Nie żyję, więc jestem

Okładka książki Nie żyję, więc jestem Katarzyna Byzia
Okładka książki Nie żyję, więc jestem
Katarzyna Byzia Wydawnictwo: Philip Wilson fantasy, science fiction
Philip Wilson
2003-01-01
2003-01-01
myth fantasy . zaświaty anioły

Nie spodziewałam się znaleźć takiej perełki w stosiku lektur po(d)rzuconych w ramach bookcrossingu. Między "Pięćdziesięcioma twarzami Greya", książką dla menedżerów a "Poradnikiem grzybiarza". W istnej Dolinie Rozpaczy.

Cieniutkie toto, szalonymi skojarzeniami tryskające, a momentami straszne. Ktokolwiek choćby otarł się o pracoholizm, ten wie. Absurd goni absurd, Ksenia Dziewczynkę z Zającem, a je obie Chłopiec z Plakatu. Wszędzie szwendają się postmodernistyczne anioły, a sceneria zmienia się w zależności od widzimisię niektórych bohaterów. Zaświaty wersja 2.0.

Czytajcie na własną odpowiedzialność.

2030

w dobie pracoholizmu, odwrócenia zasady że pracuje się po to, aby żyć, wyzysku pracownika przez pracodawcę książka ta ma bardzo aktualną tematykę. Pokazuje, do czego może doprowadzić zaabsorbowanie pracą- do zgonu. Bohaterka pracowała w najlepszej agencji reklamowej i zmarła w bardzo nieodpowiednim momencie- tuż przed prezentacją dla klientów. Okazało się, że to niedopatrzenie anioła zastępczego i właściwie powinna żyć. Zwiedzane przez nią zaświaty niepokojąco przypominają a to szpital, a to jakąś biurokratyczną machinę, a to dziwną instytucję. Perypetie bohaterki po śmierci pobudzają do niewesołego śmiechu, podszytego nutką refleksji. A jeśli to prawda, jeśli TAK ma wyglądać życie pozagrobowe, to jaki jest sens naszych starań? Jeśli można wtedy wybrać Boga który umarł na marskość wątroby?
Na ziemi mamy tylko wyścig szczurów, miłość, rodzina, przyjaźń to odrzucone wartości. Uwielbiam takie przewrotne ironiczne opowieści o kondycji ludzkiej, o zaślepieniu pracą, o byciu jej niewolnikiem nie dla korzyści materialnych tylko prestiżu, poczucia własnej wartości. mam nadzieję, że nie jest to głos wołającego na puszczy, że ludzie się opamiętają i zaczną żyć dla siebie a nie na chwałę wielkich korporacji.
Powieść na pewno daje nam materiał do przemyśleń- i dlatego zapada w pamięć

Historia jak historia. Opowieść o śmierci głównej bohaterki. Książka zyskuje u mnie tylko ironią i sarkazmem, które uwielbiam.

Przeczytałam, ponieważ została mi polecona do prezentacji maturalnej na ustny polski; temat: "Sposoby ukazywania śmierci w literaturze różnych epok". Ta oczywiście, reprezentowała współczesność. ;-)

Najbardziej ogólnie: książka opowiada o profanacji śmierci w dzisiejszych czasach. Można przeczytać.

Uwielbiam tą książkę ! Polecam każdemu:)

Uwielbiam tą książkę ! Polecam każdemu:)

Nuda nudą pogania, nie mogłam zmusić się do przeczytania do końca - wytrwałam przez 160 stron

Czytając tę książkę warto się zastanowić nad sobą i podejściem do pracy... Polecam pracoholikom!

Idealna dla pracoholików ;)

Idealna dla pracoholików ;)

• Rok 2011
  • Lata 2008-2012
  • Rozczarowanie
  • Dziwne i niezdefiniowane
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Nie żyję, więc jestem