Saga rodu Forsyte'ów t. III

Tłumaczenie: Józef Birkenmajer
Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 3)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Forsyte saga
saga rodzinna
Karolina

Księga III: Do wynajęcia

źródło opisu: PIW, 1971

źródło okładki: http://piw.pl/

Beata | 2015-04-07

Przeczytane kiedyś. Absolutnie genialny portret mieszczaństwa angielskiego w XX w. Wielka miłość, skomplikowane układy rodzinne. Podwójna moralność. Fantastyczna.

Rose Blue | 2013-07-22
Przeczytana: 2012 rok

Saga rodu Forsyte’ów – Tom III
Przewodnim wątkiem trzeciego tomu Sagi jest historia córki Soamesa Fleur i syna Ireny „Jona”. Autor uzmysławia czytelnikowi, jak wielki wpływ na życie współczesnych mogą mieć decyzje i działania podejmowane przez ich przodków. Przedstawia również konsekwencje nieodpowiedniego wychowywania niewątpliwie najtrudniejszych dzieci, jakimi są jedynacy.
Wyrażając swoją opinię o trzecim tomie powieści chyba nie musze nikogo przekonywać do tego, że John Galsworthy pisał po prostu zachwycająco z humorem, ironią, bez patosu. Muszę jednak wspomnieć, że bezsprzecznie zachwycające są cyniczne komentarze i poglądy na temat związków wyrażane przez Anetkę (żona Soamesa).

Zol Nostalgia | 2017-09-29
Henry Rackham | 2013-04-01
Przeczytana: 31 marca 2013

Historia dwóch rodzin tego samego nazwiska, której podwalinami była chęć posiadania. Zbiegiem czasu jedna z gałęzi Forsyte'ów ewaluowała i poza pieniędzmi zaczęła postrzegać piękno świata, miłości oraz tolerancji Druga pozostała przy słowach "mieć", "chcieć", "posiadać". bez względu na wszystko. Historia bez happy endu. Wszyscy zostają przy swoim, przekazując z pokolenia na pokolenie swoją zadrę. A Soames do końca nie może zrozumieć - Dlaczego?

Ireth | 2016-08-21

"Saga Rodu Forsyte'ów" Johna Galsworthy'ego - 10/10
Od sceny, w której niemłodzi już bracia sprzeczają się o to, których z nich jest bardziej schorowany po scenę, w której młody Jon przyjmuje na siebie brzemię swego Rodu - majstersztyk.

martolina | 2014-08-18

rzeczywiście to saga przez duże S, ale dla mnie najpiękniejsza w tej Trylogii jest zmiana obyczajowości i zachowań

Efemeryda | 2017-03-24

Zrozumiałe, że skoro spodobał mi się tom 1 to chciałam więcej. Saga, powieść - rzeka, rozpisana na bez mała stulecie i wciąga. A naszych Nocy i Dni mimo prób nigdy nie doczytałam do końca. A teoretycznie podobne podobne...

Sławka | 2013-03-15

Jak poprzednia - super.

MadamRosmerta | 2013-09-05
Przeczytana: 2010 rok

W zasadzie wszystkie tomy traktuję jako jedno. Trudno czytać tylko ułamek całej książki. Jedna z moich ulubionych.

krystyna kalinowska | 2012-03-19

Ciekawa i dobra książka