Dobry rok

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A Good Year
83-7337-757-3
AMisz

To miał być wyjątkowy dzień w życiu Maksa Skinnera, młodego rekina finansjery z londyńskiego City. Właśnie dziś zamierzał przedstawić swoim pryncypałom transakcję, nad którą pracował od dobrych trzech miesięcy. Niestety, jak często bywa w podobnych wypadkach, mało wyrafinowana, lecz skuteczna intryga oraz jeden prosty fortel zawistnego kolegi sprawiły, że kontrakt wymknął się z rąk naszego bohatera, a on sam znalazł się na cenzurowanym. Rozżalony, rzucił posadę. Wydawałoby się, że powinien ponieść zasłużoną karę za tak lekkomyślny i nieprzemyślany postępek - lecz niespodziewanie uśmiechnęło się do niego szczęście. Otrzymał w spadku dom i winnicę w Prowansji po zmarłym przed miesiącem stryju. Miejsce magiczne, gdzie spędzał wakacje w dzieciństwie i gdzie pod kierunkiem stryja odebrał cokolwiek nieuporządkowaną, lecz bardzo przydatną edukację: jakie cenić wino, jakiej słuchać muzyki, jakich cech szukać u kobiet.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2004

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dobry_rok-p-3339-.html

Gosia | 2016-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 listopada 2016

Dotychczas tylko dwa filmy wydały mi się zdecydowanie lepsze niż książka. Te dwa przypadki to "Angielski pacjent" i "Malowany welon". "Dobry rok" uznaję za trzeci taki przypadek. Książka jest dobra, ale to reżyser i Russel Crowe w głównej roli nadali tej historii lekkości, humoru i czaru.
W tym roku odwiedziłam Prowansję, a przewodniczka wskazywała miejsca, w których kręcono film.
Co do samej książki, to nie urzekła mnie aż tak bardzo. Chyba wciąż pozostaję pod urokiem filmu i rzeczywistości. Przyznaję, że niełatwo oddać magię tego miejsca. Wioski i małe miasteczka zagubione na wysokich wzgórzach, lawendowe pola, miejsca, w których czas się zatrzymał, senne życie w upalne południa i ożywające wieczorem, miejscowa tradycyjna kuchnia, winnice i zabytki to wszystko wizytówka Prowansji.
Brytyjczyk Peter Mayle uległ temu czarowi.
"Dobry rok" akurat opowiada pewną historię Anglika, który otrzymał w spadku po swoim stryju winnicę w Prowansji. Historia jest łatwa i przyjemna do czytanie,...

Piotr | 2011-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 października 2011

Książka wyśmienita. UWAGA!!! Potrafi mocno nadwyrężyć kieszeń :) Najlepiej się ja bowiem czyta przy dobrym winie. Obowiązkowe więc zakupy zrobione: dwie butelki wina, sery, suszone pomidory w oliwie i salami. Teraz wystarczy wygodnie usiąść i już czujemy prowansalskie słońce. Powodzenia ;)

Bożena | 2018-01-02
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Kontynuuję powrót do lektury książek Petera Mayle'a. Głównie z powodu tęsknoty za słońcem. Okazuje się jednak, że mam tylko dwie. Byłam przekonana, że jest tego więcej w mojej biblioteczce, a tu taka niemiła niespodzianka. Gdy czytam te prowansalskie książki od razu robi mi się słoneczniej na duszy i chcę coś pysznego ugotować. Poza tym uwielbiam subtelny dowcip autora. Ruszam na poszukiwania innych tytułów u krewnych i przyjaciół królika.

Prowansja jest jednym z moich ulubionych „książkowych miejsc”, więc jeśli akcja powieści dzieje się tam, nigdy nie przechodzę obok takiej powieści obojętnie. Ponieważ Prowansja to miejsce czarowne, pachnące lawendą i przyjazne miłośnikom dobrej kuchni.

Mówi się, że Frances Mayes jest „wizytówką” Toskanii. Kto zatem jest „wizytówką” Prowansji?

Brytyjczyk Peter Mayle. To on, dzięki swoim powieściom, rozkochał w Prowansji wielu Brytyjczyków i Amerykanów. W książce „Dobry rok” ze swoim charakterystycznym humorem opowiedział historię rekina biznesu, który jednego dnia dowiaduje się o przekazanym mu spadku. Brzmi znajomo? Owszem, jest wiele książek opowiadających historię o człowieku (zazwyczaj kobiecie), która jest korporacyjną mistrzynią, jej życia nie zakłóca kompletnie nic, aż tu pewnego dnia ni stąd ni z owąd pojawia się jakaś nowinka o spadku (sporo oddalonym od miejsca jej zamieszkania i pracy. Mimo to Peter Mayle nie powiela schematów, a tworzy własną, uroczą historię.

„Dobry...

książek: 2007
Ola | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 marca 2014

"Dobry rok" - powieść lekka, łatwa i przyjemna. W sam raz do odpoczynku. Wydawało mi się, że to kolejna książka o remontowaniu domu w pięknym miejscu typu Prowansja czy Toskania. Znalazłam tu jednak coś więcej. Nie tylko zmagania obcokrajowca w tubylcami, ale opisy krajobrazów, zwyczajów, kulinariów, ogólnie rzecz ujmując - życia Prowansalczyków. A wszystko wplecione w fabułę obyczajową, lekką, nawet zabawną. Nie jest to książka z wielkimi ambicjami, niemniej jednak czytanie sprawiło mi przyjemność.
P.s. Fabuła książki zupełnie odbiega od filmu.

klarita | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Uwielbiam książki opowiadające historie o winnicach dlatego do tej powieści miałam naprawdę duże wymagania. Nie zawiodłam się ;] !!

