Maggie Cassidy

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "poza seriami". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Maggie Cassidy
978-83-7747-730-4
literatura piękna
WAB

Sentymentalna proza Jacka Kerouaca – Maggie Cassidy po raz pierwszy w polskim przekładzie! Opowieść o miłości, wspomnienie szkolnych perypetii, portret zbiorowy nastolatków ze zwykłego miasta...Choć trudno w to uwierzyć, Jack Duluoz, był kiedyś dzieckiem. Mieszkał na prowincji, nie znał alkoholu ani narkotyków, a jego świat był śmiesznie mały, ograniczony do kilku ulic, szkoły, kręgu przyjaciół. Jack nie interesował się literaturą, znacznie bardziej pociągały go bejsbol i lekkoatletyka – miał zresztą spore sukcesy w sprincie. Nie znał jeszcze Allena Ginsberga ani Williama S. Burroughsa, a kumplował się z chłopakami z ogólniaka. Lubili włóczyć się po swoim Lovell, gadać o bzdurach i podrywać dziewczyny. Maggie Cassidy to niezwykła pozycja w dorobku autora W drodze. Zapis zwyczajnej, trochę nudnej codzienności tuż przed wybuchem II wojny światowej, powrót do miejsc, których już dawno nie ma, do chwil pełnych niezwykle silnych doznań. Kerouac zrywa na moment z wizerunkiem najsłynniejszego pijaka i wagabundy w historii literatury i przedstawia smutnego chłopca, który pierwszy raz w życiu się zakochał...

Wśród owych łyżwiarzy popisywała się Maggie; w uroczych białych butach łyżwiarskich, w białej mufce tym wyraźniej widać błysk jej oczu w jeziorkach ich ciemności; róż policzków Maggie, jej włosy, korona jej oczu w koronie wygiętego skrzydła samego Boga… Jeśli chodzi o mnie, to gdy piekłem swoje zmęczone łyżwami nogi przy ogniskach w lutowym Lowell nad rzeką Concord, Maggie mogła być matką albo córką Boga…
Brudny śnieg w pryzmach na ulicach, na Massachusetts Street, w małych piaszczystych dołach kryło się coś samotnego, ciemno… Milczący towarzysze moich pieszych powrotów o północy z przemożnej obfitości jej pocałunków.

Ciężka jest śmiertelność w moim sercu, wrzuca mnie do dołu nadgryzionego już przez psy boleści niczym chory papież, który zabawiał się ze zbyt wieloma młodymi dziewczynami, z oczodołów jego szkieletu płyną czarne łzy.
Ach, życie, Boże… Nie znajdziemy ich więcej, kwietnych Nowych Szkocji! Nie będzie więcej zbawionych popołudni! Cienie, przodkowie, wszyscy kroczyli w prochu 1900 roku, szukając nowych zabawek dwudziestego wieku, właśnie jak powiada Céline… Ale mimo to miłość dowiedziała się o nas, a na straganach nie było nic, tylko oczy pijanych wilków. Zapytajcie chłopaków na wojnie.

(fragmenty)

źródło opisu: Zapowiedzi - Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Kulson | 2018-05-10

nie wiem o co chodzi i nie mam ochoty się dowiedzieć

Kokos | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Mam świadomość, że Jack Kerouac jest uznanym twórcą, ale mnie "Maggie Cassidy" nie zachwyciła. Jest to książka dobra i można ją przeczytać z zainteresowaniem, ale nie ma w niej nic niezwykłego. Czytam sporo książek, w których leniwa narracja opowiada młodzieńcze (albo nie, ale w tym przypadku jednak młodzieńcze) losy bohatera, pierwszą miłość, kiedy każde słowo i gest wydają się być na wagę złota i są opisywane w najdrobniejszych szczegółach. Potrafię cenić ten brak pośpiechu i swobodny przepływ myśli, który powoduje, że narracja gubi chronologię, gdzieś wybiega, wprowadza trochę chaosu, nawarstwia porównania, by potem nagle wrócić do przerwanego wątku. Tutaj jednak część z tych - nazwijmy je umownie - dygresji mnie irytowała, a niektóre impresjonistyczne opisy skwitowałam w myślach stwierdzeniem "rany, ale bełkot", które doprawdy rzadko mi się zdarza przy jakiejkolwiek literaturze. Być może skojarzenia autora były dla mnie zbyt abstrakcyjne. Tak więc doceniam kunszt narracyjny,...

