Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA

2019-02-27
Stany Zjednoczone USA Polacy emigracja reportaż Polonia Polonia amerykańska
Inne

Prawie jak eldorado

Reportaż "Ameryka.pl" Doroty Malesy to uważny zbiór historii Polaków na obczyźnie, a Ameryka to rodzaj egzotycznej wyspy, na której każdy musi zapuścić korzenie po swojemu. Tworzy się dzięki temu specyficzny folklor polsko-amerykański. Taka amerykańska rzeczywistość budowana polskimi rekwizytami.
I taki koloryt amerykańskiej Polonii mnie zachwyca.
***
Autorka zbierała materiały do swojej debiutanckiej książki kilka lat. Jeździła od Nowego Jorku przez Chicago i Glenwood Springs aż do Pasadeny i wsi Gonzales w Kalifornii. Wtapiała się w polską rzeczywistość po amerykańsku. Przez moment żyła jak oni, aby potem - pokazując swój niebywały zmysł obserwatora - starannie, w sposób naturalny i nieprzekłamany opisać ich życie.

Jeden z bohaterów książki - znany i ceniony restaurator Emil Varda - ma zeszyt o nazwie "Skrzydłogarb" i zastanawia się do dziś czy emigracja dodaje człowiekowi skrzydeł czy raczej doczepia garba.
Inni widzą emigrację jako jedyne wyjście, ale przy okazji czują bolesną samotność w tłumie ludzi i chętnie wróciliby do rodzinnego kraju.
Jeszcze inni chcą tę Amerykę oswoić i spolszczyć. Jedzą polskie jedzenie, pracują dla Polaków, mają polskich przyjaciół. Spreparowali nawet własny chicagowski dialekt - 'Ponglish'.
Mają swojską Milłoki (od głównej arterii polskiej dzielnicy Milwaukee Avenue),Trójcowo czy Jackowo (potoczne nazwy dzielnic polskich, pochodzących od usytuowanych tam kościołów) w sercu Polish Village.
Tutaj jednak, trafiając do środowiska chicagowskiej Polonii, znajduje się w świecie, od którego się uciekło z Polski.
Chicago (głównie) to jeden wielki polski magiel. Z reportażu dowiadujemy się, jak żyje się w twardym świecie American Dream Polakom zaczynającym od niczego, na nowo, ryzykując w ciemno. Tym, którym się powiodło oraz tym, których życie tu pokonało. Mamy zatem przedstawione historie polskich nielegalnych imigrantów, bezdomnych, prawników, studentów, wojskowych, naukowców, artystów, milionerów. Malesa opisała zgrabnie i zajmująco historie pokoleń, rodzin, singli, outsiderów, samotników, marzycieli, twardogłowych, pracowitych, urodzonych pod szczęśliwą gwiazdą oraz tych, których los nie oszczędzał.
Dzięki publikacji poznajemy ich codzienny trud, rozterki, radości, tęsknotę za Polską oraz powód, przez który w Ameryce się znaleźli. Malesa przybliża w sposób bezkompromisowy wybuchową mieszankę polskiej zaradności i amerykańskiego porządku. Jest tutaj miejsce na odwagę i marzenia, wielkie ryzyko porażki i szansa możliwego sukcesu. Prawdziwa polsko-amerykańska miłość...

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

I taki koloryt amerykańskiej Polonii mnie zachwyca.
***
Autorka zbierała...

To jest tak, że do reporterów ciągną ludzie płytcy, chcący się wygadać i ekshibicjoniści- w końcu ktoś poświęca im uwagę. Nie, to nie jest książka o Polonii, broń Boże. To są rozmówki z tymi, którzy zgodzili się wpuścić na swojego domu, bo w końcu coś się ważnego dzieje...Jakbym o wariatkowie czytała...

Kilka różnych opowieści o Polonii w Ameryce. Czyta się wybornie. Język to czysta poezja. Ciężko było odłożyć. Jeden z lepszych reportaż jaki mi się trafił. Warto

Książka jest napisana w przyjemny sposób, dzięki czemu łatwo i szybko się ją czyta. Jest dokładnie o tym, o czym mówi tytuł, czyli o Polakach w USA. Jak dla mnie, zdecydowanie za mało w tej książce było tego "USA". W zasadzie o tytułowej Ameryce dowiadujemy się bardzo, bardzo mało, a szkoda. Gdyby autorka wprowadziła drobne modyfikacje, głównie w zakresie nazw własnych i powiedziała mi, że to Radom.pl, to nie miałbym wielu powodów, żeby jej nie wierzyć. Za mało USA w historiach z USA. Same historie są opisane raczej powierzchownie i prezentują się różnie. Od dwóch, trzech ciekawych, poprzez neutralne, do nudnych. Luźna czytanka na dwa wieczory, można po nią sięgnąć, ale nie trzeba. Wrażenia na nie nie zrobiła.

