Czarna Julka

Beskidy
2011-01-01
1959-01-01
Galicja zabory Gustaw Morcinek kopalnia

W książce pt. "Czarna Julka" G. Morcinek zawarł tematykę relacji pomiędzy poszczególnymi narodami i społecznościami, które niegdyś zamieszkiwały Śląsk Cieszyński, a stosunki pomiędzy nimi były niejednokrotnie dalekie od idyllicznego obrazu, jaki obecnie bywa prezentowany przez poszczególne środowiska lansujące pod niebiosa idee multikulturalizmu, zwłaszcza na przykładzie Śląska Cieszyńskiego. Główna bohaterka książki, tytułowa Julka wywodzi się z rodziny włoskich imigrantów ekonomicznym z Tyrolu (Trydentu). Na kartach książki pojawia się porównanie sytuacji panującej na Śląsku Cieszyńskim z podobnym położeniem ludności włoskiej pod austriackim panowaniem w Tyrolu (Trydencie),gdzie stosowana była analogiczna polityka wynaradawiania miejscowej ludności. Z całą pewnością tematykę dzieła możemy przedstawić jako symboliczne ujęcie polsko-włoskiej przyjaźni, zwłaszcza w zakresie wspólnie podejmowanych wysiłków w ramach walk narodowo-wyzwoleńczych, które wymienione narody prowadziły ze wspólnym wrogiem. "Czarna Julka" stanowi najbardziej autobiograficzną pozycję G. Morcinka, w której opisał swoje dzieciństwo i trudności, z jakimi spotykały się wynaradawiane śląskie dzieci w okresie poprzedzającym I wojnę światową. Autor wskazuje na znaczenie edukacji w prawidłowym funkcjonowaniu narodu. Z drugiej strony w "Czarnej Julce" odwzorowane zostało mickiewiczowskie Soplicowo z "Pana Tadeusza", w treści książki G. Morcinek wyraził swoją nostalgię za dawno minionymi realiami, które już nie istnieją. Karwina i Śląsk Cieszyński z okresu dzieciństwa autora stanowiły zupełnie inną rzeczywistość niż ta, która zaistniała w regionie w okresie po doznaniu doświadczeń dwóch globalnych kataklizmów.

Bardzo mi się podobało. Książka opisuje zwykłe życie zwykłej dziewczyny mieszkającej w Karwinie (Zaolzie). Lecz nie jest to zwykłe życie. Julka była bardzo szalona i razem ze swoją bandą niepokoiła wszystkich w mieście. Polecam ją wszystkim, którzy bardziej lubią zabawne książki, bez dużej ilości zdarzeń 😊

Morcinek napisał "Czarną Julkę" u schyłku życia i była to jego podróż do krainy dzieciństwa. Kraina mieściła się gdzieś pomiędzy hałdami i gliniankami, w cieniu dymiących kominów, w Karwinie, w części Śląska należącej wówczas do Austro- Węgier (a dziś do Republiki Czeskiej).
Można "Czarną Julkę" czytać jak przygodową powieść o wybrykach bandy dzieciaków z górniczej osady i o ich dorastaniu. Znacznie ciekawszy jest jednak kontekst społeczno- historyczny- kształtowanie się tożsamości narodowej bohaterów wychowujących się w swoistym tyglu kulturowym. Bo społeczność Karwiny to Ślązacy "polscy", "niemieccy" i "czescy", Cyganie, Włosi, Żydzi mówiący po polsku i mówiący po niemiecku, Polacy i "Poloki". Karwina u końca XIX wieku to także przerażająca bieda i rodzące się ruchy robotnicze.
Polecam szczególnie zainteresowanym historią Śląska, jednak ci niezainteresowani też się nie znudzą.
Przy okazji "hejtuję" skandaliczną redakcję książki w wydaniu "Beskidów". Szkoda słów.

Co to za książka. Czytałam z zapartym tchem o losach górniczych dzieciaków, latających samopas w czasach zaboru austriackiego. Bez ogródek, bez ubierania w piękne słowa-tak właśnie wyglądała tamta rzeczywistość. Tytułowa Julka to niezwykła,barwna postać, która zasłużenie szefuje swojej bandzie. Głowa pełna pomysłów, arogancja ale i dobre serce tworzą mieszankę wybuchową. Cudowna lektura.

Fajne; takie "Syzyfowe Prace" po ślunsku :)

Fajne; takie "Syzyfowe Prace" po ślunsku :)

2028

Książka z mojego dzieciństwa, czytałam z wypiekami przygody tej dzielnej, bezczelnej dziewuchy i podziwiałam ją jak nikogo innego. Czarna Julka to bohaterka mojego dzieciństwa, chciałam być taka jak ona - silna i wygadana, zawsze bez zastanowienia stająca w obronie słabszych. Sama książka jest doskonale napisana, przejmująco opowiada o dzieciństwie na Śląsku, biednym, brudnym, wspaniałym... Przerażająca prawda z pierwszej ręki. Piękna opowieść o przyjaźni i miłości, dziś nadal mnie zachwyca, a główna bohaterka wzrusza.

dobry humor i ciekawe przygody z dziecinstwa

dobry humor i ciekawe przygody z dziecinstwa