Patrząc

Wydawnictwo: Znak
sztuka, esej, literatura, kultura
sztuka
Ag2S

Kiedyś miałem szczęście oglądać z Czapskim wystawę Bacona. Widziałem, jak potrafi patrzeć. Czapski przyglądał się z taką uwagą, że wtapiał się w obraz, jakby był jego częścią. Zastanawiał się, jak jest zrobiony, dlaczego żółć jest śpiewająca, jak można było namalować coś tak ostatecznego. Fascynująca była jego wiara w malarstwo… Andrzej Wajda Czapski ma uderzający dar twórczego podziwu. Uczy...

Andrzej Wajda

Czapski ma uderzający dar twórczego podziwu. Uczy się patrzyć i uczy patrzyć innych. Umie przemieniać martwe pomniki w skarby, ożywiać muzea, powodować, że muzy pojawiają się w nich, stają przy obrazach, mówią do ucha patrzącego.

Wojciech Karpiński

Patrząc: wspaniale napisana, przemyślana „z paletą w ręku”, ale i z kawałkiem czarnego chleba w Gułagu książka o sztuce – i o życiu, krótko mówiąc – o condition humaine. Bez żadnej retoryki, rzetelna i mądra do samego spodu.

Jacek Woźniakowski

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Marysia | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

wszystko o malarzach, obrazach, nauce zasysania widoku i ani jednej reprodukcji.
nazwiska powtarzają się ale ciągle w nowych konstelacjach, same zestawienia są historią gapienia się.
patrzę na jeden konkretny obraz patrzę i jednocześnie wydobywa ze mnie, z cieni wszystkich innych com je widziała do tej pory ich zapach. i te pogadanki lansują taką postawę.
ja lubię tego chłopaka. lubię kiedy do mnie mówi. mówi jednocześnie jak do siebie- bo prosto i jak do dziecka- bo na poważnie.

rokita49 Boruta | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Mam książkę z 1996 roku.Podwójna cena jest wyznacznikiem czasów:158.000,15,80.Fragment pięknej recenzji Joanny Pollakównej:"PATRZĄC to bardzo osobisty zapis myśli o sztuce i o tej dziedzinie delikatnej,nie zawsze jednoznacznej,a jednak imperatywnej,jaką jest etyka sztuki,etyka artysty.(...)Śledząc z uwagą myśl Czapskiego,odkrywa się jej ukryty,cichy wątek: wypatrywanie metafizycznej intuicji jako źródła i sensu twórczości".Teraz sięgam po tę książkę przy odwołaniach w innych lekturach.Czytam "Obrazy Londynu" Wojciecha Karpińskiego gdzie pisze tak: "Zjawiłem się tym razem przed niewielkim płótnem Corota z satysfakcją,że po latach wysiłków udało mi się doprowadzić do publikacji L'art et la vie Czapskiego (zrobiony na zlecenie UNESCO wybór z jego esejów i dzienników - cudowny szkic MÓJ LONDYN,którego "Pan Pivot" Corota jest bohaterem,otwiera tę książkę).Przeczytałem z dużą przyjemnością szkic Czapskiego MÓJ LONDYN w "Patrząc".Czapski pisze o wpływie obrazu Corota na jego podejście do...