Judaizm

Okładka książki Judaizm Witold Tyloch
Okładka książki Judaizm
Witold Tyloch Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Religie Świata [KAW] religia
345 str. 5 godz. 45 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Religie Świata [KAW]
Wydawnictwo:
Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
345
Czas czytania
5 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
830301885X
Tagi:
judaizm religioznawstwo
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Religie współczesnego świata Maria Banaszkiewicz, Marian Ireneusz Krupiński, Zenon Skuza, Zbigniew Stachowski, Witold Tyloch, Jerzy Ziuzia, Joanna Zmitrowicz
Ocena 5,0
Religie współc... Maria Banaszkiewicz...
Okładka książki Religie uniwersalistyczne. Zarys dziejów Józef Bielawski, Józef Keller, Serafin Kiryłowicz, Wiesław Kotański, Edward Potkowski, Eugeniusz Słuszkiewicz, Edward Szymański, Witold Tyloch, Jan Wierusz Kowalski
Ocena 5,7
Religie uniwer... Józef Bielawski, Jó...
Okładka książki Religie Bliskiego Wschodu i dawnej Europy. Zarys dziejów Cezary Kunderewicz, Bogdan Kupis, Franciszek Machalski, Stanisław Piekarczyk, Maciej Popko, Rudolf Ranoszek, Janina Rosen-Przeworska, Włodzimierz Szafrański, Witold Tyloch
Ocena 6,8
Religie Bliski... Cezary Kunderewicz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
139
139

Na półkach: , , ,

Witold Tyloch – Judaizm (1987) (7.2)

Witold Tyloch – Judaizm (1987) (7.2)

Pokaż mimo to

avatar
199
180

Na półkach: ,

Książka napisana przystępnym językiem, przejrzyście skonstruowana. Dość całościowa, ale nie brakuje trochę bardziej szczegółowych elementów, jak dla mnie było chyba trochę "nowości" w wiadomościach dot. np. obrzezania. Wydaje mi się, że może być fajnym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych tematem, powiedziałabym, że jest dość treściwa, chociaż osobiście było mi np. trochę szkoda, że nie było o każdej z ksiąg proroków trochę napisane, bo w takiej prostej, zwięzłej formie jest to porządkujące, no ale właśnie, nie został na tym położony nacisk.
Myślałam, że druga część będzie dla mnie nudna i powtarzająca wiadomości, które już znam, ale trochę tak nie było - zrozumiale przedstawione, dużo zjawisk wyodrębnionych i osadzonych w kontekście historycznym, do tego chyba nienajgorzej wyszedł wybór osób związanych z religią - jest ich dość mało, ale mam wrażenie, że takie najważniejsze i to geograficznie z okolic Polski, zostały przedstawione i pokrótce opisane.
Bardzo spoko, mocno wyczuwalny historyczny klimat, mimo to dość lekka w czytaniu. Ocena nie wyższa, bo jednak wiadomości głównie podstawowe, chociaż dobrze rozwinięte i niepozbawione ciekawostek.

Książka napisana przystępnym językiem, przejrzyście skonstruowana. Dość całościowa, ale nie brakuje trochę bardziej szczegółowych elementów, jak dla mnie było chyba trochę "nowości" w wiadomościach dot. np. obrzezania. Wydaje mi się, że może być fajnym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych tematem, powiedziałabym, że jest dość treściwa, chociaż osobiście było mi np....

więcej Pokaż mimo to

avatar
603
507

Na półkach: , ,

Książka, która z jednej strony zawiera wiele ciekawych informacji, a z drugiej stanowi przykład tego, jak nie należy pisać prac (popularno)naukowych. Oto bowiem autor, zamiast przyjąć postawę naukowego obiektywizmu, postanowił wcielić się w rolę stronniczego apologety judaizmu, który, mówiąc najprościej, uważa, że kult Jahwe jest dobry, a inne religie są be. Po przeczytaniu sformułowania "oczyszczono świątynię z syryjskiej obrzydliwości i ohydy" odłożyłem książkę na półkę i więcej po nią nie sięgnąłem.

Książka, która z jednej strony zawiera wiele ciekawych informacji, a z drugiej stanowi przykład tego, jak nie należy pisać prac (popularno)naukowych. Oto bowiem autor, zamiast przyjąć postawę naukowego obiektywizmu, postanowił wcielić się w rolę stronniczego apologety judaizmu, który, mówiąc najprościej, uważa, że kult Jahwe jest dobry, a inne religie są be. Po przeczytaniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
272
156

Na półkach:

Rewelacyjna książka pisana językiem dla zwykłych ludzi, a nie naukowym, przekazująca dużo wiedzy dla zainteresowanych tematem.

