rozwiń zwiń

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl. Temat na czerwiec

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.06.2021

Czy na półkę „Przeczytane” dodaliście już zbiory opowiadań, które były tematem majowego wyzwania? Doskonale! Czas więc na wyjawienie tematu na rozpoczynający się właśnie miesiąc. Możemy już zdradzić, że w czerwcu nie będziemy czytać, tylko raczej… oglądać.

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl. Temat na czerwiec

Wkraczamy na półmetek tegorocznego wyzwania! Gwoli przypomnienia: czytaliście już książki z liczbą w tytule, te polecone przez innych, wybrane na podstawie tagów w lubimyczytać.pl, z okładką w Waszym ulubionym kolorze oraz opowiadania. Mamy nadzieję, że poszczególne tematy pozwalają Wam odkrywać nowe literackie światy, które czarują słowem. Pozwólcie więc, że w czerwcu zachęcimy Was do czegoś innego…

Zadanie na czerwiec 2021 brzmi:

Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami.

Pięć tematów za nami, czas na szóste! Tym razem namawiamy do sięgnięcia po „książki z obrazkami”! W czerwcu pobuszujcie po półkach (zarówno wirtualnych, jak i tych w księgarniach czy bibliotekach) z albumami, komiksami i książkami z ilustracjami. Tym razem bardziej od fabuły liczy się warstwa estetyczna danej publikacji – ważne są obrazy.

Od czego zacząć wybór książki na czerwiec? Zapraszamy do przeczytania informacji, które ukazały się niedawno na naszych łamach – choćby tej o światowej sławy ilustratorze Ericu Carle’u, twórcy książki „Bardzo głodna gąsienica”. Choć artysta zmarł, o jego geniuszu świadczą pozostawione dzieła, które można przejrzeć choćby tutaj. Inspiracji można również szukać w publicystyce – artykule o albumach czy mistrzach polskiej ilustracji.

Jakie nazwiska przychodzą Wam do głowy na hasło ilustratorzy znad Wisły? Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Edward Lutczyn? A może zmarły niedawno Bohdan Butenko? Zdzisław Witwicki, Mieczysław Pokora, Elżbieta Gaudasińska, Bożena Truchanowska, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń? Warto poznać też artystów z młodszego pokolenia, takich jak Piotr Socha, Iwona Chmielewska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Emilia Dziubak. A także sięgnąć po publikacje zaprojektowane przez Martę Ignerską, Pawła Pawlaka, Monikę Hanulak czy Jana Bajtlika. Wyszukajcie te nazwiska w katalogu i odkryjcie nieznane wcześniej książki!

A jeśli wolicie komiksy? To świetnie – może to dobra okazja, by wrócić do swoich ulubionych autorów powieści graficznych lub odkryć tych zupełnie nowych?

Tych, którzy od ilustracji wolą zdjęcia, namawiamy do zerknięcia w stronę albumów. Niech czerwiec będzie tym miesiącem, kiedy przeczytacie odkładaną na później publikację o malarstwie czy architekturze, a także … dziełach natury.

Pamiętajcie, że w wyborze książki do czerwcowego wyzwania pomoże Wam także katalog lubimyczytać.pl. Wystarczy, że z menu wybierzecie kategorię „albumy” czy „komiksy”.  Możecie je sortować datą wydania, liczbą ocen lub czasem dodania do serwisu.

Dajcie się zachwycić obrazom!

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii na lubimyczytać.pl. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również nowy wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak Wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2021 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować Wasze poczynania i odwiedzać Wasze profile.

Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2021”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

[ec]


komentarze [1915]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda 20.01.2024 12:20
Czytelnik

Nie lubię książek monotematycznych, a zwłaszcza romansów i obyczajówek "świątecznych". Nie czytam! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda 05.01.2022 09:35
Czytelnik

Po raz pierwszy brałam udział w wyzwaniu i bardzo podoba mi się ta zabawa - pozwala wyjść z pewnej strefy komfortu i zdecydowanie poszerzyć horyzonty. Nawet jeśli początkowo byłam sceptyczna do któregoś z tematów, ostatecznie zmieniałam zdanie kończąc dany miesiąc z masą inspiracji (moja półka "do przeczytania" systematycznie rośnie i rośnie). A to zasługa wspaniałej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lovovic 04.01.2022 22:25
Czytelnik

Poległam tylko na Lemie. Zaczęłam nawet dwa tytuły, ale to kompletnie nie moje klimaty.

A w grudniu w ramach wyzwania przeczytałam   Czerwony śnieg na Etnie Okruchy dobra

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czerwony śnieg na Etnie  Okruchy dobra
Anna-Maria 04.01.2022 19:18
Czytelniczka

Nie zaliczyłam tylko 1 wyzwania- 9- książka Lema- nie lubię takiej literatury. Najbardziej podobają mi się te wyzwania, które są konkretne- np. z liczbą w tytule, książka noblisty lub debiutanta. Nie lubię wyzwań, które je tylko udają, np. przeczytaj książkę z okładką w ulubionym kolorze. 
Ale ogólnie to bardzo lubię te comiesięczne wyzwania i z niecierpliwością czekam na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Qamar 03.01.2022 12:07
Czytelnik

redakcjo, a co ze styczniem?  😔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 03.01.2022 12:26
Czytelniczka

5 stycznia będzie podany temat

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola 02.01.2022 12:47
Czytelniczka

Po raz pierwszy poległam na jednym z miesięcy - na październiku - powód prozaiczny , po prostu za dużo pracy i w tym miesiącu z przemęczenia odeszłą mnie ochota na czytanie. Bywa. Poza tym po przynajmniej dwie książki z tematu w każdym miesiącu zrealizowane, a czasem i więcej. W grudniu było to :
W samym środku zimy
Zasypani...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aguirre 01.01.2022 20:58
Czytelnik

Uczestniczyłem  we wszystkich wyzwaniach, najwięcej przeczytałem w ramach grudniowego (śnieg) – 7, majowego (opowiadania) – 5, sierpniowego (debiut literacki) – 4, po 3 pozycje przeczytałem w ramach wyzwań styczniowego (cyfry w nazwie), czerwcowego (ilustrowane), październikowego (noblista) i  listopadowego (przyroda, ekologia). Najmniej podobało mi się wyzwanie  marcowe...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RatKa 01.01.2022 18:28
Czytelniczka

Poległam na wyzwaniu listopadowym - tematyka przyrodnicza/ekologiczna. Poza tym wszystkie miesiące zaliczone:). 
Bardzo lubię to wyzwanie, dzięki niemu próbuję różnych gatunków i różnej tematyki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anika 31.12.2021 20:34
Czytelniczka

Udało się zaliczyć wyzwanie za cały rok:) Nie sądziłam że tak się wciągnę. Przeczytane w grudniu:
  Śnieżna siostra
  Zbrodnie zimową porą
  Pierwszy śnieg
  Krew na śniegu
  Ciemność

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Śnieżna siostra  Zbrodnie zimową porą  Pierwszy śnieg  Krew na śniegu  Ciemność  Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Mylengrave 31.12.2021 16:47
Czytelniczka

W ogóle mi się nie podobały: 9 - Lema lub nim inspirowaną 11 - ekologiczna/przyrodnicza, ponieważ to nie moje klimaty. Problematyczne było: 8- debiut, bo musiałam sprawdzać autorów książek, które mam na półkach i szukać, czy to jest debiut, czy może jednak nie, często wcale nie było to takie proste do określenia. Najbardziej podobały mi się: 1 - z liczbą w tytule, 4 -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej