Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA

Okładka książki Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA Dorota Malesa Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2019

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Prawie jak eldorado

719 1 155

Większość historii była bardzo ciekawa. Na swój sposób motywująca. Przedstawienie prawdziwych bohaterów, którzy osiągnęli to co zamierzali w życiu, przy jednoczesnym ukazaniu wad oraz niepowodzeń sprawia, że historie są bardziej wiarygodne i "życiowe". Styl pisania autorki jest bardzo przyjemny. Test czyta się płynnie, bez znudzenia.

To trochę za mało na książkę. Pani Dorota powinna pisać raczej bloga.

To trochę za mało na książkę. Pani Dorota powinna pisać raczej bloga.

"Opowieści o Polakach w USA. Ameryka.pl." autorstwa Doroty Malesy to dziesięć historii osób posiadających polskie pochodzenie oraz ich rodzin, które zaryzykowały i postanowiły szukać swojego szczęścia i lepszego życia za Oceanem. Jedne historie są inspirujące napawają dumą tych, którzy pozostali w Polsce podziwiając tych którym się udało, którzy odnieśli sukces ten tzw. American dream, za których nie trzeba się wstydzić. Inne są przygnębiające i skłaniające do refleksji, gdy nadchodzi myśl, że "nie wszystko złoto co się świeci", a obrazy, które tak chętnie oglądamy w filmach, czy serialach na Netflixie nie zastąpią tęsknoty za tą skłóconą nie idealną Polską.
Autorka w swoich rozmowach porusza wiele bardzo ważnych wątków takich jak: miłość, bezdomność, budowanie polskiej społeczności na Obczyźnie, czy historię osób, które przeszły drogę od zera do bohatera.
Najbardziej ujęły mnie najbardziej chyba trzy historie: matki żołnierza Marines, która z pieczołowitością dba o grób syna, bezdomnego muzyka disco polo, który w Polsce mógł zostać drugim Zenkiem Martyniukiem, a dzisiaj jest zdany na łaskę i niełaskę instytucji pomocowych, a także prawniczki Oli, która mimo pieniędzy, znakomitej pracy, po nieszczęśliwym wypadku samochodowym musi być zdana na innych, aby móc codziennie funkcjonować w tym amerykańskim świecie.
Ciekawym zagadnieniem był również polski biznes, który był widoczny w Ameryce o wiele wcześniej niż by się mogło wydawać.
Podsumowując: Muszę przyznać, że ciężko jest oceniać tego typu książki, myślę, że wszystko zależy od tego czy taki temat kogoś interesuje czy też nie. Jedno jest pewne emocji z pewnością podczas lektury Wam nie zabraknie. Drugą sprawą jest też to, że ze "swoim krajanem" łatwiej jest się utożsamiać, zazdrościć mu/ jej bądź współczuć, na zasadzie "nie dość, że życie mu się nie ułożyło to jeszcze z daleka od domu". Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do sięgnięcia po tą pozycję. Ja musiałam ją sobie dawkować, ponieważ chciałam się wczuć w te emocje, które jak wspominałam wcześniej są bardzo widoczne na kartach tego tytułu.

Bardzo fajna książka, które mile mnie zaskoczyła. Cykl reportaży przedstawia życie Polaków na emigracji w Stanach. Bohaterami opowieści są zwykłe "szaraki", ale także bardziej znane osobistości. Autorka fantastycznie opisuje ich historie, które są przeróżne - szczęśliwe, dramatyczne, ale w większości wypełnione tęsknotą za ojczyzną. Zdecydowanie wrócę do tej książki ponownie. Polecam!

„O Polonii amerykańskiej myślę jak o mieszkańcach egzotycznej wyspy. Takiej, która trochę przypomina Polskę, a trochę Amerykę, nie będąc jednocześnie żadną z nich” - napisała Dorota Malesa w posłowiu, a ja uświadomiłam sobie, że po przeczytaniu jej książki myślę dokładnie tak samo.

W „Ameryka.pl” przeczytacie i o seniorach z Chicago, wysyłających do Polski polską kiełbasę, która z Polski właśnie przybyła do ich ulubionego chicagowskiego sklepu, i o najbardziej góralskich góralach nieznających polskich gór, o dobrze wykształconych i/lub bardzo pracowitych ludziach sukcesu, ale też o tych, którym się w Stanach nie powiodło i zamiast american dream dostali od losu ostry wpiernicz.

