Zrozumieć zwierzęta

Okładka książki Zrozumieć zwierzęta
Temple GrandinCatherine Johnson Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Animals in Translation: Using the Mysteries of Autism to Decode Animal Behavior
Media Rodzina
2011-05-01
2011-05-01
987-83-7278-524-4
Krzysztof Puławski
autyzm zwierzęta

Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Ocena 7,0
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...
Okładka książki Niepisane reguły relacji międzyludzkich: Zawiłości życia w społeczeństwie z perspektywy osoby autystycznej Sean Barron, Temple Grandin
Ocena 6,0
Niepisane regu... Sean Barron, Temple...

Ciekawe porównanie. Autyzm a odczuwanie zwierząt.

Ciekawe porównanie. Autyzm a odczuwanie zwierząt.

Książka niepodobna do innych, które do tej pory przeczytałam. Oducza antropomorfizacji zwierząt, a przy okazji daje sporo informacji o autystach i osobach neurotypowych. Warto było polować na nią w bibliotece. Aha, to nie jest poradnik tresury zwierząt, daje jednak pewne podstawy wiedzy o ich emocjach i sposobie myślenia.

Tematyka bardzo ciekawa, jednak niewprawione i ciężkie pióro sprawia, że czytanie idzie opornie.

W czasie czytania tej pozycji towarzyszyły mi mieszane uczucia - z jednej strony podziw i szacunek dla autorki, a z drugiej powątpiewanie, co do niektórych fragmentów, w których prezentuje swoje nie poparte żadnymi badaniami myślenie, co do - niejednokrotnie - bardzo skomplikowanych, niepoznanych jeszcze tajników umysłów zwierząt. I tak jak nie można z pewnością odmówić jej dokonań chociażby w odniesieniu do zwierząt rzeźnych, tak nie przekonują mnie jej własne, daleko idące wnioski, gdyż czytając pozycję popularnonaukową oczekuję poparcia obserwacji danymi, badaniami. W miarę czytania przywykłam do tych opinii autorki oraz do jej sposobu pisania, bardzo skoncentrowanego na sobie, wręcz wychwalające własne decyzje i opinie, choć trochę burzy mi to wizerunek Temble Grandin jako uznanego badacza.
Odcinając się od tego - uważam książkę pod wieloma względami za bardzo dobrą, jedną z lepszych z zoologii, z której wiele wyniosłam, szczególnie odnośnie zwierząt gospodarskich i ich postrzegania otoczenia oraz człowieka.

Pisząc o zwierzętach trzeba być uważnym by nie próbować patrzeć na zwierzęta z ludziej perspektywy. Unikać też sztucznego uwznioślania.
Ogólny zamysł tej książki to pokazanie wspólnych cech zwierząt i autystyków, którzy wydają się być kimś "pomiędzy" w kwestii postrzegania świata.
Do czasu byłam oczarowana podejściem do zwierząt, w którym nie ma ani trakowania ich jako głupszych od ludzi, ani też nadawania pokazywania, że "one też, jak ludzie". Jednak teraz mam mieszane uczucia. Muszę przyznać rację użytkownikom, że wybiórczość oraz pewna ogólnikowość jest znaczną wadą tej książki. Dowiedziałam się sporo nowych rzeczy, ale nawet nie umiem jakoś szczególnie tego wyrazić, bo to się wyraża w pewnym odczuciu, nie w słowach.
Najciekawsze dla mnie osobiście było to, że rola emocji jest niedoceniona przez ludzi. Wini się je, że mamy takie skomplikowane życie, jednak bez nich wcale nie byłoby łatwiej, dlatego iż mielibyśmy problem z podejmowaniem decyzji, przewidowaniem. Zwierzętom dają one motywację do działania oraz dzięki nim działają szybko. Co prawda jakość decyzji bywa wątpliwa, ale nieraz ratuje życie.

Pełnowartościowa lektura, wzbogacona w naukową terminologię i zagadnienia psychologiczne. Oprócz szczegółowego omówienia problemów behawioralnych, autorka zapewnia czytelnikowi namiastkę świadomości autystystycznej. Ciekawa pozycja, nie tylko dla miłośników zwierząt!

„Zrozumieć zwierzęta” Temple Grandin to książka wyjątkowa nie tyle ze względu na wartość edukacyjną z psychologii zwierząt, ale z powodu perspektywy, z jakiej jest pisana. Autorka jest osobą autystyczną i cała książka jest napisana tak, aby przeciętny człowiek mógł spojrzeć na świat zwierząt jej oczyma. Właśnie to był powód, dlaczego sama zasiadłam do lektury. Rzadko się zdarza, aby można było zobaczyć coś zupełnie inaczej. I muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe, zwłaszcza, że autorka podzieliła się kilkoma spostrzeżeniami, na które przeciętny człowiek pewnie nie zwróciłby uwagi.

Niestety perspektywa, z jakiej książka jest napisana – będąca jej największą zaletą – okazuje się po pewnym czasie wadą. Więcej niż o samych zwierzętach można dowiedzieć się z niej o osobach z autyzmem. Więcej niż wiedzy jest w niej domysłów, z których częścią nie jestem w stanie się zgodzić. Jest to spory problem w momencie, gdy po tego typu książkę sięgnie osoba będąca dopiero na początku drogi do poszerzenia swej wiedzy. Może zakodować sobie informacje, które pisane w dobrej wierze nie są poparte żadnymi badaniami, ani doświadczeniem.

