Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2019-02-27
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-02-27
- Liczba stron:
- 288
- Czas czytania
- 4 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048991
- Tagi:
- Stany Zjednoczone USA Polacy emigracja reportaż Polonia Polonia amerykańska
- Inne
Każdy z nich miał własny American dream. Każdy musiał wziąć los w swoje ręce i ruszyć na podbój Dzikiego Zachodu naszych czasów. Uciekinierzy, wariaci, niespokojne dusze – Polacy, którzy w pogoni za marzeniami lub uciekając przed dotychczasowym życiem, wyjechali do Stanów.
By spotkać bohaterów tej książki, autorka pokonała tysiące kilometrów amerykańskich dróg. Poznała Sebka, od dziesięciu lat szukającego żony w kastowym środowisku Chicago, gdzie obywatelstwo jest ważniejsze od miłości. Spotkała Marka, niegdyś króla disco polo, obecnie bezdomnego przesiadującego w nowojorskim Starbucksie. Rozmawiała z genialną prawniczką Olą, tropiącą największe błędy amerykańskiego sądownictwa. Odwiedziła właściciela najmodniejszej nowojorskiej restauracji, który w latach 80. przybył tu z Lublina z jednym plecakiem – a dziś, jak głoszą plotki, zdarza mu się odmówić stolika Seanowi Pennowi.
Historie amerykańskich Polaków to wybuchowa mieszanka polskiej duszy i amerykańskiego marzenia. Jest w nich miejsce na inność, odwagę i marzenia, choć w kraju wielkich możliwości i wielkich porażek słono się za nie płaci.
„Polonia w USA jest trochę jak egzotyczna wyspa, niebędąca do końca ani Polską, ani Ameryką. I być może właśnie dlatego jest tak fascynująca” – Dorota Malesa.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Prawie jak eldorado
Za chlebem, za karierą, za lepszym życiem. Takie argumenty zazwyczaj słyszymy, kiedy ktoś przenosi się do mitycznego USA. Marzenie o spełnieniu amerykańskiego snu swego czasu szło w parze z chęcią ucieczki od szarej komuny. Obecnie to nie tyle ucieczka, co pragnienie odkrycia wielkiego świata i zdobycia w nim niezmierzonych bogactw. Jednym się udaje, inni zapadają się w chciwą tkankę molocha i kończą na dnie. Mimo to chętnych do podjęcia wyzwania wciąż nie brakuje.
„Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA” mówi właśnie o nich – o śmiałkach, którzy w próbach nie ustają, nawet jeśli zderzają się ze ścianą. W reportażach Doroty Malesy możemy zapoznać się z szerokim spektrum mieszkańców Ameryki, którzy kiedyś zaryzykowali. Często nie mieli nawet pomysłu, co dalej. Znajdywali pierwszą lepszą pracę, a dopiero potem szukali czegoś więcej. Pozornie to tylko dziesięć opowieści, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że zawiera się w nich cały świat spełnionych i zawiedzionych oczekiwań.
Wszystko zaczyna się od Sebka, prostego faceta, który po prostu chce znaleźć sobie dziewczynę, a co okazuje się trudniejsze, niż może się wydawać. System przypominający kasty i odpowiadający dzielnicom jest bezwzględny, ale głównemu bohaterowi nie brakuje zapału, by odnaleźć swą jedyną. Już na wstępie możemy dostrzec zarówno koloryt, jak i ziemię obiecaną jawiącą się w mniej przyjaznych barwach. Z pozoru proste pragnienia skomplikowane do granic i odwieczne pytanie powtarzane z bolesną regularnością: może lepiej było zostać?
Dalej jest jeszcze ciekawiej, co nie znaczy, że mniej zagmatwanie. Danuta wraz z rodziną wbrew wszystkiemu zapuściła w Stanach Zjednoczonych korzenie, ale miało to swoją bolesną cenę. Podobnie zresztą jak w wypadku Marianny, która głównie śpiewem zarabiała na utrzymanie, ale po pewnym czasie także poniosła konsekwencje swoich wyborów. Zupełnie inaczej niż Gosia, która znalazła swojego księcia z bajkowej winnicy i choć nie bez przeszkód, osiągnęła więcej, niż mogłaby oczekiwać.
