Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Prawdziwa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pointa
Benedykt, Jan,
historyczna
agutek

Historia tej niezwykłej wyprawy rozpoczęła się w 1241 roku… tak, tak, nie zaszła tu żadna pomyłka, cała ta awantura wydarzyła się, jak to mawiają, „dawno, dawno temu”, czyli w czasach, które nazywamy średniowieczem, kiedy to w warownych zamkach na szczerozłotych tronach zasiadali królowie, w lasach roiło się od wszelakiej zwierzyny, ludzie zaś wieczorami słuchali baśni opowiadanych przy palenisku. Oto jedna z takich opowieści, brzmi niczym bajka, a wydarzyła się naprawdę.
A zatem wszystko zaczęło się w 1241 roku gdy na wschodnich rubieżach Europy pojawiła się armia niewysokich ludzi o skośnych oczach i spiczastych czapkach. Dosiadali śmigłych koników i pokrzykiwali w nieznanym języku, byli urodzonymi wojownikami, chytrzy i przebiegli, waleczni i okrutni, gdy ruszali do ataku gęstą chmurą strzał przysłaniali niebo, rozpuszczali cuchnące dymy dla otrucia przeciwnika, a potem łupili bez litości pozostawiając za sobą ruiny i zgliszcza.

źródło opisu: Wydawnictwo Pointa, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Pointa

Katarzyna | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

Opis wyprawy Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine z lat 1245- 1247z misją papieską do Imperium Mongołów. Pomysł dobry, bo temat mało wyeksploatowany, tylko grupa odbiorców nieokreślona. Żeby pojąć znaczenie misji Benedykta i Jana, pod każdym względem, trzeba odpowiedniego przygotowania. 7- 10- latkowi trudno zrozumieć XIII-wieczną wizję świata pod względem religijnym, politycznym, geograficznym. Mimo, że autor próbował zejść do poziomu bliżej nieokreślonego wiekowo dziecka. Książkę wzbogaciły całkiem niezłe ilustracje, chyba jednak nie udało się osiągnąć zamierzonego efektu. Moja 10-letnia córka, dziecko dwojga zawodowych historyków, przesiąknięta historią od urodzenia, zgodziła się tylko na głośne czytanie przeze mnie, podczas gdy inne książki od trzech lat czyta sama. Brawa dla Wierzbickiego za próbę zmierzenia się z tematem, bo zaiste na to zasługuje, aczkolwiek nadal nie jestem przekonana czy grupa wiekowa, do której skierował swą powieść jest trafiona. W planach...

Ewa | 2015-04-06
Na półkach: Tymon, Posiadam, Przeczytane, Dzieci
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Ksiazka, ktora moj siedmiolatek polknal w kilka godzin.

ksiazkoteka | 2015-01-07

Książka opowiada o franciszkanach Benedykcie Polaku i Janie z Grabowej Doliny oraz Kuźmie i Burim Mocarnym.

Jan i Benedykt wyruszają z niebezpieczną misją do Mongolii, żeby poprosić władcę Mongołów o pokój. Mają dostarczyć list od papieża. Jadą prze Lion, Kolonię, Pragę, Wrocław, Łęczycę i Kijów. Po drodze spotkali Kuźmę, który był dzielnym wojownikiem i ten pojechał z nimi. Ruszyli konno do Saraju, gdzie dołączył do nich Buri Mocarny. Moment ich spotkania był zabawny… Jechali przez Góry Ałtaj aż do Syra Ordy – celu ich podróży.

Szukali Władcy Imperium Mongolskiego. Mongoł zawiózł ich na puste pole i powiedział, że tu jest Wielki Chan. Gdy Jan zapytał czy to chańska mogiła ten przytaknął. Wieli Chan zmarł.

By dopełnić swej misji musieli poczekać na koronację nowego władcy.

Gdy ogłoszono nim Gujuka posłańcy przeczytali mu list papieża, a ten zgodził się na pokój – choć już planował kolejną wojnę.

Pan Łukasz jak zwykle wspaniałe przybliża nam fakty historyczne. W książce jest...

Adam | 2016-03-29
Przeczytana: 28 lutego 2016

„Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, wydana nakładem Wydawnictwa Pointa, jest kolejną książką Łukasza Wierzbickiego, fenomenalnego autora dzieł dla dzieci i młodzieży, po którą sięgnąłem zgłębiając literaturę z historią w tle. Tym razem pisarz zabiera nas swoim literackim wehikułem czasu w odległą epokę średniowiecznej Europy, nad którą zawisło widmo najazdu hord barbarzyńskich Mongołów. (...) Bez wątpienia „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” jest kolejną świetną książką Łukasza Wierzbickiego napisaną dla dzieci. Dostarczy im ona nie tylko rozrywki, ale również – co bardzo istotne – wiedzy o Mongołach, ich najazdach na Europę i ziemie polskie, poselstwie papieskim do chana. W interesujący więc sposób popularyzuje historię Europy, a przede wszystkim Polski. Z tych właśnie powodów serdecznie polecam tą lekturę wszystkim czytelnikom, zarówno młodszym, jak i starszym, lubiącym podróże z historią w tle. Przy tej książce na pewno nie będziecie się nudzić.

Więcej pod linkiem...

Ramon | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Całkiem fajna książka, doceniam staranne wydanie i pracę autora. Ale żeby dziesięcioletni syn był zachwycony, to nie powiem. Dlaczego? Nie wiem, może to książka dla mniejszych dzieci? Może nie ma wystarczająco wartkiej akcji, która przykułaby uwagę?

agutek | 2011-05-27
Przeczytana: 25 maja 2011