Big Sur

Okładka książki Big Sur
Jack Kerouac Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Big Sur
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-01
Data 1. wydania:
2014-02-25
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-984-6
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Autobiografia znad krawędzi



356 40 2

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
413 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1108
206

Na półkach: , , ,

Świetna książka napisana przez zapijaczonego grafomana.

Tu właściwie mogłaby się ta opinia zakończyć. Ta powieść to praktycznie jeden wielki monolog, autobiograficzna jazda pisana w stylu, w którym da się wyczuć lata nadużywania alkoholu i dragów.
Kerouac pisze o wszystkim i o niczym- obserwacje przyrody mieszają się z opisem straszliwego chlania, jeszcze gorszego kaca i kompletnie obłąkanymi wizjami. Znalazłaby się kupa wyrażeń synonimicznych na określenie Króla Bitników: zblazowany bohemista, hipster, włóczęga, hipis, artysta awangardowy, fascynat filozofii Wschodu, czy wreszcie nonkonformista i alkoholik- to wszystko byłoby szczerą prawdą.
Ktoś mógłby zapytać (nie zapyta, bo i kogo by to miało obchodzić?): "to po cholerę dałeś tak wysoką ocenę?"
Cóż.., kilka powodów by się znalazło. Dlatego, że to książka na wskroś osobista, a narracja pierwszoosobowa jeszcze bardziej pomaga w zżyciu się z bohaterem. Mimo wszystkich tych imprez, poczucia pozornego szczęścia i braterstwa, ze stron tej książki sączy się smutek i przygnębienie- jakby autor jechał w stronę przepaści autem bez hamulców, a nawet skręcić już nie umie bądź nie chce. Odbrązawia swój mit, burzy pomniki które postawiła mu za życia rzesza hipisów i młodocianych hobo.
Język jest prosty, ale całość wygląda bardzo inteligentnie. To jest wyczyn: mówić mądrze bez sprawiania wrażenia przemądrzałego. Żeby nie było: co jakiś czas (w drugiej połowie książki nawet częściej) trafiają mu się momenty, gdzie bredzi jak zaćpany, zarzygany pijak na delirce- próbuje na siłę być elokwentny, polewa to wszystko jakąś mętną mistyką, a efekt tego jest taki, że aż skręciło mnie z zażenowania.
No i gwóźdź programu: Kerouac to urodzony gawędziarz. Monolog jest z zasady monolitem, takim beletrystycznym klocem, który potrafi zanudzić na śmierć. Tu jest inaczej- autor snuje swoje dywagacje z taką swadą, że (nie licząc może wyżej wspomnianych odlotów) wciąga czytelnika bez reszty.
Aram Saroyan w swojej przedmowie porównuje go do Prousta pod względem składni. Na szczęście przypomina go tylko powierzchownie, bo paryżanina zapamiętałem jako producenta przegadanych, napompowanych do granic balonów tandety i infantylizmu, podczas gdy ikona Beat Generation pisze mimo wszystko konkretnie i w raczej przystępny dla czytelnika sposób.
To moje pierwsze zetknięcie się z tym pisarzem, ale po lekturze "Big Sur" śmiało mogę stwierdzić, że na pewno nie ostatnie.

Świetna książka napisana przez zapijaczonego grafomana.

Tu właściwie mogłaby się ta opinia zakończyć. Ta powieść to praktycznie jeden wielki monolog, autobiograficzna jazda pisana w stylu, w którym da się wyczuć lata nadużywania alkoholu i dragów.
Kerouac pisze o wszystkim i o niczym- obserwacje przyrody mieszają się z opisem straszliwego chlania, jeszcze gorszego kaca i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    731
  • Przeczytane
    573
  • Posiadam
    229
  • Ulubione
    42
  • Teraz czytam
    24
  • Chcę w prezencie
    19
  • Beat Generation
    17
  • 2014
    10
  • Literatura amerykańska
    10
  • 2013
    4

Cytaty

Więcej
Jack Kerouac Big Sur Zobacz więcej
Jack Kerouac Big Sur Zobacz więcej
Jack Kerouac Big Sur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także