Znajdziemy także drogę od pucybuta do milionera w wersji znalezienia pracy w NASA i spojrzenie jakby z innej półki, bardziej spragnione wyzwań niż prostej stabilizacji. Czasem nie obejdzie się bez zmiany sposobu myślenia, jak u Emila Vardy, który z artysty na scenie przeobraził się w restauracyjnego sztukmistrza. Odnajdziemy tu także sytuację, w których polskość przeszczepia się na innym terenie. Zarówno w wydaniu Polameru z wysyłką paczek do ojczyzny, jak i klimatu żywo przywodzącego górskie hale na włościach Basi.
Niezwykle słodko-gorzko przedstawiają się opowieści ludzi, którzy mieli wszystko, a potem musieli się odnaleźć w zupełnie nowej sytuacji. Były lider jednego z najpopularniejszych zespołów disco polo rodzimą chwałę zamienił na codzienną harówkę, a potem wylądował w schronisku dla bezdomnych. Swoje przehulał, można rzec, a i tak nie sposób nie patrzeć na taki upadek ze smutkiem. Z drugiej strony prawniczka ze znakomitym wykształceniem, wciąż poszukująca swojej niszy. Chwila, wypadek i cała perspektywa ulega zmianie. Trzeba zaczynać od nowa, z innym ciałem, innym życiem.
Te wszystkie perspektywy, zdarzenia, lata sukcesów i porażek, tworzą złożony portret rzeczywistości. Takiej, którą bardziej wydaje nam się, że znamy, niż jest naprawdę. Napotkamy tu codzienne zdarzenia, które mogły zadziać się wszędzie, ale też mogły mieć miejsce wyłącznie na amerykańskiej ziemi. Ktoś upada, ktoś szczyty zdobywa, niektórzy tkwią w trudnym do rozwiązania zawieszeniu. Nostalgia przywołująca rodzime strony bywa silna, innym razem, mimo magii wspomnień, aktualna rzeczywistość skrojona jest w sam raz.
„Ameryka.pl” to zbiór reportaży, w którym bez lukru śledzimy losy rodaków na obczyźnie. Dorocie Malesie udało się nie zatracić w słodyczy ani nie przygnieść całości ciężarem straconych szans. Za to, jak na utalentowaną autorkę przystało, przedstawiła różnorodne i pełne niejednoznaczności portrety, w których przenikają się wielobarwne emocje. Raz lepsze, raz gorsze, ale zawsze szczere i tę prawdę w przytaczanych historiach czuć. Co za tym idzie, łatwiej zrozumieć lewiatana, który jednych pożera, innym zaś pozwala iść wolno. To Ameryka zdemitologizowana, a przy tym niepozbawiona czaru – syreniego śpiewu, przyciągającego kolejne pokolenia gotowe zaryzykować, choćby przyszło im rozbić się o skały.
Patryk Rzemyszkiewicz
Oceny
Książka na półkach
- 895
- 747
- 175
- 60
- 21
- 16
- 15
- 13
- 13
- 13
OPINIE i DYSKUSJE
Reportaż "Ameryka.pl" Doroty Malesy to uważny zbiór historii Polaków na obczyźnie, a Ameryka to rodzaj egzotycznej wyspy, na której każdy musi zapuścić korzenie po swojemu. Tworzy się dzięki temu specyficzny folklor polsko-amerykański. Taka amerykańska rzeczywistość budowana polskimi rekwizytami.
I taki koloryt amerykańskiej Polonii mnie zachwyca.
***
Autorka zbierała materiały do swojej debiutanckiej książki kilka lat. Jeździła od Nowego Jorku przez Chicago i Glenwood Springs aż do Pasadeny i wsi Gonzales w Kalifornii. Wtapiała się w polską rzeczywistość po amerykańsku. Przez moment żyła jak oni, aby potem - pokazując swój niebywały zmysł obserwatora - starannie, w sposób naturalny i nieprzekłamany opisać ich życie.
Jeden z bohaterów książki - znany i ceniony restaurator Emil Varda - ma zeszyt o nazwie "Skrzydłogarb" i zastanawia się do dziś czy emigracja dodaje człowiekowi skrzydeł czy raczej doczepia garba.
