Maggie Cassidy

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "poza seriami". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Maggie Cassidy
978-83-7747-730-4
WAB

Sentymentalna proza Jacka Kerouaca – Maggie Cassidy po raz pierwszy w polskim przekładzie! Opowieść o miłości, wspomnienie szkolnych perypetii, portret zbiorowy nastolatków ze zwykłego miasta...Choć trudno w to uwierzyć, Jack Duluoz, był kiedyś dzieckiem. Mieszkał na prowincji, nie znał alkoholu ani narkotyków, a jego świat był śmiesznie mały, ograniczony do kilku ulic, szkoły, kręgu przyjaciół. Jack nie interesował się literaturą, znacznie bardziej pociągały go bejsbol i lekkoatletyka – miał zresztą spore sukcesy w sprincie. Nie znał jeszcze Allena Ginsberga ani Williama S. Burroughsa, a kumplował się z chłopakami z ogólniaka. Lubili włóczyć się po swoim Lovell, gadać o bzdurach i podrywać dziewczyny. Maggie Cassidy to niezwykła pozycja w dorobku autora W drodze. Zapis zwyczajnej, trochę nudnej codzienności tuż przed wybuchem II wojny światowej, powrót do miejsc, których już dawno nie ma, do chwil pełnych niezwykle silnych doznań. Kerouac zrywa na moment z wizerunkiem najsłynniejszego pijaka i wagabundy w historii literatury i przedstawia smutnego chłopca, który pierwszy raz w życiu się zakochał...

Wśród owych łyżwiarzy popisywała się Maggie; w uroczych białych butach łyżwiarskich, w białej mufce tym wyraźniej widać błysk jej oczu w jeziorkach ich ciemności; róż policzków Maggie, jej włosy, korona jej oczu w koronie wygiętego skrzydła samego Boga… Jeśli chodzi o mnie, to gdy piekłem swoje zmęczone łyżwami nogi przy ogniskach w lutowym Lowell nad rzeką Concord, Maggie mogła być matką albo córką Boga…
Brudny śnieg w pryzmach na ulicach, na Massachusetts Street, w małych piaszczystych dołach kryło się coś samotnego, ciemno… Milczący towarzysze moich pieszych powrotów o północy z przemożnej obfitości jej pocałunków.

Ciężka jest śmiertelność w moim sercu, wrzuca mnie do dołu nadgryzionego już przez psy boleści niczym chory papież, który zabawiał się ze zbyt wieloma młodymi dziewczynami, z oczodołów jego szkieletu płyną czarne łzy.
Ach, życie, Boże… Nie znajdziemy ich więcej, kwietnych Nowych Szkocji! Nie będzie więcej zbawionych popołudni! Cienie, przodkowie, wszyscy kroczyli w prochu 1900 roku, szukając nowych zabawek dwudziestego wieku, właśnie jak powiada Céline… Ale mimo to miłość dowiedziała się o nas, a na straganach nie było nic, tylko oczy pijanych wilków. Zapytajcie chłopaków na wojnie.

(fragmenty)

źródło opisu: Zapowiedzi - Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Kokos | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Mam świadomość, że Jack Kerouac jest uznanym twórcą, ale mnie "Maggie Cassidy" nie zachwyciła. Jest to książka dobra i można ją przeczytać z zainteresowaniem, ale nie ma w niej nic niezwykłego. Czytam sporo książek, w których leniwa narracja opowiada młodzieńcze (albo nie, ale w tym przypadku jednak młodzieńcze) losy bohatera, pierwszą miłość, kiedy każde słowo i gest wydają się być na wagę złota i są opisywane w najdrobniejszych szczegółach. Potrafię cenić ten brak pośpiechu i swobodny przepływ myśli, który powoduje, że narracja gubi chronologię, gdzieś wybiega, wprowadza trochę chaosu, nawarstwia porównania, by potem nagle wrócić do przerwanego wątku. Tutaj jednak część z tych - nazwijmy je umownie - dygresji mnie irytowała, a niektóre impresjonistyczne opisy skwitowałam w myślach stwierdzeniem "rany, ale bełkot", które doprawdy rzadko mi się zdarza przy jakiejkolwiek literaturze. Być może skojarzenia autora były dla mnie zbyt abstrakcyjne. Tak więc doceniam kunszt narracyjny,...

