności należy pisać. Bo to Łysek i jego postawa wobec ludzi, z którymi...

"Łysek z poładu Idy" to króciutka nowelka opowiadająca o niezwykłej przyjazni człowieka ze zwierzęciem.
Wzruszająca, pełna ciepła historia, opisuje siermiężną pracę górników w kopalni, którym pomaga koń Łysek.

Książkę przeczytałam tak po prostu, dając synowi.
A z racji tego, żech jest rodowito Ślązaczka a i nazwisko takie samo jak mo autor, musiałach w końcu uzupełnić...

Kolejna konfrontacja książki z dzieciństwa z tym, jak ją odbieram obecnie. W zasadzie niewiele się zmieniło - i w podstawówce, i teraz uważam, że to dobra, miła opowieść o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Wszystko osadzone w śląskich klimatach - kopalnia, górnicy. To dla mnie, człowieka znad morza, zawsze dodatkowy element krajoznawczy.

Na początku ta książeczka smuci człowieka. Łysek zostaje umieszczony w kopalni, gdzie tak naprawdę jego los jest z góry przesądzony. Mniej więcej w połowie opowieść staje się trochę przyjemniejsza, ponieważ możemy obserwować przyjaźń między człowiekiem, a zwierzęciem. Bałam się, że zakończenie będzie bardzo smutne, ale na szczęście nie było. Co dalej z Łyskiem? Można sobie...

Jestem na takim etapie czytelniczego życia, że czuję potrzebę przypominania sobie książek, które czytałem w dzieciństwie. Spowodowane jest to chęcią sprawdzenia, jak na takie lektury spojrzę, jako osoba dorosła. Właśnie dlatego sięgnąłem po „Łyska z pokładu Idy” Gustawa Morcinka.

Gustaw Morcinek, właściwie Augustyn Morcinek urodził się 25 sierpnia 1981 w Karwinie na...

Pamiętam dosyć dobrze tę poruszającą nowelę o ślepym koniu pracującym w kopalni. Mam cichą nadzieję, przyczyniła się ona do tego, że co niektórym czytelnikom otworzyły się oczka na okrutne traktowanie zwierząt przez ludzi.

Nie cierpiałam lektur o zwierzętach...

Dyskusje

2 774