Inni widzą emigrację jako jedyne wyjście, ale przy okazji czują bolesną samotność w tłumie ludzi i chętnie wróciliby do rodzinnego kraju.
Jeszcze inni chcą tę Amerykę oswoić i spolszczyć. Jedzą polskie jedzenie, pracują dla Polaków, mają polskich przyjaciół. Spreparowali nawet własny chicagowski dialekt - 'Ponglish'.
Mają swojską Milłoki (od głównej arterii polskiej dzielnicy Milwaukee Avenue),Trójcowo czy Jackowo (potoczne nazwy dzielnic polskich, pochodzących od usytuowanych tam kościołów) w sercu Polish Village.
Tutaj jednak, trafiając do środowiska chicagowskiej Polonii, znajduje się w świecie, od którego się uciekło z Polski.
Chicago (głównie) to jeden wielki polski magiel. Z reportażu dowiadujemy się, jak żyje się w twardym świecie American Dream Polakom zaczynającym od niczego, na nowo, ryzykując w ciemno. Tym, którym się powiodło oraz tym, których życie tu pokonało. Mamy zatem przedstawione historie polskich nielegalnych imigrantów, bezdomnych, prawników, studentów, wojskowych, naukowców, artystów, milionerów. Malesa opisała zgrabnie i zajmująco historie pokoleń, rodzin, singli, outsiderów, samotników, marzycieli, twardogłowych, pracowitych, urodzonych pod szczęśliwą gwiazdą oraz tych, których los nie oszczędzał.
Dzięki publikacji poznajemy ich codzienny trud, rozterki, radości, tęsknotę za Polską oraz powód, przez który w Ameryce się znaleźli. Malesa przybliża w sposób bezkompromisowy wybuchową mieszankę polskiej zaradności i amerykańskiego porządku. Jest tutaj miejsce na odwagę i marzenia, wielkie ryzyko porażki i szansa możliwego sukcesu. Prawdziwa polsko-amerykańska miłość...
Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:
https://www.instagram.com/anemonenemorose/
Reportaż "Ameryka.pl" Doroty Malesy to uważny zbiór historii Polaków na obczyźnie, a Ameryka to rodzaj egzotycznej wyspy, na której każdy musi zapuścić korzenie po swojemu. Tworzy się dzięki temu specyficzny folklor polsko-amerykański. Taka amerykańska rzeczywistość budowana polskimi rekwizytami.
więcej Pokaż mimo toI taki koloryt amerykańskiej Polonii mnie zachwyca.
***
Autorka zbierała...
To jest tak, że do reporterów ciągną ludzie płytcy, chcący się wygadać i ekshibicjoniści- w końcu ktoś poświęca im uwagę. Nie, to nie jest książka o Polonii, broń Boże. To są rozmówki z tymi, którzy zgodzili się wpuścić na swojego domu, bo w końcu coś się ważnego dzieje...Jakbym o wariatkowie czytała...
To jest tak, że do reporterów ciągną ludzie płytcy, chcący się wygadać i ekshibicjoniści- w końcu ktoś poświęca im uwagę. Nie, to nie jest książka o Polonii, broń Boże. To są rozmówki z tymi, którzy zgodzili się wpuścić na swojego domu, bo w końcu coś się ważnego dzieje...Jakbym o wariatkowie czytała...
Pokaż mimo toKilka różnych opowieści o Polonii w Ameryce. Czyta się wybornie. Język to czysta poezja. Ciężko było odłożyć. Jeden z lepszych reportaż jaki mi się trafił. Warto
Kilka różnych opowieści o Polonii w Ameryce. Czyta się wybornie. Język to czysta poezja. Ciężko było odłożyć. Jeden z lepszych reportaż jaki mi się trafił. Warto
Pokaż mimo toKsiążka jest napisana w przyjemny sposób, dzięki czemu łatwo i szybko się ją czyta. Jest dokładnie o tym, o czym mówi tytuł, czyli o Polakach w USA. Jak dla mnie, zdecydowanie za mało w tej książce było tego "USA". W zasadzie o tytułowej Ameryce dowiadujemy się bardzo, bardzo mało, a szkoda. Gdyby autorka wprowadziła drobne modyfikacje, głównie w zakresie nazw własnych i powiedziała mi, że to Radom.pl, to nie miałbym wielu powodów, żeby jej nie wierzyć. Za mało USA w historiach z USA. Same historie są opisane raczej powierzchownie i prezentują się różnie. Od dwóch, trzech ciekawych, poprzez neutralne, do nudnych. Luźna czytanka na dwa wieczory, można po nią sięgnąć, ale nie trzeba. Wrażenia na nie nie zrobiła.
