Big Sur

Penguin Modern Classics
2014-02-25
2014-02-25
0141198257

Według mnie to najlepsza książka Kerouaca i jedyna, która się nie zestarzała w sensie bitnikowych ideałów. Wróciłam do niej po wielu latach, z pewną rezerwą i przeżyłam tę historię na nowo. Świetne pióro, duszące, trzymające za gardło pijackie stany świadomości i chaos, życiowy chaos. Gdybym lub też jeśli będę kiedyś terapeutką, będę polecać tę książkę aktywnym alkoholikom chcącym wyrwać się z nałogu jako część terapii anty. Niedługo po premierze ,,Big Sur'' Kerouac zmarł, jego ciało tak jak psychika - nie wytrzymały.

Jack podobno nie napisał zbyt wielu dobrych książek. To jedna z lepszych przetłumaczonych na PL.

Kerouac w odmętach świadomego szaleństwa. Gdzie szalone życie bitnika łączy się z świadomością samozagłady.

,,clichees are truisms and truisms are true"

dobrze od czasu do czasu przeczytać coś pana Kerouaca.

,,clichees are truisms and truisms are true"

dobrze od czasu do czasu przeczytać coś pana Kerouaca.

Po sukcesie "W drodze", Jack Kerouac napisał jeszcze kilka książek o podobnej tematyce, książek o drodze, wolności i szaleństwie. O ile na kartach powieści "W drodze" dało się odczuć euforię jak w stanie upojenia dobrą whiskey (amerykańską),o tyle "Big Sur" sprawia wrażenie zapisu nieuniknionej konsekwencji tamtej wcześniejszej podróży - potężnego kaca, z nieodłącznym delirium tremens, kiedy wczorajszy koncert jazzowy zmienia się w upiorne bicie dzwonów o poranku, a ekstatyczne rozmowy o literaturze, seksie i muzyce - w deliryczny szept morza ("Morze. Odgłosy Pacyfiku w Big Sur"). Sal Paradise przepoczwarza się tu w Jacka Duluoza, swoją żałosną parodię, przypominającego samego Kerouaca, gdy w bodajże w 1959 roku, kompletnie pijany, udzielał wywiadu Fernandzie Pivano w Rai Uno. Jednak jest w nim coś takiego, może to cień dawnej świetności, co sprawia, że chce się go słuchać, mimo że już trochę bełkocze i czuć od niego wódą.

Były lata bajkowe... Retrospekcja już obecnie.

Były lata bajkowe... Retrospekcja już obecnie.

Nie jest mi po drodze z Panem Kerouackiem, Ginsbergiem i całą resztą szalonych bitników. Chyba za dużo wódki.

Jak to zwykle bywa u Jacka słowa płyną, płyną, płyną. Rewelacja.

Jak to zwykle bywa u Jacka słowa płyną, płyną, płyną. Rewelacja.

Bardzo lubię książki Kerouaca ale ta jakoś kompletnie do mnie nie trafiła. Chaotyczna i jakaś przygnębiająca. Owszem, pozostałe powieści pisarza też mają w sobie chaos ale innego rodzaju- chaos inspirujący, jak dla mnie ciekawiej podany niż w "Big Sur." Wolę to bardziej zwariowane oblicze Kerouaca niż to smętne i wypalone.

Kerouac jest klasycznym przykładem pisarza, którego przygniotła sława i uznanie. Wyrazem tego jest powyższa książka. Miała być i w pewnym sensie jest, kontynuacją „W drodze”, w której „Jack Duluoz/Sal Paradise”, alter ego artysty, pojawia się po raz pierwszy na kartach literatury.
Ciąg dalszy jest jednak żenujący i przykry.
Oto bowiem znany pisarz chcący uciec od świata, ląduje na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, dokładnie w Big Sur.
W domku letniskowym swojego przyjaciela ma zamiar odbudować siły witalne, zaznać spokoju i ukojenia, tak niezbędnego do dalszej pracy twórczej.
Rzeczywistość jest gorzka. Duluoz nie potrafi cieszyć się życiem na trzeźwo.
Długoletnie spożywanie narkotyków, alkoholu i innych używek spustoszyło duszę artysty.
Miały być lekiem na sławę a doprowadziły go do śmierci.
Ale to za kilka lat.
Teraz jeszcze Jack potrafi korzystać z życia. Wstawiony.
Trzeźwy staje się paranoikiem walczącym z własnymi egzystencjalnymi problemami.
Podejrzewa najbliższych przyjaciół o tworzenie spisków przeciw niemu samemu.
Oskarża ich o próby unicestwienia.
Nie pomaga nowopoznana kochanka, przejęta od Codego/Deana Moriarty.
Wahania nastrojów, huśtawka emocjonalna, chwile zadumy, wybuchy gniewu.
Taki jest obraz Jacka Kerouaca w latach sześćdziesiątych XX wieku.
To smutna książka. Pozbawiona lekkości i młodzieńczej pasji, która charakteryzowała wspomnianą „W drodze” czy „Włóczęgów Dharmy”.
Jak każdy wie Kerouac odżegnywał się od ruchu beatnikowskiego, który stworzył wespół z Ginsbergiem, McClure`m czy Burroughsem.
Uciekał od sławy, której tak pragnął za młodu. Udało mu się to w 1969 roku.
Na koniec muszę wspomnieć o ostatnim rozdziale książki jakim jest poemat „Morze. Odgłosy Pacyfiku w Big Sur”.
Pisarz tworzył go w chwilach samotności na plażach w Big Sur.
Jak dla mnie jest to pozbawiony sensu bełkot.
Pomimo wszystko książkę polecam

Ciąg dalszy jest jednak żenujący i przykry.
Oto bowiem znany pisarz chcący uciec od ...

• Beat Generation
  • Literatura amerykańska