Sławek Jurusik | 2012-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2012

Jack Kerouac, niczym wytrawny pokerzysta, odsłaniał przez lata poszczególne karty ze swego życiorysu, za każdym razem zaskakując czytelników nowymi faktami i odmiennym stylem. W ten sposób otrzymaliśmy reportaż z najbardziej aktywnego i przygodowego etapu życia w postaci szczytowego „W drodze” czy gorzkie spojrzenie na całokształt beat generation i młodzieńczych poczynań autora („Big Sur”). Dla polskich czytelników nadszedł czas na poznanie kolejnych sekretów; tym razem związanych z młodością owianego legendą pisarza. Kim jest tajemnicza „Maggie Cassidy”?

Powieść opowiada o pierwszej wielkiej miłości Jacka Duluoza, alter ego Kerouaca, do tytułowej bohaterki, będącej uosobieniem piękna, szaleństwa i wdzięku. Wiodący beztroskie dzieciństwo Jack żyje z dnia na dzień, spędzając czas z przyjaciółmi na żartach, włóczęgostwie, grze w piłkę i małomiasteczkowych potańcówkach. Na jednej z takich imprez poznaje nieprzeciętną Maggie Cassidy, której od pierwszego spotkania wpada w oko. Książka...

Aneta Lehmann | 2012-09-29

Książki Kerouaca są prawdziwe, niekiedy boleśnie prawdziwe. Pisarz zdawał sobie sprawę, że życie pisze najlepsze scenariusze, dlatego tak silnie bazował na osobistych doświadczeniach. W "Maggie Cassidy" Jack stawia czoła okresowi dojrzewania, kiedy wszystkiego doznaje się po raz pierwszy. Serce młodego Duluoza nigdy wcześniej nie biło równie mocno, jak wtedy, gdy spotkał na swej drodze tytułową Maggie. Dzięki niej poznał zarówno słodki smak miłości, jak również gorycz jej nieodłącznej towarzyszki – zazdrości. Czytelnik, wraz z bohaterem, przechodzi przez kolejne etapy inicjacji w dorosłość, wymuszającą na człowieku przyjęcie nowych zasad. Jack na własnych błędach uczy się, że pozornie niewinne gesty noszą znamiona zdrady, niedopuszczalnej w prawdziwych związkach między mężczyzną a kobietą.

Rewolwerowiec | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Kerouac, ech Boże, co za człowiek, prawdziwa uczta czytać Jego książki. Rozedrgane słowa w zdaniach które wydają się za chwilę wybuchnąć...

"Kładę się do łóżka z przerażeniem na skrzydłach. W poduszce znajduję smutną pociechę. Jak mówi moja matka: On essaye a s'y prendre, pi sa travaille pas ("Próbujemy jakoś sobie radzić, ale gówno z tego wychodzi").

Beatriz_Aguilar | 2014-08-18
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Jeszcze nigdy nie czytałam takiej książki! Książki, która jednocześnie wciągałaby, poruszałaby dawno nieodświeżane wspomnienia związane z pierwszymi miłostkami i wprawiałaby czytelnika w stan takiej sennej melancholii i nostalgii.
"Maggie Cassidy" jest powieścią, przy której momentami przysypiałam. Jednak pełne sentymentu fragmenty opisujące pierwsze zafascynowanie, postrzeganie wybranki przez różowe okulary czy pierwsze nieśmiałe pieszczoty i gesty wynagradzały mi nudniejsze akapity z nawiązką.

Głównym bohaterem powieści jest Jack Duluoz, nastoletnie alter ego samego Kerouaca. Pewnego dnia typowy, niczym niewyróżniający się Jack poznaje tytułową Maggie Cassidy - swoją pierwszą miłość. I w tym momencie mogłoby się wydawać, że autor zaserwuje nam landrynkową powieść dla szesnastolatek... Ale nie! Na szczęście dla czytelnika Kerouac stworzył historię o wiele głębszą, skłaniającą do refleksji i powrotu myślami do czasów szkolnych. Chwilami wydawało mi się, że Jack Duluoz jest zbyt...

