rozwińzwiń

Relacje w przestrzeni publicznej. Mikrostudia porządku publicznego

Okładka książki Relacje w przestrzeni publicznej. Mikrostudia porządku publicznego Erving Goffman
Okładka książki Relacje w przestrzeni publicznej. Mikrostudia porządku publicznego
Erving Goffman Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Socjologiczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Socjologiczna
Tytuł oryginału:
Relations in Public. Microstudies of the Public Order
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301166946
Tłumacz:
Olga Siara
Tagi:
Goffman Relacje w przestrzeni publicznej Interakcje Perspektywa dramaturgiczna Mikrosocjologia Występy
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
591
583

Na półkach:

Wpadłem w zachwyt nad dziełami Ervinga Goffmana. Czytałem je według chronologii napisania i to był świetny pomysł, bo w każdej kolejnej znajdowały się rozwinięcia wątków z poprzednich publikacji. Dzięki temu lepiej zrozumiałem przedstawiane zagadnienia oraz intencje autora, który był wnikliwym obserwatorem życia codziennego i zajmował się mikrosocjologią. Najpierw była bestsellerowa, pionierska praca socjologiczna pt. "Człowiek w teatrze życia codziennego", która ciągle pozostawała u mnie na pierwszym miejscu, a Ervingowi Goffmanowi posłużyła jako punkt wyjścia do kolejnych i bardzo udanych publikacji, oto link do mojej opinii https://lubimyczytac.pl/ksiazka/66582/czlowiek-w-teatrze-zycia-codziennego/...

"Relacje w przestrzeni publicznej" były wręcz zwieńczeniem wywodów jakie autor podejmował we wcześniejszych książkach, które przeczytałem. Tu ujął je w nowych kontekstach; określał jednostkę ludzką jako "moduł", a grupę osób jako "formację"; zaznaczył związek zachowania ze stanem posiadania materialnego. Stworzył bardziej wnikliwe studium – świadczy o tym objętość blisko 500 stron. Przykładowo w rozdziale 4 nawiązywał i rozwijał tekst pt. "Twarz: analiza rytualnych aspektów interakcji społecznej" z książki "Rytuał interakcyjny" wydanej w cztery lata wcześniej. Przypisy były niezwykle bardzo bogate w uzupełniającą treść, natomiast bibliografia zajęła aż 10 stron.

Według autora uśmiech stanowił ważną rolę w utrzymywaniu porządku publicznego. Po chwili zastanowienia zdecydowanie poparłem ten pogląd, bo przykładowo gdy manifestant widział uśmiechniętego policjanta, to spodziewał się po nim, że stróż prawa raczej nie był nastawiony na przeprowadzenie agresywnej interwencji, w związku z tym spór przebiegał w łagodniejszy sposób.

Autor omawiał swoje zagadnienia na tajnych agentach, różnych oszustwach, rozbojach itp., czyli na zdarzeniach o negatywnym charakterze; jednak nie stronił też od pozytywnych przykładów oraz zabawnych sytuacji. Przyjrzał się "staniu w kolejce" w sklepie, zachowaniu na przystanku i w komunikacji transportu zbiorowego czy na masowych imprezach rozrywkowych oraz sportowych, pocałunkom i trzymaniu za rękę itp. Przebywanie w sferze publicznej wiązało się również z kontaktami z wydzielinami innych ciał. Traktował o stwarzaniu pozorów normalności – chodziło o zachowanie osoby wśród innych ludzi i jej obawy przed zdemaskowaniem. Zauważył w sferze publicznej "molestowanie społeczne, promowane przez różne formy grup terapeutycznych i teatru eksperymentalnego".

W książce znalazłem mnóstwo ciekawych i prostym językiem opisanych sytuacji zapełniających przestrzeń publiczną. Polecam przeczytać!

Wpadłem w zachwyt nad dziełami Ervinga Goffmana. Czytałem je według chronologii napisania i to był świetny pomysł, bo w każdej kolejnej znajdowały się rozwinięcia wątków z poprzednich publikacji. Dzięki temu lepiej zrozumiałem przedstawiane zagadnienia oraz intencje autora, który był wnikliwym obserwatorem życia codziennego i zajmował się mikrosocjologią. Najpierw była...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Socjologia
    5
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • 1. 5. Socjologia
    1
  • Psychologia społeczna
    1
  • PsychoŚwiadomość
    1
  • Nie posiadam
    1
  • Chcę w prezencie/kupić
    1
  • 4. 6. Dodane 2k22
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Relacje w przestrzeni publicznej. Mikrostudia porządku publicznego


Podobne książki

Przeczytaj także