Lekcja tańca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Jeśli życie zatrzaskuje drzwi do szczęścia, los otwiera okna. Kolejna książka autorki bestsellerowej powieści W ogrodzie Mirandy. Tym razem bohaterką jest młodziutka balerina Julia. Dziewczyna odnosi sukcesy na scenie, przygotowuje się do wielkiej roli, która otworzy jej drzwi do kariery. Mordercze treningi i życie pełne wyrzeczeń na rzecz tańca, stają się przyczyną rozstania z ukochanym, który nie potrafi zaakceptować sukcesów Julii. Niefortunny upadek podczas próby wyklucza Julię z przygotowań do spektaklu. Wielka miłość i taniec – wszystko co było dla Julii najważniejsze, wydaje się być stracone. Ujmująca, pełna uroku obyczajowa opowieść o młodości, marzeniach, miłości, bez której największy sukces traci swoją wartość, tańcu, który jest całym życiem i ludzkich losach, które krzyżują się ze sobą w nieodgadniony sposób.

Meowth | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Po wcześniejszej książce tej autorki, "W ogrodzie Mirandy", ta była dla mnie zdecydowanym rozczarowaniem. Przede wszystkim nie polubiłam ani trochę głównej bohaterki, która najpierw była skrajnie egocentryczną i zarozumiałą smarkatą, by wyrosnąć na antypatyczną młodą kobietę. Rozumiem - artysta być może wręcz musi tak straszliwie zapatrzeć się w samego siebie i traktować resztę świata z góry, szczególnie jeśli dąży do doskonałości, ale nawet egoistą można być pełnym uroku i wdzięku, z gatunku takich, których wszyscy kochają i wybaczają to bycie pępkiem świata, lub - jak Julia - odpychającym i opryskliwym.

Ponadto jak dla mnie za mało w tej książce treści, za dużo rozważań o sztuce, życiu artysty itp. Być może dla kogoś, kto interesuje się żywo baletem, może to być powieść pasjonująca. Dla mnie - laika i osoby raczej średnio zainteresowanej tematem - szczególnie druga połowa książki była trudna do przebrnięcia. Podobnym jak ja - nie polecam.

Julia to młodziutka balerina która uczy się tańca baletu w szkole baletowej to jest jej największa pasja.Mordercze treningi, odchudzanie nadmierne, wszystko chce zrobić dla tańca.
Taniec to dla niej wszystko cały świat.Pewnego dnia ulega wypadkowi i przekreśla jej to dalszą karierę, nie może tańczyć w balecie.
Julia jest zła na wszystkich, że nie ma szans wrócić do baletu.
Wzruszająca, chwytająca za serce książka..budowała napięcie powieść dała mi mnóstwo emocji, wzruszeń..poruszająca jednym słowem.

Mollinka_90 | 2016-07-15
Przeczytana: kwiecień 2016

"Lekcja tańca" to powieść, którą można zaliczyć do literatury młodzieżowej i ustawić na półce obok twórczości np. Krystyny Siesickiej, lecz i starsi czytelnicy mogą znaleźć w niej coś dla siebie.
Główna bohaterka ma na imię Julia i stawia pierwsze kroki na wielkiej baletowej scenie. Jednocześnie wkracza w dorosłość i zderza się z pierwszymi poważnymi problemami. Wyzwania, jakie czekają na młode dziewczęta wybierające drogę kariery primabaleriny są ogromne i wymagają poświęceń. Lata nauki i prób, zakulisowe rozgrywki między zazdrosnymi solistkami wymagają dużej odporności psychicznej i samozaparcia w dążeniu do wymarzonego celu. Nie zawsze, tak jak w przypadku Julii, udaje się pogodzić życie zawodowej tancerki z uczuciami, tworzeniem stałego związku czy życiem rodzinnym. Jednak należy próbować odnaleźć złoty środek, co Julii powinno się udać, gdy uważnie wsłucha się w to, co chce przekazać siostra babci - tajemnicza Tamara, która regularnie przesyła Julii pełne cennych spostrzeżeń...

AnnaVanDort | 2012-08-22

Zdecydowany minus. Uwielbiam balet i trochę się na nim znam. Uważam, że w książce było za mało terminologii, o samym baletowym życiu - tragicznie mało.
Przeczytałam w życiu sporo powieści, ale nigdy nie spotkałam się z tak irytującą główną bohaterką. Julia jest życiową sierotą, na dodatek rozpieszczoną. Żeby nie powiedzieć ostrzej - nieudacznica życiowa, którą ciągle trzeba popychać, by wykonała jakiś ruch. Na dodatek jest słaba psychicznie - może była solistką, ale prędzej czy później sława by ją przerosła. Julia nie docenia tego co ma, odpycha życzliwych ludzi wokół siebie. Przez to klimat powieści jest zniechęcający i depresyjny.