Enkolpius III | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 13 maja 2013

Owszem, jest to książka dla fanów twórczości Jacka Kerouaca. I owszem, jest to książka dla entuzjastów literatury o młodzieży. Ale tak naprawdę... jest to książka dla każdego, kto był nastolatkiem.
Czytając "Maggie Cassidy" odbyłem sentymentalną podróż do czasów obiektywnie bliskich, ale w moim odczuciu - jakże dalekich. Kilka lat temu też przecież miałem swoją Maggie Cassidy i swoją Pauline Cole. Mimo, że sam Kerouac dorastał w zupełnie innym świecie niż moje pokolenie, to problemy miał te same - w tej powieści widziałem nastoletniego siebie.
Trzeba też przyznać, że Jack Kerouac miał, mimo dość oszczędnych opisów, dar malowania piórem - zarówno pejzaży czy kobiet (w M.C. znalazł się jeden z lepszych opisów żeńskiej urody jaki czytałem w życiu) jak i emocji. Tym bardziej człowiek nawet nie tyle wnika w świat Lowell lat 30., co dokonuje projekcji tego Lowell na podwórko, gdzie się wychował. Na boisko, na którym odnosił pierwsze sukcesy. Na miejsce, w którym po raz pierwszy zbliżył...

Nanabanana | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Ogromnie zniechęcona lekturą "Podziemnych" myślałam, że moja przygoda z twórczością Jack'a Kerouac'a skończy się szybciej niż się zaczęła. Mimo wszystko zdecydowałam się na "Maggie Cassidy" widząc, że styl książki zdaje się nieco bardziej uporządkowany i cóż mogę rzec, cieszę się, że dałam Kerouac'owi jeszcze jedną szansę. Jego twórczość ma w sobie jedną zasadniczą cechę: nie trzeba go znać, by od pierwszej strony książki zauważyć, że jego stosunek do wydarzeń jest dość osobisty, a więc powieść zapewne nawiązuje do jego życia. Po zapoznaniu się z jego biografią, nic dziwnego. Niemniej jednak "Maggie Cassidy" to słodko-gorzka historia o błędach młodości i nie tylko. Styl Kerouaca w końcu jest względnie do przyjęcia, a historia jest znacznie bardziej przystępna, niż była w "Podziemnych". Może nie na tyle porywająca, by nadawała się do wielokrotnego czytania, ale na pewno godna polecenia.

Dubenschmitz | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Książkę ocenianiam jako słabą, a przed oceną bardzo słabą ratuje ją tylko fakt, że nie przeczytałem do końca, bo okropnie mnie znużyła, a nie wypada mi tak jej masakrować kiedy nie doczytałem. Niech nie zmyli Was data wydania angielskiego. To jedna z pierwszych pozycji Kerouaca, której nikt nie chciał wydać i dopiero zainteresowano się nią po sukcesie "W drodze". Nie dziwię się absolutnie. W opisie czytam: "Kerouac zrywa na moment z wizerunkiem najsłynniejszego pijaka i wagabundy". Primo: nie zrywa, bo wtedy jeszcze nie miał takiej opinii. Secundo: to, że na chwilę, wyszło jemu tylko na zdrowie. Generalnie pitolenie, nuda, bez polotu, a najbardziej brakowało mi tych jego cudownych zdań na pół strony pisanych pięknym, transowym językiem z ogromem zaskakujących wizji i skojarzeń. Kerouaca czytać warto, ale coś innego.

Natalia0093 | 2014-04-21

Czytając "Maggie Cassidy" przeniosłam się w podobny świat do tego, który poznałam w "Buszującym w zbożu". Dziwnie wchodzić z buciorami w życie młodszych od siebie ludzi, chociaż było przy tym sporo zabawy!

Kerouac nie pozostawił jednak nadziei; życie dorosłych jest nudne, wszyscy stają się szablonowi i wraz z upływającym czasem - coraz mniej wymagający.

Po wszystkich wzniosłych słowach pozostaje tylko jakiś niesmak i taka oto myśl w głowie: czy ja już jestem dorosła?!

ignorancja | 2015-02-04
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Historia mnie nużyła, książkę czytałam bardzo długo ale fakt jest taki, że tą historią Kerouac trafił trochę w serce każdego z nas - mówiąc o miłości, która przynosi więcej nieszczęścia, niż pożytku, o nieprzespanych nocach na myśleniu o drugiej osobie, idealizacji i rozczarowaniu. Co z niej wyniosłam? To, co wyniósł Kerouac - że choć w tym momencie wydaje się inaczej, taka miłość to zaledwie epizod w księdze życia - i jego dalsze przygody są tego potwierdzeniem.

Rocznica urodzin Kerouaca. James Franco czyta fragmenty „W drodze”

Ten tydzień zdecydowanie obfituje w ważne rocznice. Wczoraj była 61 rocznica urodzin Douglasa Adamsa, dziś 91 lat skończyłby Jack Kerouac, autor "W drodze".