Sprawne pióro, ciekawi bohaterowie i trudna miłość do Ameryki, którą – jak zauważyła Dorota Malesa – łatwo kochać z daleka, a o wiele trudniej, gdy staje się codziennością.

Sięgnęłam po tę książkę, bo w lipcowym wyzwaniu czytelniczym LC poleciło ją jako wakacyjny literacki kąsek, a zalegała mi od dawna na czytniku, ale nie jest to polecajka dobrze pasująca do tematu. Poszukajcie czegoś innego z letnimi motywami, tu mamy solidną porcję życia zupełnie niezwiązanego z wakacyjnym podróżowaniem...

Ameryka.pl zaskoczyła mnie pozytywnie. Pierwszy reportaż, opowiadający o "Sebku", który bezskutecznie szuka w USA żony wydawał się potwierdzać moje podejrzenia, że będzie to moralizatorska opowieść o tym, jak to amerykański sen zderzył się z rzeczywistością. Na szczęście później jest już lepiej: bohaterowie występują pod własnymi nazwiskami, a ich historie zaczynają przedstawiać zarówno historię polskiej emigracji jak i współczesne realia życia na obczyźnie.
Największą zaletą książki jest to, że nie jest to ani zbiór "success stories" ani galeria porażek polskich emigrantów. Dzięki autorce poznajemy pełne spektrum amerykańskiej Polonii, zarówno świeżej, jak i sprzed kilku pokoleń, zarówno osób majętnych i wykształconych, jak i bezdomnego.
Autorka nie narzuca czytelnikowi żadnych wniosków ponad to, że sytuacja "polskich" amerykanów jest złożona i o ile jest szansa osiągnięcia za granicą sukcesu, to zawsze okupiona jest ona wyrzeczeniami.

Nie przeczytałam tej książki do końca, bo nie była zbyt wciągająca. Autorka bardzo szybko ocenia, jej relacje z bohaterami wydają się powierzchowne. Czuć pewną kreację, która w reportażu jest czymś, co mi przeszkadza szczególnie, bo pozbawia tekst reporterski wiarygodności.

Mam problem z tą książką. Z jednej strony nie jest zła, z drugiej mi nie przypadła do gustu. Ale to raczej kwestia moich indywidualnych oczekiwań i preferencji. Poza świetnym rozdziałem z panem Arturem Chmielewskim, pozostałe historie są dość dołujące. I to nie jest wada przy książce reportażu. Ale mnie czytanie tego nie sprawiało radości. Nie byłem gotowy na smutne prawdziwe historie realnych osób, które ciągle tam gdzieś są.

Kiedy słyszymy Ameryka, często na myśl od razu przychodzi american dream. O swojej wersji amerykańskiego snu autorce opowiedziało dziesięcioro bohaterów. Choć to osoby bardzo różne, to łączy je jedno - są Polakami.

Reportaże opowiadają o wyjeździe za ocean w pogoni za marzeniami, pieniędzmi, karierą, miłością. Każdy z bohaterów miał swoje wyobrażenia o życiu za oceanem, niektóre brutalna rzeczywistość bardzo szybko zweryfikowała. Niektórzy do dziś płacą wysoką cenę emigracji. Tylko nielicznym udało się ten sen spełnić.

Bohaterowie szybko stali mi się bliscy, a ich opowieści potrafiły wzruszyć czy uśmiech na mojej twarzy. Trudno mi napisać szczegółowo coś więcej, żeby nie zdradzić za wiele i nie odbierać nikomu frajdy z czytania.

Autorka wykonała bardzo dobrą pracę w trakcie zbierania materiałów. Identyfikowała się z bohaterami, mieszkała w ich okolicy, robiła zakupy w tym samym sklepie - wszystko po to, by jak najbardziej odczuć to, co czują jej rozmówcy. Bardzo cenię takie reporterskie podejście do tematu.

Duży plus także za różnorodność opowieści. Reportaże są do bólu prawdziwe, brak w nich koloryzowania i oglądania świata przez różowe okulary. Malesa pokazuje, że można przeżyć swoje "od pucybuta do milionera", ale też że nie każda historia ma swój happy end, a Ameryka to nie zawsze kraina mlekiem i miodem płynąca.

Osobiście bardzo lubię książki o tematyce związanej z USA, a ten reportaż trafia do moich ulubieńców. Polecam (nie tylko miłośnikom Ameryki).