"Dobry rok" jest historią Maxa Skinnera, bankowca, który choć wiele pracował nagle stracił wszystko: prace, reputację i luksusowe życie w centrum Londynu. Zbawieniem okazał się list z Francji, dzięki któremu postanowił żyć na nowo. Przeprowadza się do winnicy swego stryja, poznaje trzy wspaniałe kobiety i zaczyna wieść nowe życie, które może zaskoczyć każdego. Nie jest to jednak sielanka, ponieważ Max nie jest przyzwyczajony do takiej ciężkiej pracy, ani nie wie nic o uprawie winogron. Otrzymuje wiele wsparcia i pomocy od przyjaciół, ale mimo tego zostaje wciągnięty w intrygę, która może zagrozić jego interesom.

Książka pod względem literackim jest wręcz cudowna. Lekko i przyjemnie napisana. Bardzo szybko się ją czyta. Atmosfera Francji, słońce i wysoka temperatura stwarzają cudowny klimat do czytania. Idealna dla miłośników podróżowania. Amatorzy...

Mariusz | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 maja 2014

„Dobry rok” każdemu się przyda i kilka roczników później też. Na początku książki miałem wrażenie, że coś jest nie tak z tłumaczeniem, jakiś nieprawdziwy sposób wyrażania się autora, nienaturalne dialogi. Później było już lepiej. Brakowało mi jednak w niej polotu. W końcu akcja rozgrywa się głównie we Francji – Prowansji i wszystko dzięki i za przyczyną produkcji wina. Miło jest tak na chwilę powędrować na południe. Książka do czytania w międzyczasie innych książek specjalistycznych czy naukowych. Ponieważ stała się podstawą dobrego filmu, więc za to jeden plusik więcej daję. Polecam w pierwszej kolejności przeczytać książkę, a później obejrzeć film, oczywiście. Ja niestety zrobiłem odwrotnie. Powiem krótko film się reżyserowi udał, a książka, proszę sprawdzić.

Jusia | 2013-01-19
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Max Skinner o finansach wie wszystko, w swojej pracy czuje się jak ryba w wodzie, poświęca się jej bezgranicznie, aż pewnego dnia odkrywa, że jego pomysły i największy kontrakt przejmuje jego kolega, Max ma dość pracy w której jest niedoceniony, bez większych sentymentów rzuca ją, aby rozpocząć nowe życie. Ułatwia mu to spadek po stryju. Większego szczęścia mężczyzna nie mógł sobie wymarzyć, spadek ten to ogromny dom, oraz winnica w malowniczej Prowansji. Max jest zachwycony ale również przerażony nowym miejscem, musi nauczyć się żyć inaczej, poznaje nowych ludzi, nową kulturę, przejmuje obowiązki o których wcześniej nie miał pojęcia. Pojawienie się w Prowansji to nie tylko sielanka, stare problemy zastępują nowe, na jaw wychodzi ogromny przekręt dotyczący wina, w życiu Maxa pojawiają się również trzy kobiety, okazuje się, że nie każda z nich jest uczciwa.

Dobry rok, to książka pachnąca wyśmienitą kuchnią, smakująca najlepszym winem, szczodrym klimatem z małym wątkiem kryminalnym.

Dorian_LC | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

DOBRA POWIEŚĆ

7,5

A Good Year - powieść wydana w 2004 roku, napisana przez brytyjskiego pisarza Petera Mayle'a.

"Dobry Rok" to przede wszystkim klimat położonej w urokliwym zakątku (leżącym nad Morzem Śródziemnym) francuskiej Prowansji. Do tego dochodzą dobrze scharakteryzowane, wyraziste postacie (zwłaszcza madame Passepartout) i znakomicie podkreślone różnice kulturowe pomiędzy Anglikami, a Francuzami.
Sposób w jaki autor opisuje to zjawiskowe miejsce jest jak obraz, którym można cieszyć oczy i w nieskończoność się nim delektować.

Powieść Petera Mayle'a to miła dla oka (i ducha) obyczajówka; lekka, przyjemna... a także nieco naiwna. Wątek romansowy szybko się rozwiewa (mniej więcej w połowie wiadomo, do której z kobiet bije serce głównego bohatera), natomiast finał zaserwowanej intrygi o zabarwieniu kryminalnym, to zdecydowanie najsłabszy fragment.

=
"Dobry Rok" to hołd złożony prowincjonalnemu stylowi życia. Przedstawiony przez autora wyścig szczurów dżdżystego Londynu...

Magdalena | 2013-10-10
Przeczytana: 09 października 2013

Po przeczytaniu moje życie nie nabrało jakiegoś innego znaczenia. Ale książka przyjemna i łatwa. Do tego jakaś pełna spokoju - można przy niej odpocząć. Jest trochę jak Russell Crowe z okładki :) Słoneczna, uśmiechnięta i przystojna - ale film ma się nijak do książki - dwie różne historie.