Rewelacyjna książka pisana językiem dla zwykłych ludzi, a nie naukowym, przekazująca dużo wiedzy dla zainteresowanych tematem.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Tyloch (1927 – 1990) wydał "Judaizm" (1987) dwa lata po "Dziejach Ksiąg Starego Testamentu", które recenzowałem. W odpowiedzi na komentarz do mojej recenzji (blog wgwg1943) napisałem:
"......malutka wzmianka o nim jest w Wikipedii; za karę, że był w latach 70. sekretarzem POP PZPR. Tak się obecnie wypacza dorobek naukowy..."

I krzywdzi czytelników, bo temat jest niewątpliwie atrakcyjny, a popularnych źródeł w języku polskim brak. Brak wiadomości o tym bibliście skutkuje 5 opiniami jego 10 książek na LC. Zapewniam Państwa, że są to książki popularno – naukowe pisane językiem zrozumiałym dla "zwykłego" czytelnika.

Z przyczyn zrozumiałych wiele istotnych wiadomości jest powtórzeniem tych podanych w "Dziejach...", lecz to nie zmniejsza atrakcyjności lektury. Tym, którzy nie chcą studiować całości polecam dział pt "Judaizm w czasach nowożytnych" (s. 221 – 283),a w nim "Frankizm" (s. 241 -4),ze względu na bestseller Tokarczuk "Księgi Jakubowe".

Nie sposób stricte zrecenzować tego vademecum, warto zaś wypisać zdania definiujące wiele pojęć, jak np. na s. 17:
„...Powszechną czcią otaczano wtedy głazy lub stosy kamieni, będące dla koczowników punktami orientacyjnymi i słupami granicznymi. Taki podobny do słupa głaz zwany m a c e w a, czy krąg kamienny g i l g a l, był odpowiednim obiektem, przy którym odprawiano obrzędy religijne i składano ofiary, gdyż wierzono, ze zawiera on w sobie jakąś siłę lub jest siedzibą jakiegoś ducha (animizm) czy demona (polidemonizm) lub bóstwa czy bóstw (politeizm)...”

Przypomnę że Mongołowie takie kultowe kamienie bądź skupiska kamieni nazywali „obo”, o czym pisze Tymkowski w „Podróży do Chin przez Mongoliją w latach 1820 -1821”. którą gorąco Państwu polecam, za darmo, pod adresem: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?id=8927&from=publication

Już na tej samej stronie Tyloch wyjaśnia pochodzenie "elohim":
"....po hebrajsku el.. ..dosłownie znaczy "być mocnym" lub "być na czele", przewodzić". Ta nazwa stała się imieniem bóstwa, używano jej też w liczbie mnogiej eli lub elohim. Terminem tym,, ..Hebrajczycy określali później tylko jednego swojego Boga...."

Zawsze interesujący jest przebieg informacji, szczególnie w zamierzchłych czasach (s. 24):
„.. Opowieści o Mojżeszu dotarły do nas w przekazach dwóch źródeł, określanych w nauce symbolem „J” (jahwistyczne) i „E” (elohistyczne),przeplatających się główne w Księgach Wyjścia (Exodus) i Liczb (Numeri). Zostały one spisane dopiero w trzysta lub czterysta lat po jego śmierci...”

Tyloch bardzo skrupulatnie wyjaśnia wszystkie niejasności Biblii, zaczynając od pochodzenia imienia Jahwe, jak i obrony jego przed Jehową. Oczywiście najtrudniejsze są stare dzieje, lecz już bliski nam „Okres Rzymski” (praktycznie od 40 roku p.n.e. , gdy Herod został królem Judei) zaczyna się na stronie 138. Tym samym zaczyna się konfrontacja Nowego Testamentu z wersją Tylocha.

Każdego zainteresuje kabała, chasydyzm, syjonizm, Majmonides czy różnice między Żydami sefardyjskimi a aszkenazyjskimi, a ostatni rozdział jest najciekawszy, bo daje możliwość poznania praktyk religijnych i zwyczajów judaizmu.
Bardzo ciekawa lektura, potężne źródło wiedzy.

Tyloch (1927 – 1990) wydał "Judaizm" (1987) dwa lata po "Dziejach Ksiąg Starego Testamentu", które recenzowałem. W odpowiedzi na komentarz do mojej recenzji (blog wgwg1943) napisałem:
"......malutka wzmianka o nim jest w Wikipedii; za karę, że był w latach 70. sekretarzem POP PZPR. Tak się obecnie wypacza dorobek naukowy..."

I ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    51
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    21
  • Religioznawstwo
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Judaica
    2
  • - Krajowa Agencja Wydawnicza
    1
  • Historia
    1
  • ROK 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Judaizm


Podobne książki

Przeczytaj także