Zrozumieć zwierzęta

Animals in Translation: Using the Mysteries of Autism to Decode Animal Behavior
987-83-7278-524-4
autyzm, zwierzęta
mantra

"Zrozumieć zwierzęta" Temple Grandin to książka stanowiąca niezwykłe świadectwo osoby z autyzmem, która potrafi wyjaśnić, co czują i jak myślą zwierzęta. Autorka połączyła doświadczenia zawodowe i osobiste, zyskując tym samym zupełnie wyjątkową perspektywę. Dzięki niej dowiadujemy się, skąd biorą się ból, strach, agresja, miłość, przyjaźń, a nawet niezwykłe właściwości naszych czworonożnych i...

Autorka połączyła doświadczenia zawodowe i osobiste, zyskując tym samym zupełnie wyjątkową perspektywę. Dzięki niej dowiadujemy się, skąd biorą się ból, strach, agresja, miłość, przyjaźń, a nawet niezwykłe właściwości naszych czworonożnych i pierzastych przyjaciół.
Grandin jest wspaniałym przewodnikiem po świecie zwierząt. Nikt tak jak ona nie potrafi zrozumieć ich emocji, a co więcej - przetłumaczyć tego na klarowny i zrozumiały język.

książek: 1947
Mlg | 2017-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2017

Bardzo ciekawa, niezwykła książka. Tak jak sugeruje tytuł, jest to dogłębna próba zrozumienia zwierząt z wykorzystaniem tajemnic autyzmu. Autorka, sama będąc autystyczką, mówi, że „ludzie z autyzmem potrafią myśleć tak jak zwierzęta. Potrafimy oczywiście rozumować jak ludzie - nie różnimy się przecież tak bardzo od reszty społeczeństwa. Autyzm jest jakby fazą przejściową między zwierzętami a ludźmi, co pozwala mi tłumaczyć "język zwierząt" na nasz własny. Potrafię więc wyjaśnić ludziom, dlaczego ich zwierzęta zachowują się w określony sposób”.
Celem, który jej przyświecał od momentu, kiedy zauważyła pewne analogie pomiędzy uzdolnieniami autystycznymi i zachowaniem zwierząt, było „odnalezienie u nich tej niezwykłej zdolności do dostrzegania tego, czego nie potrafią dostrzec ludzie, i do zapamiętywania szczegółowych danych, których my nie potrafimy zapamiętać. Chodziło też o to by poprawić w ten sposób jakość życia zarówno ludzi, jak i zwierząt”. Kluczem do zrozumienia zwierząt jest...

Lillianna | 2014-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2014

Temple Grandin to osoba chora na autyzm. To właśnie choroba umożliwiła jej zrozumienie zwierząt. „Zrozumieć zwierzęta” to nie tylko książka o mądrości, inteligencji zwierząt i ich języku, to także świetna lektura na temat zachowania zwierząt, które bardzo często jest mylnie interpretowane przez człowieka.

Temple Grandin przytacza liczne badania naukowe, które pokazują, że zwierzęta są inteligentne, a liczne przykłady potwierdzają, że niektóre z nich są mądrzejsze od ludzi. Twierdzenie, że pies to tylko pies, albo papuga to ptasi móżdżek, jest dla autorki najwyższą klasa ignorancji. I ja doskonale się z tym zgadzam. Temple podaje liczne przykłady związane z inteligencją zwierząt, takie chociażby jak niezwykłe zdolności psów, które polegają na ostrzeganiu właścicieli przed zbliżającym się atakiem padaczki czy też zawałem serca. To właśnie psy sprawdzają się najlepiej w przypadku wykrywania narkotyków, gdyż ich skuteczność wynosi 90%, czego nie da się niestety powiedzieć o innych...

Nebulka | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

O autorce usłyszałam po raz pierwszy podczas oglądania świetnego filmu biograficznego z Claire Danes w roli głównej. Podziwiam Temple Grandin za chęć zminimalizowania cierpienia zwierząt idących na ubój i próbę spojrzenia na rzeźnie okiem zwierząt.

W książce zakłada, że zwierzęta myślą obrazami, podobnie jak autystycy. Zdolność spostrzegania szczegółów pomaga jej w zrozumieniu zachowania zwierząt. Jej zdaniem dzieje się tak dlatego, że obie grupy mają słabiej rozwinięte płaty czołowe niż "normalni ludzie", jak nazywa osoby bez autyzmu (myślę, że lepszym określeniem byłoby "zwykłe" albo "przeciętne"). Owo wyjaśnienie podobieństwa autystyków do zwierząt to jedna z głównych tez książki, jednak - jeśli dobrze zrozumiałam - nie jest to teoria definitywnie udowodniona naukowo. I tu też leży główny problem z książką: nadmierne uogólnienia i zakładanie tych tez, które podobają się autorce. Wspomina ona, że ma problem z matematyką i rozumieniem ciągów przyczynowo-skutkowych. Być może stąd...

