A hipopotamy żywcem się ugotowały

Tłumaczenie: Ewa Górczyńska
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
And the Hippos Were Boiled in Their Tanks
Ag2S

Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy dowiadują się o zbrodni, są: William Burroughs i Jack Kerouac. Hipopotamy żywcem ugotowane to opowieść o wydarzeniach poprzedzających fatalne zdarzenie, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako...

Hipopotamy żywcem ugotowane to opowieść o wydarzeniach poprzedzających fatalne zdarzenie, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation. Burroughs i Kerouac bez pruderii portretują siebie i innych bohaterów amerykańskiej bohemy końca lat czterdziestych, wypełniając scenę nowojorskich barów miłością, alkoholem, narkotykami, brutalnością, a także intelektualnymi dyskusjami.

Hipopotamy… to jedyna książka napisana wspólnie przez obu pisarzy. Czekała ponad sześćdziesiąt lat na pojawienie się drukiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2014

źródło okładki: czarne.com.pl

Karolina | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Wiele jest literackich prób sportretowania beat generation. Jedne lepsze, drugie gorsze, jednak z reguły są to retrospekcje. Próba podsumowania, uchwycenia najważniejszych elementów, charakterystyka. W przypadku hipopotamów rzecz się ma zgoła inaczej. Książka powstała niedługo po wydarzeniach będących inspiracją do jej napisania. Autorzy, filary beat generation, duet Kerouac-Burroughs opisują środowisko od środka. Skupiają się na stosunkowo krótkim okresie czasu poprzedzającym morderstwo popełnione przez Phillipa/Luciena. Kilka dni z życia przyszłej bohemy. W oparach wódki i bez grosza przy duszy*. Ani Kerouac ani Burroughs jeszcze nie byli znani, ich twórczość literacka była jeszcze w powijakach, nieukierunkowana, niedopracowana. Tym samym doskonale realistyczna. Pomysł opisywania zdarzeń z perspektywy dwóch osób sprawdza się doskonale. Informacje i obserwacje uzupełniają się, dzięki czemu otrzymujemy pełniejszy obraz. Fikcja miesza się z prawdą, ale nie wpływa to ujemnie na...

E-T Novak | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 grudnia 2014

W całej tej książce chyba najbardziej podoba mi się tytuł, klimat lat czterdziestych w Nowym Jorku i Kerouac portretujący Burroughsa.

Nie rozumiem, jak Ryko i Dennison mogli znosić Phillipa. Pewnie wyższy stan umysłu. (Lub wypitych procentów).

Przepiękny pierwszy akapit lektury! <3

PS. Już nie opinia, a konkretna recenzja pod tym adresem: http://fabryka-dygresji.blogspot.com/2014/12/a-hipopotamy-zywcem-sie-ugotoway.html

crimson | 2016-04-29
Przeczytana: kwiecień 2016

Pozycja wybrana nie z powodu wielce oryginalnego tytułu, ale z powodu nazwisk autorów. Jack Kerouac, William Burroughs, ikony pokolenia beatników. O ile z twórczością Burroughsa jakoś nie udało mi się jeszcze zapoznać, o tyle Keroueca cenię bardzo, bo lektura Włóczęgów Dharmy i W drodze dostarczyła mi kiedyś wiele przyjemności. Dlatego mogę odnieść Hipopotamy do tychże właśnie powieści i odniesienie to wypada... prawdę pisząc, tak sobie.
Niespecjalnie skomplikowana fabuła tego, nazwijmy umownie, kryminału na pewno nikogo nie rzuci na kolana. Czy uczyni to oryginalny pomysł wprowadzenia dwóch narratorów (obu biorących udział w akcji), którzy zmieniają się praktycznie co rozdział i którzy przedstawiają opisywane wydarzenia ze swojego własnego punktu widzenia ? Nie wiem, nie nazwałbym tego super oryginalnym pomysłem, ale nie powiem, przypadł mi on do gustu. Szczegółowy opis wielu zupełnie nieistotnych dla wydarzeń drobiazgów ? Owszem, fajne, oryginalne... ale co dalej, co jeszcze ?...

jkesil | 2016-08-13
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Książka legenda. Dobrze przetłumaczona, odkrywająca chlanie, dupczenie i łażenie po upalnym NYC w sierpniu 1944 podczas gdy w tym samym momencie za górami za lasami na warszawskiej Woli dziesiątki tysięcy ludzi było mordowanych w trakcie Powstania Warszawskiego. Jakoś nie mogłem się opędzić od tej myśli, obserwując miotających się między sobą przyszłych "beatników" - czyli kolejne "stracone pokolenie", które ukojenie znajduje w życiu odwiązanym od tego co nazywamy społeczeństwem. Barowo-włóczęgoska gawęda widziana oczami dwóch przyjaciół - na bazie prawdziwych wydarzeń. Melancholijnie.

ARNBIØRG | 2017-10-21
Przeczytana: 20 października 2017

Treść książki nie jest eksplozją akcji, jak by mogło się wydawać przy czytaniu opisu książki. Jest to opowieść o codziennym życiu bohaterów w Nowym Jorku podczas drugiej wojny światowej. Morderstwo jest moim zdaniem taką wisienką na torcie. Zaskoczeniem. Ale bardziej mnie zaskoczyła obojętność bohaterów w tej sprawie. Jak dla mnie przyjemna w czytaniu książka, pomijając powtarzające się czynności, jak np. chodzenie do baru. Ale przecież to jest opis życia w NY w 44', więc musiało się to powtarzać. Nie mogło być inaczej.

Joanna | 2018-08-12

Świetna, mityczna wręcz opowieść spisana przez legendy Beat Generation. Literatura, film, artyści, narkotyki, homoseksualizm, Nowy Jork - wszystkie składowe tego ruchu są zawarte w tej książce. Dla dopełnienia lektury polecam film "Na śmierć i życie" przedstawiający historię lata 1944 roku.

Aleksandra | 2017-04-23

Wbrew temu, co sugeruje nam opis na okładce nie jest to opowieść o tajemniczym morderstwie, a życiu zwykłych ludzi. Beatnikowski świat, do którego juz po pierwszych słowach zostaje przeniesiony czytelnik. Barwny okres w historii Stanow Zjednoczonych, o którym opowiada na podstawie własnych doświadczeń dwóch niezwykle wybitnych pisarzy tamtego okresu. Taka książka nie moze być nieudana!

Kasia Kozak | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Przeczytałam tę książkę bo obejrzenie Kill Your Darlings po raz dwudziesty byłoby żenujące. Proszę, świecie, więcej Burroughsa, mniej Kerouaka.

Sylwia | 2017-03-21

Wstrząsająca, świeża, energetyzująca, idealna na senne, deszczowe popołudnia, mgliste poranki czy niespokojne wieczory pod kołdrą. Akcja zawiera się w dialogach, a odpowiedź na pytanie, o czym tak naprawdę są "Hipopotamy..." w miarę czytania przestaje być oczywista.

Lykke | 2014-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Świetne uzupełnienie mrocznej historii pokolenia beatu, opowiedziane przez anioła z Lowell i kowboja- dżentelmena z St. Louis. Kerouac i Burroughs specyficznym językiem wprowadzają czytelnika w świat XX wiecznej wyuzdanej Ameryki.