Trzy światy Michała Anioła

2001-01-01
2001-01-01
83-7120-929-0
Ewa Hornowska

Bohatera książki Jamesa Becka przestawiać chyba nikomu nie trzeba. Wszak to autor fresków z Kaplicy Sykstyńskiej, które we fragmentach reprodukowane są masowo na okładkach płyt, licznych memach i z pewnością są jednym z najbardziej ikonicznych artefaktów kultury. Ja przeszedłem test na wielkość dzieł Michała Anioła odwiedzając po raz pierwszy watykańską Bazylikę św. Piotra. W świątyni pełnej efektownych rozwiązań architektonicznych, wspaniałych obrazów i rzeźb najbardziej urzekła mnie Pieta Michała Anioła. Rzeźba z zachwianymi proporcjami, nierealistycznym przedstawieniem Matki Boskiej (wiek),w dodatku umieszczoną w niezbyt reprezentacyjnym miejscu. Jaka jest jej tajemnica? Jaka jest tajemnica jej autora?

James Beck wykonał benedyktyńską pracę przekopując się przez dokumenty z epoki. Listy, rachunki, utwory literackie. Wyszła z tego fascynująca, choć daleka od sensacyjności opowieść, która pozwala nam zanurzyć się zarówno w tych jedynych w swoim rodzaju czasach, jak i zbliżyć do tajemnicy Michała Anioła, w której władza, wiara i rodzina przeplatają się ze sobą. Oczywiście w dużej mierze to spekulacje, bo chociażby trudno zgodzić się z autorem, że Michał Anioł musiał do końca życia obawiać się przedstawić jako stronnik Girolamo Savonaroli, skoro papieże na których zlecenie tworzył (Juliusz II i Leon X) nie potępili jego poglądów, a ten ostatni kazał nawet Rafaelowi sportretować dominikanina. Mimo wszystko czyta się znakomicie, a autor imponuje wiedzą na temat włoskiego renesansu.

Książka łączy cechy biografii i analizy dzieł jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów.
Poznajemy życie Michała Anioła, wpływ, jaki wywarł na niego ojciec, a także zawrotną karierę, w której było miejsce i na wzloty, i na upadki.

Na pewno ciekawe są relacje z innymi rzeźbiarzami, malarzami, mecenasami i wreszcie z papieżem.
Autor pisze barwnie nie tylko o tytułowym bohaterze, ale i jego epoce, ukazując renesans jako powrót do kultury antycznej oraz okres niesamowitej kreatywności artystów i bezprecedensowych osiągnięć we wszystkich dziedzinach sztuki. Dzieła od wieków niezmiennie fascynują i inspirują.

Właśnie nad tą ponadczasowością, także rzeźb i fresków Michała Anioła, zastanawia się James Beck w swej książce.
Czyta się ją z zaciekawieniem, chociaż muszę przyznać, że początkowe rozdziały wydały mi się nieco chaotyczne.

Polecam nie tylko miłośnikom sztuki.

Autor pisze barwnie nie tylko o...

Sam autor pisze o swojej książce, że nigdy nie rościła sobie prawa do bycia publikacją naukową i jest jedynie próbą zrozumienia osobowości Michała Anioła i tego jaki wpływ miały na nią trzy najważniejsze postacie w jego życiu - zarówno prywatnym i artystycznym. I faktycznie, daleko tej książce do naukowości, ale paradoksalnie to jej największa zaleta. Pozwala spojrzeć na postać artysty przez inny pryzmat. Nie wiemy na ile obserwacje Becka są trafne, a na ile pozostaną tylko domysłami żyjącego pięćset lat później człowieka, jakkolwiekby było są zajmujące, ciekawe i niepozbawione merytorycznej wartości.

Już przez sobie współczesnych Michał Anioł był określany przymiotnikiem "boski", niewiele zmieniło się pod tym względem do naszych czasów. Beck z szacunkiem podchodzi do postaci artysty, ale jednocześnie stara się pokazać, że gdzieś pod boskimi skrzydłami tego wyjątkowego anioła krył się człowiek.
Bez wątpienia książkę można polecić osobom, które zaczynają swoją przygodę z historią sztuki i z historią samego Buonarrotiego. Jako "przystawka" do dalszych badań i poszukiwań książka ta smakuje wyśmienicie.

książka warta przeczytania. patrzę na Michała Anioła z trzech perspektyw jednocześnie i nadal jestem zachwycona jego geniuszem. książka dla żądnych wiedzy o Michelangelo i historii sztuki.

Boski talent Michała Anioła ukazany w jego twórczości;przekrój epoki,w której żył;osoby,z którymi się spotykał;inni artyści tejże epoki.
Wszystko to sprawiło,iż audiobook słuchany był dla mnie przyjemnością i kopalnią wszelakiej wiedzy.Polecam!

• Biografie
  • Italia