Czystość i zmaza. Analiza pojęć nieczystości i tabu

Tłumaczenie: Marta Bucholc
Seria: Seria Antropologiczna
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Purity and Danger. An analysis of concept of pollution and taboo
antropologia, czystość
Anna

Wszystkie społeczności mają określone pojęcie tego, co czyste i tego, co skalane. W książce Czystość i zmaza Mary Douglas (ur. 1921), jedna z największych postaci dzisiejszej antropologii kulturowej, traktuje troskę o czystość jako kluczowy wątek życia wszystkich społeczeństw. Wyjaśnia znaczenie i szeroki wpływ kategorii czystości na ludzki stosunek do społeczeństwa, wartości, świata i wiedzy.

Zajmuje się następującymi pytaniami: Czym jest czystość? Czy jest ona tym samym, co dobro? Dlaczego jest kategorią tak uniwersalną?

Książka Mary Douglas wywarła wielki wpływ na wiele debat intelektualnych, zarówno w antropologii, socjologii, jak i teorii religii. Bez jej znajomości nie można prowadzić pogłębionej dyskusji o kulturze.

bies | 2016-10-17
rekopisynieplona | 2016-08-23