Amerykańskie lato

Edyta Jaczewska
miłość lato rozstanie Ameryka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Chciałam przeczytać "Ostatnie lato" , ale nie było w bibliotece , więc skusiłam się na "Amerykańskie lato". Szybko się czyta, ale momentami cała historia za bardzo się rozwleka ,a książka liczy tylko 408 stron. Końcówka bardzo dobra., jednak za całość 6.

Powieść mogę opisać dwoma słowami: przyjemna lektura. Nie było to mistrzostwo świata, raczej lekkie czytadło na lato. Podobało mi się zgrabne nawiązanie do sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Końcówki się nie spodziewałam, choć uważam, że trochę jest grubymi nićmi szyta. Była też zdecydowanie za krótka, wyglądało to trochę tak, że cała historia została przedstawiona w odpowiednim tempie, a potem autorka nagle zaczęła mknąć aż do rozwiązania. Uważam również, że zmarnowano trochę potencjał na dobry wyciskacz łez - trochę było za chłodno, przemyślenia i dialogi zbyt wyważone, brakowało mi trochę tego żaru, bo historia jest niewątpliwie wzruszająca. Przytoczone listy wydały mi się za krótkie, sztywne i bez polotu, a w nich powinno się znaleźć całą esencję uczuć bohaterów. W mojej opinii byłby z tego lepszy film niż książka :)

Książki pani Catrin Collier zawsze mnie wzruszały i zachwycały. Gdy sięgnęłam po "Amerykańskie lato", byłam przekonana, że i ta powieść mnie zachwyci. Jakież było moje zaskoczenie gdy okazało się, że ma ona odmienny charakter i jest skierowane do innego czytelnika. Bardzo długo uważałam, że jest to pozycja dla młodzieży, dopiero końcówka książki pokazała jak bardzo się mylę.
Temat wrażliwy bo ukazujący trudną miłość i śmierć ukochanej osoby, a zarazem egoizm wywołany bogactwem. Czy za pieniądze na pewno można kupić wszystko i wszystkich? Ta książka odpowiada na to pytanie.

Na półkach: , , , , , , ,

Historia mądra,przejmująca opowiada o tym,co naprawdę w życiu ważne:miłość,przyjaźń,poruszająca,piękna,ciepła książka dająca do myślenia,zastanowienia się nad życiem.
Zachwycona,oczarowana pod wielkim wrażeniem jestem tej lektury.
Zachwyciła mnie,od początku wciągnęła mnie do samego końca.
Przecudna,wspaniała książka.

Zachwycona,oczarowana pod wielkim wrażeniem jestem tej lektury.
Zachwyciła mnie,od początku wciągnęła mnie do samego końca.
Przecudna,wspaniała książka.

Trochę mnie ta książka rozczarowała. Po rewelacyjnych książkach tej autorki "Ostatnie lato" i "Córka Magdy" oczekiwałam tego samego. Niestety ta pozycja jest przeciętna, nie wciągnęła mnie i muszę przyznać,że męczyłam się przy niej strasznie.

Zachęcona lekturą "Ostatniego lata", ochoczo sięgnęłam po "Amerykańskie lato", które okazało się typową obyczajówką. Angielka Penny, tuż po osiemnastych urodzinach swojego syna, otrzymuje list z Ameryki, który wywołuje lawinę wspomnień. Razem z Penny przenosimy do 1968 roku i lata, które spędziła wraz z przyjaciółką Kate własnie w Ameryce. Pamiętne lato przyniosło miłość, ale i tragedię, która nieodwracalnie zmieniła życie czworga młodych ludzi. Jednej osobie życie to odebrała.

Osobiście podobało mi się tło historyczne tej powieści - wojna w Wietnamie, kontestująca młodzież, zamach na Roberta Kennedy'ego.

W porównaniu z historią opowiedzianą w "Ostatnim lecie" ta trochę rozczarowuje, ale i tak jest to przyjemna lektura na zbliżające się długie, ciepłe wieczory.