Książka jest napisana w przyjemny sposób, dzięki czemu łatwo i szybko się ją czyta. Jest dokładnie o tym, o czym mówi tytuł, czyli o Polakach w USA. Jak dla mnie, zdecydowanie za mało w tej książce było tego "USA". W zasadzie o tytułowej Ameryce dowiadujemy się bardzo, bardzo mało, a szkoda. Gdyby autorka wprowadziła drobne modyfikacje, głównie w zakresie nazw własnych i...
więcej Pokaż mimo toSpodobało mi się przedstawienie różnych historii ludzi, bardziej w średnim wieku, jak to trafili do Stanów, od czego zaczęli i jak ich losy się potoczyły. Myślę że to był trafny wybór ze względu na to, że jest mowa o iluś latach ich życia dając tym samym szeroki obraz tego, co miało w tym czasie miejsce. Najwięcej było o osobach mieszkających w Chicago, trochę mniej w Nowym Yorku i jeszcze w kilku innych miejscach.
Nie miałam żadnych oczekiwań co do tej lektury, ponieważ dobrze wiem, jak życie za granicą, niezależnie o jakim kraju mowa, nie jest usłane różami. Tak jak wszędzie, są jakieś trudności do pokonania, a nic nie spadnie z nieba. Szkoda tylko, że skupiono się tylko nad tym, do czego te osoby doszły, albo i nie, w swoim życiu i o ewentualnej tęsknocie do Polski. Nie wspomniano w ogóle o zderzeniu się z tamtejszą mieszanką różnych kultur i narodowości. Poza pracą, te elementy są równie bardzo ważne, ponieważ wpływają na życie, w szerokim tego słowa znaczeniu.
Ogólnie autorka ma lekkie pióro, tam, gdzie rzeczywiście mogło występować, bo w książce jest sporo ludzkich dramatów.
Spodobało mi się przedstawienie różnych historii ludzi, bardziej w średnim wieku, jak to trafili do Stanów, od czego zaczęli i jak ich losy się potoczyły. Myślę że to był trafny wybór ze względu na to, że jest mowa o iluś latach ich życia dając tym samym szeroki obraz tego, co miało w tym czasie miejsce. Najwięcej było o osobach mieszkających w Chicago, trochę mniej w Nowym...
więcej Pokaż mimo toNa początku lektury raził mnie zbyt potoczny styl, nie bardzo pasujący, nawet do książki będącej reportażem. Ogólnie lektura ciekawa, ale bardzo smutna, pokazująca, że nie każdemu udaje się zrealizować swój american dream.
Na początku lektury raził mnie zbyt potoczny styl, nie bardzo pasujący, nawet do książki będącej reportażem. Ogólnie lektura ciekawa, ale bardzo smutna, pokazująca, że nie każdemu udaje się zrealizować swój american dream.
Pokaż mimo toWiększość historii była bardzo ciekawa. Na swój sposób motywująca. Przedstawienie prawdziwych bohaterów, którzy osiągnęli to co zamierzali w życiu, przy jednoczesnym ukazaniu wad oraz niepowodzeń sprawia, że historie są bardziej wiarygodne i "życiowe". Styl pisania autorki jest bardzo przyjemny. Test czyta się płynnie, bez znudzenia.
Większość historii była bardzo ciekawa. Na swój sposób motywująca. Przedstawienie prawdziwych bohaterów, którzy osiągnęli to co zamierzali w życiu, przy jednoczesnym ukazaniu wad oraz niepowodzeń sprawia, że historie są bardziej wiarygodne i "życiowe". Styl pisania autorki jest bardzo przyjemny. Test czyta się płynnie, bez znudzenia.
