Ondraszek

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Gustaw Morcinek Dzieła wybrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
literatura piękna
Ewa

Bohater książki Ondraszek,to postać autentyczna, legendarny beskidnik(zbójnik)z gór Beskidu Morawsko Śląskiego, najprawdopodobniej narodowości węgierskiej.
Autor ukazuje nam legendę śląską o zbójnickiej swobodzie i chłopskiej tęsknocie za wolnością,określa Ondraszka jako "porządnego zbójnika",powiernika ludzkiej niedoli, obrońcę chłopów i wroga wielmoży.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Frederik | 2017-06-12
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Trochę się męczyłem, ale przeczytałem. :)

justyna | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Oj, jak ciężko było mi przebrnąć przez kolejne karty tej książki! Zdawałoby się, że to opowieść trochę bajkowa, trochę legendarna , a wszystko działo się naprawdę. Ondraszek, zbójnik walczący ze swoją dobrą i złą naturą, wierzący w przeznaczenie i w to, że to właśnie on ma poprowadzić chłopów śląskich, słowackich, morawskich do buntu przeciwko ich panom. Gdy był małym chłopcem podobno zjawił się tajemniczy człowiek, który wywróżył mu takie życie. Osobiście chyba nie chciałabym spotkać na swojej drodze człowieka, który przepowie mi tak smutny koniec... Ondraszek to historia człowieka odizolowanego, wykluczonego przez społeczeństwo (jego liczne romanse i napady zbrojne zrobiły swoje). To historia też wielkiej miłości do Ondraszka Barbary, która pozostała przy nim do samego końca, na przysłowiowe "dobre i złe". Dzięki pomocy Braciszka Ondraszek rozgrzał w końcu chłopskie tłumy, które już, już miały iść za nim na panów, gdy nagle zaczęła się zaraza i winę za nią zwalono na Ondraszka....