Kozeta

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Les Miserables
Arek

Fragment powieści "Nędznicy" w formie opowiadania. Tytułowa bohaterka znajduje się pod opieką Tenardierów. Matka zobowiązuje się płacić rodzinie za dobrą opiekę nad córką, ci jednak nie wywiązują się z umowy.

Miłka | 2015-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Gdy zaczynałam czytać Kozetę nie wiedziałam, że jest częścią „Nędzników”. Zapewne dlatego, że czytałam to osławione dzieło już dawno temu i niestety niewiele pamiętam.

Niemniej jednak opowieść o małej Kozecie bardzo mnie poruszyła i muszę przyznać, że niezależnie, czy czyta ją małe dziecko, czy dorosła osoba, z pewnością poruszy niejedno serce. Dużo emocji i wzruszenia zapewnił nam Wictor Hugo tym opowiadaniem. Po przeczytaniu od razu człowiek widzi świat inaczej, jest bardziej troskliwy i wrażliwy na dziecięcy los. To, w jaki sposób nazywana jest ta mała istota: „mysz służąca u słonia”, czy też „biedny skowronek”, już rusza za serce, a mówimy o kilkuletniej dziewczynce, która zostawiona przez matkę u właścicieli oberży, zostaje potraktowana jako człowiek najniższej kategorii, jako służąca i „dziewczynka do bicia”. Jest to smutna historia, która zmusza do refleksji i której przeczytanie uważam za obowiązek.

lilla | 2013-11-19

Piękna książka, poważna, wzruszająca. Fragment "Nędzników". Opowiadanie o Cosette (po polsku Kozeta) zaczyna się, gdy dziewczynka ma 3 lata. Książkę kończy porzucenie domu Tenardierów przez tytułową bohaterkę. Dziewczynka odchodzi wraz z tajemniczym opiekunem, który nie chce zdradzić Tenardierom swojej tożsamości.

Karina | 2013-10-22

Z tą książką wiąże się wspomnienie mojej Babci która mi ją czytała i do dziś pamiętam emocje jakie mi wtedy towarzyszyły.

Tina | 2015-02-08

Uważam Viktora Hugo za geniusza! "Nędznicy" to utwór numer jeden w mojej biblioteczce. Po latach, kiedy na ekranach kin pojawił sie musical-interpretacja dzieła Hugo, obejrzałam go raczej z ciekawości, niż z potrzeby. Osobiście wolę książkę. Polecam każdemu jeśli nie cąły utwór to choćby jego fragmenty, wydane w postaci opowiadań takich jak "Kozeta" czy "Gavroche".

KateLozen | 2011-08-24

Fragment Nędzników...... może to dobry pomysł aby zarówno tą książką, jak i Gavrochem, zachęcić kogoś do przeczytania całej powieści.

| 2015-06-03
Przeczytana: maj 1998

Czytając "Kozetę", nie miałam pojęcia, iż jest to fragment powieści "Nędznicy". Lektura o losach małej Cosette bardzo mnie wzruszyła. 11 lat później, czytając "Nędzników", perypetie małej dziewczynki i jej życie wzruszyło mnie równie bardzo, co przed laty.

Ciekawie napisana. Taki malutki wstęp do wielkiego 4 tomowego dzieła :)

christmas2 | 2014-07-15

Czytałam jako dziecko i płakałam, nie wiedziałam, że to wielka literatura i wielki Victor Hugo, a jednak czułam ,że to coś pięknego...

izolek007 | 2012-12-13

mój faworyt, choć smutna to opowieść polecam aby każdy ją przeczytał!

Wabi | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Matka pozostawia dziecko o żony oberżysty, po które ma wrócić za jakiś czas.

Małgorzata Gnitecka | 2016-11-13