Pokaż mimo toTo trochę za mało na książkę. Pani Dorota powinna pisać raczej bloga.
To trochę za mało na książkę. Pani Dorota powinna pisać raczej bloga.
Pokaż mimo to"Opowieści o Polakach w USA. Ameryka.pl." autorstwa Doroty Malesy to dziesięć historii osób posiadających polskie pochodzenie oraz ich rodzin, które zaryzykowały i postanowiły szukać swojego szczęścia i lepszego życia za Oceanem. Jedne historie są inspirujące napawają dumą tych, którzy pozostali w Polsce podziwiając tych którym się udało, którzy odnieśli sukces ten tzw. American dream, za których nie trzeba się wstydzić. Inne są przygnębiające i skłaniające do refleksji, gdy nadchodzi myśl, że "nie wszystko złoto co się świeci", a obrazy, które tak chętnie oglądamy w filmach, czy serialach na Netflixie nie zastąpią tęsknoty za tą skłóconą nie idealną Polską.
Autorka w swoich rozmowach porusza wiele bardzo ważnych wątków takich jak: miłość, bezdomność, budowanie polskiej społeczności na Obczyźnie, czy historię osób, które przeszły drogę od zera do bohatera.
Najbardziej ujęły mnie najbardziej chyba trzy historie: matki żołnierza Marines, która z pieczołowitością dba o grób syna, bezdomnego muzyka disco polo, który w Polsce mógł zostać drugim Zenkiem Martyniukiem, a dzisiaj jest zdany na łaskę i niełaskę instytucji pomocowych, a także prawniczki Oli, która mimo pieniędzy, znakomitej pracy, po nieszczęśliwym wypadku samochodowym musi być zdana na innych, aby móc codziennie funkcjonować w tym amerykańskim świecie.
Ciekawym zagadnieniem był również polski biznes, który był widoczny w Ameryce o wiele wcześniej niż by się mogło wydawać.
Podsumowując: Muszę przyznać, że ciężko jest oceniać tego typu książki, myślę, że wszystko zależy od tego czy taki temat kogoś interesuje czy też nie. Jedno jest pewne emocji z pewnością podczas lektury Wam nie zabraknie. Drugą sprawą jest też to, że ze "swoim krajanem" łatwiej jest się utożsamiać, zazdrościć mu/ jej bądź współczuć, na zasadzie "nie dość, że życie mu się nie ułożyło to jeszcze z daleka od domu". Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do sięgnięcia po tą pozycję. Ja musiałam ją sobie dawkować, ponieważ chciałam się wczuć w te emocje, które jak wspominałam wcześniej są bardzo widoczne na kartach tego tytułu.
"Opowieści o Polakach w USA. Ameryka.pl." autorstwa Doroty Malesy to dziesięć historii osób posiadających polskie pochodzenie oraz ich rodzin, które zaryzykowały i postanowiły szukać swojego szczęścia i lepszego życia za Oceanem. Jedne historie są inspirujące napawają dumą tych, którzy pozostali w Polsce podziwiając tych którym się udało, którzy odnieśli sukces ten tzw....
więcej Pokaż mimo toBardzo fajna książka, które mile mnie zaskoczyła. Cykl reportaży przedstawia życie Polaków na emigracji w Stanach. Bohaterami opowieści są zwykłe "szaraki", ale także bardziej znane osobistości. Autorka fantastycznie opisuje ich historie, które są przeróżne - szczęśliwe, dramatyczne, ale w większości wypełnione tęsknotą za ojczyzną. Zdecydowanie wrócę do tej książki ponownie. Polecam!
Bardzo fajna książka, które mile mnie zaskoczyła. Cykl reportaży przedstawia życie Polaków na emigracji w Stanach. Bohaterami opowieści są zwykłe "szaraki", ale także bardziej znane osobistości. Autorka fantastycznie opisuje ich historie, które są przeróżne - szczęśliwe, dramatyczne, ale w większości wypełnione tęsknotą za ojczyzną. Zdecydowanie wrócę do tej książki...
więcej Pokaż mimo to