Intymność i inne opowiadania

Okładka książki Intymność i inne opowiadania Jean-Paul Sartre
Okładka książki Intymność i inne opowiadania
Jean-Paul Sartre Wydawnictwo: Magart, Peon V literatura piękna
Magart, Peon V
1992-01-01
1992-01-01
83-900124-5-6
Jerzy Lisowski
egzystencjalizm

Moim zdaniem "Mur" oraz "Pokój" są najlepszymi opowiadaniami tego zbioru.

Moim zdaniem "Mur" oraz "Pokój" są najlepszymi opowiadaniami tego zbioru.

Na Sartre trafiłem w "krótkiej historii filozofii" i od razu wiedziałem, że będzie to autor dla mnie. Po przeczytaniu tych trzech, krótkich opowiadań, moje przeczucia były prawidłowe. Jak opisane w posłowiu książki: "absolutna wolność, która według Sartre'a obdarzony jest każdy człowiek, może być konstruktywna, bowiem daje możliwość dochodzenia do prawdy, tworzenia prawdy, ale też i destruktywna, ponieważ skazuje na cierpienie, samotność i obcość". - to podsumowuje zawartość "Intymności".

Intymność - ludzie zagubieni, którzy ciągle w życiu są niczym liść na wietrze, szukając zbawienia dla swojego cierpienia w innych, lub w jakichś sytuacjach o których marzą. Każdy tam myśli, że jest wspaniałomyślny dla osób na którym im zależy, ale tak na prawdę kierują te osoby, żeby spełniały ich skryte marzenia, a nie to co dla tych osób byłoby dobre. Przedstawienie zagmatwania w relacjach ludzkich, ich głowach i namiętności jest tu na najwyższym poziomie, piękne.

Pokój - wnikamy w spojrzenie "zdrowych" ludzi na chorych umysłowo, Sartre pięknie opisuje i odważnie opisuje to co mało kto na codzien przyzna; wstręt przeciętnego człowieka dla chorych. Tak jak patrzy się na kikuta po np. odciętej ręce. Z drugiej strony, zanim zdążymy rzucać kamieniem w zdrowych, pięknie ukazuje relacje, z chorym, to jak ktoś może w chorobie znaleźć coś ciekawego i innego i przy tym chorym zacznie chorować razem z nim, odklejając się od spraw normalnych ludzi. Normalnie jak zdrowa komórka, będącej przy rakowej i powoli dobiegającą do rozkładu przez otoczenie.

Mur: grupa hiszpańskich buntowników spędza noc przed egzekucja, większość rozgrywa się w głowie bohatera. Fajnie ukazuje nasza kruchość wobec śmierci, lecz też wyzwolenie jakie daje pogodzenie się z tym, że nie mamy już niczego. Gdyby tak można było zachowywać się zawsze hihi.

Niezależnie od merytorycznej oceny egzystencjalizmu jako filozofii, niezależnie od tego, że podobno wyszedł on z mody, uważam opowiadania Sartre'a za rewelacyjne, ponieważ wywołują silne katharsis, a ich postacie mają realistycznie opisaną głębię psychiczną. Życie jest przedstawione jako podążanie za absurdalnym fatum. Człowiek zwykle sam nie wie, czego chce, a jak już wie, to często nie może tego osiągnąć lub osiągając to, ponosi szeroko rozumiane koszty w trudnej do zaakceptowania wysokości. Oprócz tego, interakcje z innymi ludźmi wprowadzają do życia dodatkowy i bardzo poważny element niepewności.

Wszystkie opowiadania są niezmiernie interesujące, podejmują takie same zagadnienia egzystencjalne z różnych perspektyw. Moim zdaniem, "gęstość" narracji narasta z każdym opowiadaniem. Ostatnie jest zdecydowanie najcięższym z tego tomu, jak i najlepszym według mnie. Serdecznie polecam lekturę.

przeczytałam tylko 'Intymność'

przeczytałam tylko 'Intymność'

Sartre posiada umiejętność przedstawiania bezsilności i nudy w sposób pociągający i uniwersalny. Lubię.

Narażę się, chyba, wielbicielom Sartre'a, ponieważ uważam, że trzy opowiadania, które składają się na ten zbiorek, są nudne. Jako usprawiedliwienie dla peanów jakie wyczytałem w opiniach, nie jestem, być może, zbyt egzaltowanym wielbicielem egzystencjalizmu i prozy o niczym. I bardzo źle się z tym czuję, bo "ogranicza to moją wolność".

W tym krótkim zbiorze mieszczą się trzy opowiadania: „Intymność”, „Pokój” i „Mur” – skłaniające do przemyśleń, stawiające trudne pytania egzystencjonalne, zmuszające do zastanowienia się nad kwestiami, które z trudem próbujemy ukryć w sobie, a ciągle się z nimi zmagamy.
W życie bohaterów wkraczają pytania i wahania moralne. Zostają one przedstawione w taki sposób, aby ukazać najintymniejsze przeżycia i przemyślenia, do których nie przyznają się nawet sami przed sobą.
Z tego zbioru moim ulubionym jest tytułowa „Intymność” – podejmuje tematy jak zdrada małżeńska, prawdziwa przyjaźń, zazdrość, tęsknota za innym życiem. Kolejne „Pokój” – to próba przedstawienia tego, co jest normalne dla normalnego człowieka, a co dla wariata. Pokazuje niechęć ludzką i krytycyzm wobec osób zmagającymi się problemami zdrowia psychicznego oraz wobec tych, którzy dobrowolnie i świadomie chcą uczestniczyć w ich życiu. „Mur’ – ukazuje człowieka, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności unika wyroku śmierci, jednak nieświadomie wydaje na śmierć innego człowieka.
Pomimo krótkiej formy, treść jest bardzo wyczerpująca. Między wierszami dokonujemy stopniowo kolejnych odkryć – ukrytych treści, które są w nas – w czytelniku. Przez to opowiadania nabierają dodatkowej wartości jako wyraziciele tego, co dzieje się w nas samych.

"Mur" zdecydowanie najlepszy, pozostałe dwa mnie nie zachwyciły, aczkolwiek wciąż uważam, iż Sartre jest wart lepszego poznania.

2028

Nie porwały mnie te opowiadania, choć to jak zwykle u Sartra literatura dobra, poruszająca ważne tematy życiowe, napisana świetnym językiem.

• Literatura francuska
  • Filozofia