Niewiedza

Okładka książki Niewiedza
Milan Kundera Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kundera literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kundera
Tytuł oryginału:
L’ignorance
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2024-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Data 1. wydania:
2005-02-10
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383195780
Tłumacz:
Marek Bieńczyk
Tagi:
literatura czeska Marek Bieńczyk

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1230 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
31
30

Na półkach:

Niewiedza - byłem sceptycznie do tego tomu nastawiony, bo nie gustuję w powieściach z klimatem powojennym, ale najbardziej z tych wszystkich zaangażowałem się w historię. Jest bardzo złożona, ma wielu bohaterów, których przeszłość (znów) przeplata się ze sobą, spotykając się w teraźniejszości. Dostajemy tu świeże spojrzenie z pierwszej ręki na emigrację z Europy Środkowo-Wschodniej do zachodniej, dwa światy przeszłości (tej zaprzeszłej też) oraz przyszłości kolapsują do tego momentu, który trzymamy w dłoniach. Jest on gorzki, przykry, pełen refleksji, trochę szokująco-groteskowy, mający jakieś symbole.
O Kunderze myślę, że ciężko pisać, jego książki trzeba po prostu przeczytać.
Przeczytałem Tożsamość oraz Niewiedzę, gdy dopiero na esejach Spotkanie, zrozumiałem, co w Kunderze jest takiego niesamowitego oraz jak chcę ubrać w słowa to, co o autorze myślę. Przede wszystkim uważam, że Kundera jest mistrzem operowania słowem i przedstawiania za ich pomocą natury ludzkiej. Bez wahania pokazuje ciemną stronę człowieka, przeplatającą się z chwilami uniesienia. Jest przy tym wulgarny, ale robi to w sposób tak naturalny, że nie zastanawiamy się nad tym ani chwili dłużej, idziemy dalej, aby zobaczyć, co ten doświadczony człowiek może nam jeszcze pokazać i czym nas zaskoczyć. Zaskoczyć? Może trochę wyborami bohaterów, pokazanym życiem, ale przede wszystkim tym brakiem wstydu czy krytyki w opisywaniu. Bohaterowie są ludzcy i tak się zachowują, a my widzimy ich poczynania oraz czytamy ich myśli, które stają się bliskie, pojawiają się dookoła nas lub w nas samych, bo Kundera wie kim jest człowiek. Kundera potrafi przedstawić różne refleksje w nowatorski sposób, pokazując je tak, jakby widziało się je po raz pierwszy. Opisuje to, co kiedyś przemknęło mi przez myśl, ale nie zastanawiałem się nad tym dłużej, bo nie potrafiłem ubrać tego w słowa. On to robi i otwiera oczy na kluczowe znaczenie tych myśli. Jego opowieści nie są subtelne. Pojawiają się narzekania na współczesne mu czasy, uszczypliwe utyskiwania, a tym samym próby zatracenia się w życiu poprzez przyjemność, słowa, ludzi dookoła. Występuje dużo erotyzmu, który przeplata się między słowami, aż ujawnia się w scenach. Znakiem rozpoznawczym Kundery jest jakby kuszenie treścią, bawienie się zakazanym owocem na naszych oczach, czego skutki widzimy w wyborach bohaterów, którzy mają problemy z samymi sobą, w relacjach, szukają w sobie i innych ludziach odpowiedzi na pytania, dojście do refleksji - to wspólne cechy, które posiadają powieści autora. Przyznaję, że wszystkie te wątki po skończeniu książek mi się zlewają i zacierają, ale przez to chcę wrócić do nich od razu, żeby je sobie utrwalić i zgłębić. Bo mimo że motywy się powtarzają, są one odświeżane tak, że nie mogą znudzić, a pragnie czytać się ich więcej lub sięgnąć po książkę ponownie, aby się w nich zatracić.

Niewiedza - byłem sceptycznie do tego tomu nastawiony, bo nie gustuję w powieściach z klimatem powojennym, ale najbardziej z tych wszystkich zaangażowałem się w historię. Jest bardzo złożona, ma wielu bohaterów, których przeszłość (znów) przeplata się ze sobą, spotykając się w teraźniejszości. Dostajemy tu świeże spojrzenie z pierwszej ręki na emigrację z Europy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 658
  • Chcę przeczytać
    852
  • Posiadam
    337
  • Ulubione
    44
  • Literatura czeska
    30
  • Teraz czytam
    25
  • Chcę w prezencie
    16
  • 2020
    13
  • 2022
    9
  • 2019
    8

Cytaty

Więcej
Milan Kundera Niewiedza Zobacz więcej
Milan Kundera Niewiedza Zobacz więcej
Milan Kundera Niewiedza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także