Babie lato jednego z Forsyte’ów. W matni

Okładka książki Babie lato jednego z Forsyte’ów. W matni John Galsworthy Patronat LC
Okładka książki Babie lato jednego z Forsyte’ów. W matni
John Galsworthy Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Saga rodu Forsyte'ów (tom 2)
The Forsyte Saga. Indian Summer of A Forsyte. In Chancery
Prószyński i S-ka
2019-06-25
1957-01-01
Jerzy Bohdan Rychliński
saga Forsyte Anglia XIXw.

Oficjalne recenzje i

Wielkie zmiany u Forsyte'ów

Link do recenzji

586 15 62

Na półkach: , , , ,

Ta część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Genialnie odmalowane relacje swoistego trójkąta Irena, Jolyon i Soames.

Zdecydowanie lepsza od pierwszego tomu. Znamy już dużą rodzinę Forsyte'ów. W pierwszej części przedstawiono ją, a natłok osób imion i pokrewieństwa trochę utrudniał ułożenie sobie jej w głowie. Myślę, że wydawca mógłby umieścić drzewo genealogiczne, do którego można byłoby sięgać, by być pewnym o kim akurat opowiada autor. W drugim tomie dzieje się też więcej, a czytelnik ma już swoje zdanie o bohaterach. Książka niewątpliwie ciekawa. Przypomina trochę Lalkę, trochę Ziemię Obiecaną oraz Północ, południe E. Gaskell. Historia ludzi żyjących w podobnych czasach, kiedy zmiany niesione przez naukę i postęp wpływały na życie i mentalność ludzi nieuchronnie zmieniając epokę, w której żyli.

ok, drugi tom zdecydowanie lepiej przyjęłam, wręcz z niecierpliwością czekałam co dalej...
serial do książki 1:1

serial do książki 1:1

Na pewno tom drugi jest lepszy niż pierwszy. Chwilami przypomina "Sławę i chwałę" naszego Iwaszkiewicza, choć nasz Iwaszkiewicz jest nieporównanie lepszy. Ale polecam, ciekawie pokazana klasa średnia, jej mentalność, sposób bycia.

Osobiście wolę bardziej dynamiczne książki, w których cały czas coś się dzieje. To moje drugie podejście, i po latach odczucia się nie zmieniły. Widocznie nie dojrzałam. Mimo to polecam, nie tylko dlatego, że nie ma książki, której nie warto przeczytać. Klasyka to jednak klasyka, obowiązek.

Piękno epoki piórem Mistrza pisane :)

Piękno epoki piórem Mistrza pisane :)

Jak i poprzednia - nie pozwala od siebie odejść.

Jak i poprzednia - nie pozwala od siebie odejść.

Trylogie Saga rodu Forsyte'ów i Nowoczesna komedia to arcydzieła, ale trylogia Koniec rozdziału bardzo mnie rozczarował. Aż trudno uwierzyć, że napisał to ten sam Autor :(

2042

Zrozumiałe, że skoro spodobał mi się tom 1 to chciałam więcej. Saga, powieść - rzeka, rozpisana na bez mała stulecie i wciąga. A naszych Nocy i Dni mimo prób nigdy nie doczytałam do końca. A teoretycznie podobno podobne...

John Galsworthy Saga rodu Forsyte'ów t. II Zobacz więcej