Spodobało mi się przedstawienie różnych historii ludzi, bardziej w średnim wieku, jak to trafili do Stanów, od czego zaczęli i jak ich losy się potoczyły. Myślę że to był trafny wybór ze względu na to, że jest mowa o iluś latach ich życia dając tym samym szeroki obraz tego, co miało w tym czasie miejsce. Najwięcej było o osobach mieszkających w Chicago, trochę mniej w Nowym Yorku i jeszcze w kilku innych miejscach.

Nie miałam żadnych oczekiwań co do tej lektury, ponieważ dobrze wiem, jak życie za granicą, niezależnie o jakim kraju mowa, nie jest usłane różami. Tak jak wszędzie, są jakieś trudności do pokonania, a nic nie spadnie z nieba. Szkoda tylko, że skupiono się tylko nad tym, do czego te osoby doszły, albo i nie, w swoim życiu i o ewentualnej tęsknocie do Polski. Nie wspomniano w ogóle o zderzeniu się z tamtejszą mieszanką różnych kultur i narodowości. Poza pracą, te elementy są równie bardzo ważne, ponieważ wpływają na życie, w szerokim tego słowa znaczeniu.

Ogólnie autorka ma lekkie pióro, tam, gdzie rzeczywiście mogło występować, bo w książce jest sporo ludzkich dramatów.

Na początku lektury raził mnie zbyt potoczny styl, nie bardzo pasujący, nawet do książki będącej reportażem. Ogólnie lektura ciekawa, ale bardzo smutna, pokazująca, że nie każdemu udaje się zrealizować swój american dream.

Większość historii była bardzo ciekawa. Na swój sposób motywująca. Przedstawienie prawdziwych bohaterów, którzy osiągnęli to co zamierzali w życiu, przy jednoczesnym ukazaniu wad oraz niepowodzeń sprawia, że historie są bardziej wiarygodne i "życiowe". Styl pisania autorki jest bardzo przyjemny. Test czyta się płynnie, bez znudzenia.

To trochę za mało na książkę. Pani Dorota powinna pisać raczej bloga.

To trochę za mało na książkę. Pani Dorota powinna pisać raczej bloga.

"Opowieści o Polakach w USA. Ameryka.pl." autorstwa Doroty Malesy to dziesięć historii osób posiadających polskie pochodzenie oraz ich rodzin, które zaryzykowały i postanowiły szukać swojego szczęścia i lepszego życia za Oceanem. Jedne historie są inspirujące napawają dumą tych, którzy pozostali w Polsce podziwiając tych którym się udało, którzy odnieśli sukces ten tzw. American dream, za których nie trzeba się wstydzić. Inne są przygnębiające i skłaniające do refleksji, gdy nadchodzi myśl, że "nie wszystko złoto co się świeci", a obrazy, które tak chętnie oglądamy w filmach, czy serialach na Netflixie nie zastąpią tęsknoty za tą skłóconą nie idealną Polską.
Autorka w swoich rozmowach porusza wiele bardzo ważnych wątków takich jak: miłość, bezdomność, budowanie polskiej społeczności na Obczyźnie, czy historię osób, które przeszły drogę od zera do bohatera.
Najbardziej ujęły mnie najbardziej chyba trzy historie: matki żołnierza Marines, która z pieczołowitością dba o grób syna, bezdomnego muzyka disco polo, który w Polsce mógł zostać drugim Zenkiem Martyniukiem, a dzisiaj jest zdany na łaskę i niełaskę instytucji pomocowych, a także prawniczki Oli, która mimo pieniędzy, znakomitej pracy, po nieszczęśliwym wypadku samochodowym musi być zdana na innych, aby móc codziennie funkcjonować w tym amerykańskim świecie.
Ciekawym zagadnieniem był również polski biznes, który był widoczny w Ameryce o wiele wcześniej niż by się mogło wydawać.
Podsumowując: Muszę przyznać, że ciężko jest oceniać tego typu książki, myślę, że wszystko zależy od tego czy taki temat kogoś interesuje czy też nie. Jedno jest pewne emocji z pewnością podczas lektury Wam nie zabraknie. Drugą sprawą jest też to, że ze "swoim krajanem" łatwiej jest się utożsamiać, zazdrościć mu/ jej bądź współczuć, na zasadzie "nie dość, że życie mu się nie ułożyło to jeszcze z daleka od domu". Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do sięgnięcia po tą pozycję. Ja musiałam ją sobie dawkować, ponieważ chciałam się wczuć w te emocje, które jak wspominałam wcześniej są bardzo widoczne na kartach tego tytułu.

Bardzo fajna książka, które mile mnie zaskoczyła. Cykl reportaży przedstawia życie Polaków na emigracji w Stanach. Bohaterami opowieści są zwykłe "szaraki", ale także bardziej znane osobistości. Autorka fantastycznie opisuje ich historie, które są przeróżne - szczęśliwe, dramatyczne, ale w większości wypełnione tęsknotą za ojczyzną. Zdecydowanie wrócę do tej książki ponownie. Polecam!

• Reportaż