Dużo lepiej czytało mi się fragmenty opisujące zwierzęta hodowlane. Być może, dlatego że sama nie mam z nimi zbyt dużego obycia – jednak w mieście ciężko spotkać krowę– więc wychwycenie ewentualnych potknięć autorki jest dla mnie trudniejsze niż gdy pisze o psach. Dopiero przy nich następuje klops. Przyznam się, że w pewnym momencie zrobiłam sobie przerwę w lekturze, gdyż jeden fragment spowodował swego rodzaju „zwarcie”.

Na zimno... najwięcej dowiedziałam się z tej książki o autyzmie, mniej o zwierzętach. Jeżeli chodzi o zwierzeta to, w porównaniu do innych książek, o badanich naukowych nie ma tu tak dużo, autorka często pisze za to o swoich opiniach, nie mając żadnych badań na ich poparcie.

Ciekawy jest jednak sam pomysł porównania postrzegania świata przez osoby z autyzmem do tego jak świat postrzegają zwierzęta. Takie porównanie opisane przez osobę zdrową byłoby obraźliwe, ale tutaj pisze o tym osoba, której to dotyczy. To pozwala na więcej swobody.

Miejscami autorka wydawała mi się zbyt nieczuła na los zwierząt i jakoś sposób jej napisania momentami był dość kulawy, ale mimo to daję wysoką ocenę z uwagi na pomysł i odwagę. Warto rozważyć jej przeczytanie.

Bardzo ciekawa, niezwykła książka. Tak jak sugeruje tytuł, jest to dogłębna próba zrozumienia zwierząt z wykorzystaniem tajemnic autyzmu. Autorka, sama będąc autystyczką, mówi, że „ludzie z autyzmem potrafią myśleć tak jak zwierzęta. Potrafimy oczywiście rozumować jak ludzie - nie różnimy się przecież tak bardzo od reszty społeczeństwa. Autyzm jest jakby fazą przejściową między zwierzętami a ludźmi, co pozwala mi tłumaczyć "język zwierząt" na nasz własny. Potrafię więc wyjaśnić ludziom, dlaczego ich zwierzęta zachowują się w określony sposób”.
Celem, który jej przyświecał od momentu, kiedy zauważyła pewne analogie pomiędzy uzdolnieniami autystycznymi i zachowaniem zwierząt, było „odnalezienie u nich tej niezwykłej zdolności do dostrzegania tego, czego nie potrafią dostrzec ludzie, i do zapamiętywania szczegółowych danych, których my nie potrafimy zapamiętać. Chodziło też o to by poprawić w ten sposób jakość życia zarówno ludzi, jak i zwierząt”. Kluczem do zrozumienia zwierząt jest sposób w jaki postrzegają świat - ich uwaga jest skupiona na szczegółach, które nam, ludziom są niedostępne. Opierając się na własnych doświadczeniach, Autorka porównuje reakcje zwierząt i osób dotkniętych autyzmem.

Nie należy tej książki traktować jako poradnika, jest to pozycja popularnonaukowa, w której znajdziemy informacje na temat mózgu, pamięci, emocji oraz poznania u zwierząt. Autorka odwołuje się bardzo często do badań naukowych, książka zawiera obszerną bibliografię.

Grandin wyjaśnia czym spowodowana jest agresja; czy zwierzęta cierpią i czy są świadome; jak reagują na ból – niektóre zwierzęta łowne potrafią „udawać” po zranieniu, że wszystko z nimi w porządku. Pokazuje w jaki sposób w hodowlach niejednokrotnie wynaturzamy naszych braci mniejszych poprzez dobór cech pożądanych z naszego, ludzkiego, punktu widzenia.

Autorka opisuje zachowania różnych gatunków, najwięcej informacji jest jednak o koniach, psach i krowach. Podaje mnóstwo ciekawostek często gęsto potwierdzonych naukowo. Dla mnie była to fascynująca lektura.

Fantastyczna książka, z której można się dowiedzieć o tym, jak wiele łączy nas ze zwierzętami. Autorka Temple Gradin jest autystykiem i jak sama mówi - żyje zawieszona pomiędzy światem ludzi, a zwierząt. Łatwiej jest jej zrozumieć reakcje zwierząt, ponieważ one często reagują autystycznie.
Historie, które przytacza pozwalają wejść w świat, który jest dla nas na co dzień niedostępny, dzięki niej lepiej zrozumiałam gwałtowność wielu reakcji, które obserwowałam w stajni.
Temple podważa również nasze przekonanie o wyjątkowości gatunku ludzkiego. Sposób i możliwości komunikacji zwierzęta opanowały w stopniu równie zaawansowany jak my. Dodatkowo, ich czas reakcji, umiejętność wyciągania wniosków oraz oszacowania ryzyka - często jest o wiele bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.
Polecam wszystkim, którym leży na sercu dobro zwierząt i ludzi.

Temple Grandin Zrozumieć zwierzęta Zobacz więcej
Temple Grandin Zrozumieć zwierzęta Zobacz więcej