"Amerykańskie lato" bardzo mnie rozczarowało. Liczyłam na dobrą i wciągająca powieść tak jak "Ostatnie lato" a tymczasem dostałam taką sobie historie o wakacjach czwórki przyjaciół podczas wakacji, poszukiwanie pracy, zabawy, rozmowy, i nic poza tym, żadnych emocji, nawet romans taki bez wielkich uczuć.
Czytałam z oporami do końca, bo chciałam się dowiedzieć kto spowodował wypadek, kto zginął i dlaczego Penny samotnie wychowywała syna bez pomocy bogatego ojca.
Gdybym przeczytała tylko ostatnie kilkanaście stron otrzymałabym odpowiedz, a tak trochę męczyłam się czytając właściwie o niczym.
Zakończenie zaskakujące, ale według mnie trochę naciągane. Czyta się szybko, ale mnie ta powieść w ogóle nie wciągnęła....takie sobie czytadło bez akcji i bez emocji.

Czytałam z oporami do końca, bo chciałam się dowiedzieć kto spowodował...

2034

Bardzo cenię Catrin Collier, potrafi pięknie i bardzo wzruszająco pisać. Jej powieści są porywające i mają magiczny klimat. Nie znacie? To polecam serdecznie!

Czasem kilka chwil, jedna decyzja,,,, zmienia życie nieodwracalnie. W przypadku Penny, to było jedno lato, pozornie beztroskie, które zmieniło jej życie już na zawsze.

Dwie młode Walijki, studentki, Penny i Kate, korzystając ze studenckiej oferty wyjechały na wakacje do Stanów Zjednoczonych. Penny rozstała się przed wyjazdem ze swoim zaborczym chłopakiem, a po głowie chodził jej już młody Amerykanin, poznany przed ambasadą. Jak się okazało i Bobby był zainteresowany kontynuowaniem ich znajomości i przywitał ją przed hotelem po przylocie.
Bobby Brosna jest dziedzicem wielkiej amerykańskiej fortuny, którą w swoich rękach trzyma jego babka. Podporządkowała ona swoim prawom wszystkich, rownież przyrodniego brata i przyjaciela Bobby'ego, Sandy'ego. Dziewczyny nie wiedzą, z kim mają do czynienia, a mają już swoje plany na pobyt. Bobby robi wszystko, aby przekonać przyjaciółki do pracy w obozie nad jeziorem. W końcu się zgadzają i wyruszają za chłopakami. Chyba nie był to najlepszy pomysł, bo po kilku dniach, po kłótni z dyrektorem obozu, całą czwórką wyjeżdżają. Celem jest nieznane, snują planu dotyczące spożytkowania pieniędzy Bobby'ego, ale niestety babka okazała się szybsza i zablokowała mu konto. Jadą więc do Cape Cod, osiedlają się w jednym z domów babki Brosna i zaczynaja pracę w greckiej knajpce. Jest sielankowo, dopóki babka nie pojawia się we własnej osobie i nie wywraca im życia do góry nogami. Efektem kłótni i przepychanek jest tragiczny wypadek, który spotyka czwórkę przyjaciół. Penny, połamana, wraca do kraju pod opieką rodziny. Okazuje się, że jest w ciąży z Bobbym. Postanawia sama wychować swego syna, bez kontaktu z ojcem. Po latach musi skorygować swoją decyzję.......

"Amerykańskie lato" to fascynująca opowieść o miłości, przyjaźni i wielkiej tragedii. To opowieść o podejmowaniu decyzji życiowych i poszukiwaniu swego miejsca. Catrin Collier stworzyła wzruszającą historię, która przykuwa czytelnika do fotela na kilka godzin. Książkę czyta się jednym tchem, a finał jest zaskakujący. Opowieść jest jak piękny amerykański sen, który został przerwany przez brutalne życie. Podziwiałam Penny, Bobby chwilami działał mi na nerwy, ale i jego w końcu zrozumiałam, polubiłam Sandy'ego i Kate. Los zaplanował dla nich wiele niespodzianek, nie zawsze pozytywnych. Ale takie jest życie - nigdy nie wiesz, co cię czeka......

Dwie młode Walijki, studentki, Penny i Kate,...

"Amerykańskie Lato" jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Bardzo mnie poruszyła. Była pierwszą i jak dotąd jedyną książką, którą przeżywałam nawet podczas snu ...

Sięgnę po inne książki autorki z ciekawości czy wywołają równie silne emocje.

Polecam .

Sięgnę po inne książki autorki z ciekawości czy wywołają równie silne emocje.

Polecam .

Początek tendencyjny, na szczęście koniec trochę rekompensuje.

Początek tendencyjny, na szczęście koniec trochę rekompensuje.

Catrin Collier Amerykańskie lato Zobacz więcej