Kamienne niebo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Powstanie Warszawskie
Marlena

Powstańcza Warszawa. W piwnicy, w której na czas bombardowań schroniło się siedmioro mieszkańców kamienicy, trwa spór o to, kto przyniesie wodę. Ta zwykła w normalnych warunkach czynność teraz wymaga odwagi, którą nikt nie zamierza się wykazywać. W końcu mąż dozorczyni, skuszony paczką papierosów, wychodzi. Moment później na piwnicę zwala się sześć pięter gruzu. Hanka Rumińska z córeczką...

Hanka Rumińska z córeczką Celiną, starszy, chory na serce profesor, osiemnastoletnia Ewa, kieszonkowiec Maniuś i dozorczyni Safianowa – to uwięzieni. Nie mają kilofów, by próbować przebić się do sąsiedniej piwnicy. Ziemniaki i marchew to ich jedyne jedzenie – może go wystarczyć najwyżej na kilka dni.

Zamknięci pod "kamiennym niebem" piwnicy, identyczni w tej sytuacji, a tak zarazem różni, mierzą się ze swoim losem. Pełni nadziei i zwątpienia, wywołujący konflikty i je zażegnujący, egoistyczni i solidarni, obcy i aż do intymności bliscy. Dramatyczna sytuacja odsłania bezlitośnie ich wnętrza. Tłumi wstyd, obnaża emocje. Poznajemy je w pełnych napięcia sporach, także tych dotyczących sensu Powstania.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Grażyna | 2012-12-05
Przeczytana: 20 sierpnia 2018
Katarzyna Sawicka | 2012-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2012

Jerzy Krzysztoń to moje prywatne, literackie odkrycie roku. Rzecz jasna nie ma co chwalić dnia przez zachodem słońca, a co za tym idzie, ferować wyroki o odkryciach roku, gdy ten jeszcze trwa, ale już wiem, już czuję, że nic tego odkrycia nie zdetronizuje. Już "Obłęd" mnie zachwycił, potem "Wielbłąd na stepie" tylko to podkreślił, a "Krzyż Południa" stał się kropką "nad i" całego uwielbienia. "Kamienne niebo" odkładałam ciągle na później. Z nostalgią i tęsknotą, że oto ostatnia powieść Krzysztonia, jaka została przede mną. Dłużej jednak odwlekać lektury nie mogłam, bowiem tytuł co chwila pojawiał się przed moimi oczami, gdy wybierałam z półek kolejne tomy do czytania. Stało się. Przeczytałam wszystkie powieści Krzysztonia. Teraz na poprawę nastroju będę polować na zbiory z jego opowiadaniami.

"Kamienne niebo" wygląda niepozornie. Nieduża książeczka, z ilością ledwie 239 stron, już na początku zadaje kłam tym pozorom i ukazuje całe bogactwo treści, której fabuła zamknięta w...

Niedźwiedzica | 2014-12-20

Książka chociaż krótka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i żałuję, że dopiero teraz ją odkryłam. Przeniosła mnie w czasy wojny, głodu, walki o życie, pozwoliła docenić to co mam.

Rafał | 2015-02-05

Cudna. Jedna z tych, po które często wracam.

Amelka | 2018-10-06
Na półkach: 2018, Przeczytane