Instytucje totalne. O pacjentach szpitali psychiatrycznych i mieszkańcach innych instytucji totalnych

Tłumaczenie: Jacek Łaszcz
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Asylums: Essays on the Social Situation of Mental Patients and Other Inmates
978-83-7489-010-6
Nietamarja

Instytucje totalne to jedna z najważniejszych książek klasyka światowej socjologii. Na podstawie obserwacji prowadzonych w szpitalach psychiatrycznych w Stanach Zjednoczonych Goffman stwierdził, że to nie choroba jest najważniejszym czynnikiem, który czyni z nas pacjentów, ale sam szpital obsadza nas w tej roli. Instytucje totalne, czyli zamknięte światy – takie jak więzienia, klasztory, internaty czy chociażby domy opieki – nie potrzebują murów czy drutów kolczastych, by odizolować nas od świata zewnętrznego. Bariery, jakimi oddzielają nas od rzeczywistości, zduszając naszą osobowość, mają głownie charakter obyczajowo-psychologiczny.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011

źródło okładki: http://www.gwp.pl/

Swobodna | 2012-09-08
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo ciekawa książka, napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika.

Porusza ona wiele interesujących kwestii i zagadnień, dotyczących nie tylko samej choroby psychicznej, ale przede wszystkim życia wewnątrz instytucji totalnych takich jak m.in. szpital psychiatryczny.
Czytając ją należy jednak pamiętać, że autor opisuje funkcjonowanie i życie w amerykańskich placówkach, nie polskich. A jak wiadomo między nimi występują pewne różnice.

Polecam.

Agnieszka | 2012-09-20

W ciekawy sposób pokazuje jak zmienia się sposób funkcjonowania człowieka w "instytucjach totalnych" głównie szpitalach psychiatrycznych, jak takie instytucje pozbawiają nas naszego indywidualnego, niepowtarzalnego odróżniającego od innych JA i jak ciężko w sumie leczyć człowieka, która zostaje zabrany ze swojego codziennego środowiska wrzucony do jednego worka z podobnymi sobie więc siłą rzeczy będzie się inaczej zachowywał, a my mamy mu pomóc funkcjonować w jego otoczeniu, domu, pracy, pytanie pozostaje jak?

Kasia b | 2016-07-02

Są takie miejsca... Nie masz praktycznie żadnych praw, kżda prosta czynność jak np możliwość zatelefonowania, wyjścia na zewnątrz, czy choćby poczytania książki to przywilej, na który trzeba zasłużyć. Najmniejsze przewinienie czy odstępstwo od normy jest surowo karane, a obowiązuje "domniemanie winy", kary wymierzane są lekką ręką, bez zbędnych ceregieli. Kontrolują każdy twój ruch, "wieki brat patrzy" 24 na dobę. Buntownicy zastają natychmiast spacyfikowani, związani i otumanieni lekami. Otaczają cię ciągłe szykany i pogarda. Nikt nie zna długości swojego "wyroku", a nawet po powrocie do normalnego świata, na zawsze zastaje piętno, etykietka. Na zawsze stracisz szacunek innych i do samego siebie, przyjaciele się od ciebie odwrócą. Czy to więzienie o zaostrzonym rygorze? A może obóz koncentracyjny? Nie, zwyczajny szpital psychiatryczny! Wstrząsająca książka.

dintah | 2015-03-15

stara dobra szkoła pisania prac naukowych - bez zarzucania profesjonalizmami, bez puszenia się wymyślnymi teoriami. Goffman w przejrzysyty sposób prowadzi wywód wynikający z długotrwałej obserwacji. po 'instytucjach...' zdecydowanie inaczej postrzegam 'lot nad kukułczym gniazdem', 'ptaśka', 'paragraf 22'.
nie podobał mi się ostatni rozdział, w którym Goffman stara się łączyć elementy ekonomii i psychologii usług z relacją pacjent-psychiatra. takie to trochę kwadratowe w porównaniu z bardzo udaną resztą książki

JaKubol | 2019-02-19
ad44 | 2018-02-20