,,Baletniczkę'' ciężko zadowolić. Eliminacje na konkurs? Źle. Zwycięstwo w konkursie? Źle. Odziedziczone mieszkanie? Źle. Kochający mężczyzna? No źle!
Niby bohaterka przechodzi jakąś tam przemianę wewnętrzną, ale bardziej z braku laku, niż z duchowych potrzeb. Jej pseudofilozoficzne rozmyślania powodowały u mnie ból głowy. Czyżbym czytała polskiego...

Monika | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

* A więc to jest tak. Bez krzyków i łez, spokojnie. Ból, który zabija nas od środka, nie pozostawia zbyt wiele do pokazania na zewnątrz.

*Życie tak trudno zagrać. Nikt nie rozdaje ról, nic nie można przewidzieć. Ani rozwoju akcji, ani zakończenia. Żadne plany się nie sprawdzają, wszystko zaskakuje.

* Mówi się, że namiętność i rozpacz są piękne, kiedy wyrażają prawdę. Może i tak. Ale te same uczucia bywają też brzydkie, histeryczne i przerysowane. Zbyt... namiętne, by móc je komuś okazać, a co dopiero spokojnie o nich rozmawiać.

* Julia myślała o tym, że gdyby to swoje rozstanie mogli zatańczyć, byliby ze sobą tylko na niby, ale przynajmniej byliby jeszcze wiele razy, dopóki sztuka nie zeszłaby z afisza.
A tak jest tylko ona - sama.

* Dwoistość życia i teatru, które w ostatnich dniach tak niespodziewanie nałożyły się na siebie, zazębiły. "By zrozumieć sens wydarzenia, musisz poczuć jego agę. Czasem - jakże często - jest to możliwe tylko przez ból".

* ..pokora winna być...

Inka | 2011-08-01
Przeczytana: 2010 rok

To było moje pierwsze spotkanie z Katarzyną Krenz i mam nadzieję, że nie ostatnie. Ujęła mnie ta książka, ponieważ było w niej dużo o balecie, który uwielbiam. Myślę, że warto ją przeczytać, choć wiem, że nie każdemu spodoba się tematyka. Czyta się szybko i przyjemnie. ;) Na wieczór lub deszczowe popołudnie - w sam raz!

Anna-mojeksiążki | 2012-09-16
Przeczytana: wrzesień 2012

Pokochałam sposób pisania pani Krenz po przeczytaniu powieści "W ogrodzie Mirandy" - ta książka zachwyciła mnie. Po lekturze "Lekcji tańca" czuję niedosyt, jestem rozbita i pełna refleksji. To bardzo mądra i skłaniająca do przemyśleń książka o życiu, a właściwie o jego priorytetach, pomimo, że opowiada o tańcu i o sztuce.

W powieści "Lekcja tańca" poznajemy historię baletnicy, Julii, i jej ciotki, a właściwie siostry babci, Tamary.
W rodzinie Julii, kobiety tańczą, a mężczyźni są "normalni". Tańczyła jej babcia, tańczyła mama, tańczy Julia.
Dla dziewczyny taniec jest całym życiem, nie liczy się nic innego. Do tego stopnia, że wracając do domu patrzy na swoje nogi, narzędzie do tańca, a nie na otaczającą ją przyrodę czy ludzi. Pokój nadal nie jest urządzony, bo jej miejscem na ziemi jest scena, nie zbiera przedmiotów, nie przywiązuje się do niczego, nastawiona na wędrowny tryb życia artystki. Jednak miłość do Radka, ich wspólna noc, weryfikują jej podejście do życia. Dostrzega, że...

Euphoria | 2013-10-11
Przeczytana: luty 2013

Pokochałam tę książkę! Zachwyca mnie w każdym calu swą prostotą. Wracam do niej tej zimy na 100%

nellanna | 2010-05-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Świetnie się czyta!

znaika | 2010-03-06
Przeczytana: 16 maja 2010

Po lekturze W ogrodzie Mirandy miałam bardzo mieszane uczucia.Ale żeby nie zrażać się po jednej nieudanej próbie,postanowiłam dać autorce kolejną szansę...

Lekcja tańca:Oto historia Julii.Młodziutkiej baletnicy.Wywodząca się z rodziny o artystycznych korzeniach i tradycjach młoda Julia Orawska swoje życie poświęca baletowi.Dzielnie ją w tym wspierają rodzice oraz babcia zwana w książce Babanią.Pojawia sie też inna bohaterka książki:Tamara,siostra Babani,starsza pani,również tancerka.Poznajemy ją w listach do Julii.W listach,których każde słowo mówi o miłości do tańca.

Wypadek,jakiemu ulega młoda tancerka,niespodziewanie burzy życie Julii.W tym samym czasie również w życiu osobistym i rodzinnym czeka ją wiele przykrych zmian.

Szczerze mówiąc po tym wypadku,zapowiedzianym już zresztą na okładce książki,czekałam na to coś,co pozwoli mi dalej brnąć przez lekturę.Nie bez powodu piszę "brnąć",bo trochę ciężko to szło...Po raz kolejny pomysł był dobry.Czekałam na coś,co pozwoli mi...