Fille | 2016-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2016

Fantastyczna książka, z której można się dowiedzieć o tym, jak wiele łączy nas ze zwierzętami. Autorka Temple Gradin jest autystykiem i jak sama mówi - żyje zawieszona pomiędzy światem ludzi, a zwierząt. Łatwiej jest jej zrozumieć reakcje zwierząt, ponieważ one często reagują autystycznie.
Historie, które przytacza pozwalają wejść w świat, który jest dla nas na co dzień niedostępny, dzięki niej lepiej zrozumiałam gwałtowność wielu reakcji, które obserwowałam w stajni.
Temple podważa również nasze przekonanie o wyjątkowości gatunku ludzkiego. Sposób i możliwości komunikacji zwierzęta opanowały w stopniu równie zaawansowany jak my. Dodatkowo, ich czas reakcji, umiejętność wyciągania wniosków oraz oszacowania ryzyka - często jest o wiele bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.
Polecam wszystkim, którym leży na sercu dobro zwierząt i ludzi.

whitesquirrel | 2018-08-02
Przeczytana: 2017 rok

Na zimno... najwięcej dowiedziałam się z tej książki o autyzmie, mniej o zwierzętach. Jeżeli chodzi o zwierzeta to, w porównaniu do innych książek, o badanich naukowych nie ma tu tak dużo, autorka często pisze za to o swoich opiniach, nie mając żadnych badań na ich poparcie.

Ciekawy jest jednak sam pomysł porównania postrzegania świata przez osoby z autyzmem do tego jak świat postrzegają zwierzęta. Takie porównanie opisane przez osobę zdrową byłoby obraźliwe, ale tutaj pisze o tym osoba, której to dotyczy. To pozwala na więcej swobody.

Miejscami autorka wydawała mi się zbyt nieczuła na los zwierząt i jakoś sposób jej napisania momentami był dość kulawy, ale mimo to daję wysoką ocenę z uwagi na pomysł i odwagę. Warto rozważyć jej przeczytanie.

Patrycja | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Mam mieszane uczucia w stosunku co do tej książki. Raz czytałam ją z wielkim zainteresowaniem, innym razem z przekonaniem, że autorka stara się nam przekazać wiedzę nabytą wybiórczo, popierającą swoje osobiste racje i domysły, co wzbudzało moje podejrzenia co do prawidłowości udowadnianych wniosków. Sposób przekazywania wiedzy nie zawsze też mi odpowiadał, zwłaszcza na początku książki. Myślę jednak, że treść wzbogaciła moją wiedzę o parę cennych informacji, choć trochę się rozczarowałam, bo nie można tu powiedzieć o efekcie "wow" :( .

Zapiekanka kulturalna | 2012-11-27
Przeczytana: 2012 rok

W dzisiejszych czasach już chyba nikt nie uważa, że zwierzęta nie myślą i nie czują. Ich rozumność została potwierdzona setkami badań, z resztą każdy kto miał zwierzę w domu, widział setki dowodów na ich inteligencję. Kiedyś ludzie myśleli, że różnią się od zwierząt tym, że mają język, teraz już wiemy, że niektóre gatunki zwierząt też wytworzyły formy porozumiewania mające cechy języka i to nawet bardzo rozbudowane, jak choćby u delfinów. Jak na dzisiejszy stan wiedzy możemy jedynie stwierdzić, że zwierzęta nie potrafią porozumiewać się na poziomie abstrakcji. A mnóstwo odkryć jeszcze przed nami.

I tu pojawia się inne niebezpieczeństwo, wiele osób zaczyna traktować swoich podopiecznych zupełnie jak ludzi, zapominając, że zwierzęta jednak myślą inaczej. Jak? Z pomocą przychodzi genialna książka Temple Grandin "Zrozumieć zwierzęta". Już sama autorka jest niezwykła, jako osoba autystyczna twierdzi, że przez swoją chorobę bliżej jej czasem do zwierzęcego sposobu postrzegania świata,...

jem_dzem | 2014-08-26
Przeczytana: luty 2014

Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać informacje na temat zależności między zachowaniem zwierząt a otoczeniem, w jakim zostały umieszczone. Pozycja obowiązkowa dla osób, które sprawują opiekę nad zwierzętami lub mają to w planach.

Urszula50 | 2018-09-27
kazecia | 2018-09-25