An Idiot Abroad
978-83-7508-475-7
Angol, Anglik, podróże, utrapienie, frajda
Michał

Inne wydania

Ma okrągłą, pustą głowę, manchesterskie korzenie, wąskie horyzonty i... jest idiotą. Karl Pilkington wyrusza w podróż dookoła świata.Karl nie przepada za podróżami. Najchętniej nie ruszałby się z kraju, a jeśli już, to na wygodne wakacje na Majorce, gdzie podają angielskie jedzenie. Nie rozumie, skąd tyle szumu wokół siedmiu nowych cudów świata, choć sam ich nigdy nie widział. Jego przyjaciele i współpracownicy, Ricky i Stephen, z przekory postanawiają go wysłać w dalekie kraje z nadzieją, że to rozszerzy jego horyzonty i zmieni poglądy. Gervais przy okazji stawia sobie za cel uprzykrzenie Karlowi każdej minuty tej wyprawy. Wyłącznie dla własnej satysfakcji. W rezultacie otrzymujemy przezabawny obraz zetknięcia się głównego bohatera – wiecznie niezadowolonego typowego „Angola” – z obcymi kulturami. Na podstawie tej fantastycznej relacji powstał już serial telewizyjny, a wkrótce na ekranach kin zagości również filmowa adaptacja.

źródło opisu: Sonia Draga, 2012

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Joanna | 2014-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Książka jest reportażem z podróży dookoła świata Anglika Karla Pilkingtona , który w ramach realizowanego programu telewizyjnego zwiedza siedem cudów świata, poznaje kulturę i społeczeństwa innych krajów.
Określenie głównego bohatera jako idioty i opis jego zewnętrznego wyglądu ( okrągła , pusta głowa) wydaje mi się nieco krzywdzące i przesadzone.
Karl przyznaje, że jest lekko opóźniony w rozwoju w wyniku doznanego urazu fizycznego, brakuje mu wykształcenia , wiedzy , daje się jednak poznać czytelnikowi jako osoba sympatyczna, przyjaźnie nastawiona do otoczenia i wykazująca chęć rozszerzenia swoich możliwości poznawczych.
Zwiedzając poszczególne atrakcyjne miejsca Karl zwraca szczególną uwagę na wygody, ocenia poziom komfortu w hotelach, zabytki nie zachwycają go, zalicza je jako zadania realizowanego programu i ocenia głównie pod względem funkcjonalności i zmian, których dokonałby .
Opinie i oceny podróżnika są przezabawne, zaskakujące pomysłowością ( Wielki Mur...

MinnieFlav | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 25 marca 2015

Śmieszna, a mało jest fajnego humoru w takim zagęszczeniu. Ze 3 niskich lotów sentencje na każda stronę. Nawet lepsza niż program. Ponoć śmiech to zdrowie, polecam:)

"Idiota..." to bardzo trafiony tytuł tej książki. Autor żyje w XXI wieku, ma dostęp do nowoczesnych technologii, a o świecie wie porażająco, zawstydzająco wręcz niewiele. Momentami aż trudno było mi w tę Jego niewiedzę uwierzyć.
Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest momentami naprawdę zabawna, a spojrzenie Autora świeże (jak to u idiotów bywa ;) ).

Shafiqua | 2015-03-11

Karl Pilkington z natury jest nieco gderliwym domatorem nielubiącym zmian, ale pewnego razu przyszło mu się zmierzyć z nie lada przygodą – podróżą dookoła świata szlakiem siedmiu cudów.
Na kartach „Idioty za granicą” stworzył istną komedię, więc jeżeli szukasz właśnie książki ‘edukacyjnej’, to powinieneś rozejrzeć się za innym tytułem.

W każdym z rozdziałów Karl zabawnie opowiedział o miejscach, w których spał czy jadł, przedstawił sylwetki swoich oryginalnych przewodników lub lokalnych osobistości, np. miejscowego Jezusa w Jordanii. Odwiedził też m.in. takie obszary jak plaża nudystów w Rio de Janeiro, chińską hodowlę psów przeznaczonych na mięso (nie szczędząc przedstawienia swojego kontrowersyjnego stanowiska w jego sprawie).
Z mojego punktu widzenia najlepszymi częściami są „Tadż Mahal” oraz „Wielki Mur Chiński”

Czy Karl Pilkington rzeczywiście jest idiotą? Choć autor ten nie sili się na używanie górnolotnych fraz, nie zważa na konwenanse, posługuje się językiem potocznym...

anka920 | 2015-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 14 lutego 2015

Autor opisuje 7 cudów świata z własnej perspektywy człowieka, który jest domownikiem i nie lubi podróżować. Książka zawiera w swojej treści wiele porównań oraz dowcipnych zwrotów człowieka który jest bezpośredni i mówi co myśli nie poddając się zdaniu większości.

Xavion | 2014-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Jeśli ktoś widział serial na Discovery to będzie się dobrze bawił znając głupawe miny i teksty Karla, jeśli nie to nic nie szkodzi, myślę że i tak warto po nią sięgnąć w ramach luźnej książki podróżniczej, przy której nie raz można się uśmiać czy choćby uśmiechnąć. Bo teksty to koleś ma naprawdę rozbrajające, przy czym nie są zawsze takie idiotyczne... ;)

Piotrek | 2013-02-15
Przeczytana: 12 lutego 2013

Jeśli nie widziałeś Carla na Discovery to ta książka jest dla ciebie.
Jest to zapis (1 sezonu dokumentu, serialu) wyprawy dookoła świata chyba najbardziej zdegustowanego Anglika jakiego moglibyście poznać. To domator, który nie lubi jak coś się szybko wokół niego zmienia. I tu tkwi jego urok, przypomina nam przeciętnego sezonowego podróżnika który trafnym sarkastycznym humorem obnaży nijakość niektórych zakątków świata. Przewracając kolejne kartki będziecie się na pewno dobrze bawić, śmiechu jest całkiem sporo. Dużym plusem jest wydanie książki w twardej oprawie i o dziwo, na kredowym papierze od początku do końca. Każda strona jest kolorowa i usiana zdjęciami, co tylko dowodzi że niektórzy nie powinni w ogóle podróżować :)

Ola | 2012-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2012, Podróże
Przeczytana: 07 lipca 2012

Zaskoczyła mnie pozytywnie. Świetnie napisana, ciekawie, prawdziwie. Śmiałam się przy każdej stronie :) Polecam!

magika78 | 2015-11-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 25 listopada 2015

Książka praktycznie odzwierciedla program TV, nie ma w niej prawie nic nowego. Wg mnie napisana tylko na fali popularności programu z nastawieniem na zysk ze sprzedaży. Kto obejrzał odcinki w TV spokojnie może sobie darować tę książkę.

Dae | 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

Idealne uzupełnienie wersji telewizyjnej. Osobliwy pamiętnik z podróży wzbogacony przemyśleniami na tematy wszelakie i anegdotami z życia autora, swoistego geniusza naszych czasów, Karla Pilkingtona. Uczy i bawi, niekiedy do łez.