Nanabanana | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Ogromnie zniechęcona lekturą "Podziemnych" myślałam, że moja przygoda z twórczością Jack'a Kerouac'a skończy się szybciej niż się zaczęła. Mimo wszystko zdecydowałam się na "Maggie Cassidy" widząc, że styl książki zdaje się nieco bardziej uporządkowany i cóż mogę rzec, cieszę się, że dałam Kerouac'owi jeszcze jedną szansę. Jego twórczość ma w sobie jedną zasadniczą cechę: nie trzeba go znać, by od pierwszej strony książki zauważyć, że jego stosunek do wydarzeń jest dość osobisty, a więc powieść zapewne nawiązuje do jego życia. Po zapoznaniu się z jego biografią, nic dziwnego. Niemniej jednak "Maggie Cassidy" to słodko-gorzka historia o błędach młodości i nie tylko. Styl Kerouaca w końcu jest względnie do przyjęcia, a historia jest znacznie bardziej przystępna, niż była w "Podziemnych". Może nie na tyle porywająca, by nadawała się do wielokrotnego czytania, ale na pewno godna polecenia.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-13
Przeczytana: 2013 rok

"Maggie Cassidy" to taki, chciałoby się rzec, "portret beatników w wieku młodzieńczym". Dla zadeklarowanych zwolenników Kerouaca i Beat Generation (do których należę) pozycja obowiązkowa, dla pozostałych raczej tylko w roli ciekawostki - raczej nie jest najlepszą pozycją do rozpoczęcia przygody z prozą Ti Jeana. Natomiast z całą pewnością jest książka o wiele lepsza, niż sugeruje to okładka wydania W.A.B z 2012 roku.

Jakub Szwedo | 2016-02-04
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Ta książka pozwoliła mi przeżyć swoją pierwszą miłość ponownie. Przez całą paletę uczuć, przedziwną i przerośniętą wyobraźnie, po naiwność i koloryt szczenięcych lat. Miła odskocznia od podróżniczych powieści Kerouaca.

Taratak | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Zaszeregowałbym najchętniej powieść do ,,łobuzerskiej" z nieco infantylnym postrzeganiem rzeczywistości, wątkiem nastoletniej przyjaźni i miłości oraz wątkiem sportowym. Konstrukcja jest jednak poszarpana: wątki akcji mieszają się ze swobodnymi obserwacjami luźnym językiem. Po przeczytaniu mam dwa przeciwstawne odczucia: przyjemne i lekkie przeżycia bohatera wymieszane z nieczytelnymi, przekombinowanymi refleksjami. Sprawdziło się dobrze ze względu na krótką długość i barwne postacie jak Maggie czy ojciec.

Katarzyna | 2015-04-14
Przeczytana: 15 maja 2015

ale o czym właściwie jest ta książka?

osiempalcow | 2015-02-04
Przeczytana: 26 września 2014

Początkowo wydała mi się banalna, niepotrzebna, nawet nudnawa... Ale po przeczytaniu myślę o niej coraz częściej. Mimo wszystko dużo w niej prawdy; kto nie przeżył czegoś podobnego?

ignorancja | 2015-02-04
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Historia mnie nużyła, książkę czytałam bardzo długo ale fakt jest taki, że tą historią Kerouac trafił trochę w serce każdego z nas - mówiąc o miłości, która przynosi więcej nieszczęścia, niż pożytku, o nieprzespanych nocach na myśleniu o drugiej osobie, idealizacji i rozczarowaniu. Co z niej wyniosłam? To, co wyniósł Kerouac - że choć w tym momencie wydaje się inaczej, taka miłość to zaledwie epizod w księdze życia - i jego dalsze przygody są tego potwierdzeniem.

| 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Pojedyncze zdania, które dosłownie wprawiają w euforię. Cudowne opisy świata i miłości. Książka niesłychanie słodka, jedna z lepszych Kerouaca.