Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia

Okładka książki Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia Matthew Perry
Nominacja w plebiscycie 2022
2022-11-09
2022-11-01
9788383182070
Jacek Żuławnik, Natalia Mętrak-Ruda, Paweł Bravo, Anna Klingofer-Szostakowska
friends serial uzależnienie walka choroba Chandler
Inne

„Powinienem nie żyć”

Podczas czytania tej książki drżało mi serce. To niesamowita opowieść, niezwykle szczera, zabawna i trudna. Matthew obnaża przed światem wszystkie swoje lęki, słabości, uzależnienia, miłości. Wzloty i upadki. Trudne jest życie na świeczniku.

Przyjaciół oglądałam kilka razy, chociaż nie lubię seriali, a Chandler był moim ulubionym bohaterem. Ciężko czytało się tę książkę znając zakończenie, nie mając nadziei, że jednak mu się uda. Tragiczna historia pokazująca jak działa uzależnienie, pozwala lepiej zrozumieć autora. Książka, która skłania do zastanowienia się nad swoim życiem. Może nie jest napisana idealnie, ale nie o to tu chodzi.

Dziwnie się czyta tą historię znając zakończenie. Szczera, poruszająca opowieść o walce człowieka, który wielokrotnie wygrywał z uzależnieniem... Aż przegrał. Jako fanka serialu przyjaciele czytałam ze ściśniętym sercem, wiedząc, że wszystkie te starania ostatecznie zakończyły się zdecydowanie za szybko.

Mathew Perry wyspowiadał się bardzo szczerze. Dla mnie wielkiego fana serialu "Przyjaciele" jest to dla mnie wielkim szokiem z jak ciężka chorobą zmagal się przezabawny i komiczny Chandler Bing. Książkę mogę polecić każdemu kto chce zagłębić fenomen tego serialu ale także dla tych z jakimi uzależnieniami się zmagają. I mogę zakończyć ten wywód jednym słowem "Ten który nas rozśmieszał"

Poruszająca autobiografia. Słodko - gorzka historia popularnego aktora, serialu "Przyjaciele". Gorąco polecam :)

Biografia, która nie skupia się na karierze autora i jego dokonaniach w "Przyjaciołach". Jest to opowieść o zmaganiu z depresją już od młodości, o niemożności zaspokojenia głodu uwagi i potrzeby bycia dostrzeganym, o walce z nałogiem, ale także o poddawaniu się nałogowi, który wypełniał pustkę, jakiej nie udało się autorowi wypełnić inaczej.
Ta historia pokazuje jak człowiek, który "ma wszystko" także cierpi i chociaż dzięki swojemu majątkowi i pozycji doświadcza tych wszystkich przyjemności, o których marzymy, to nie odczuwa długotrwałej satysfakcji niewspomaganej używkami.

Warto.

Ta historia pokazuje jak...

Bardzo lubiłam Matthew Perry'ego jako aktora. I to nie tylko za rolę Chendlera Binga z "Przyjaciół", ale też za inne postaci, które stworzył.
A książka? Cóż, rozczarowałam się. Autobiografia Matthew jest tak depresyjna, naładowana negatywnymi emocjami i mrokiem, który go otaczał, że ciężko mi się to czytało.
Przedstawia człowieka, który walczy z nałogami, wciąż przegrywa te walkę, a w międzyczasie gra w serialach i filmach. I pomaga innym osobom uzależnionym, mimo że sam ze swoimi problemami nie daje sobie rady. Zarabia miliony, a jednak ciągle jest sam.
Jego opiekun w klinice odwykowej w Utah stwierdził "... , że po prostu lubię cały ten dramatyzm i chaos związane z uzależnieniem." Niestety ja też odniosłam to samo wrażenie po przeczytaniu jego książki.
Warto przeczytać jego autobiografię, jednak nie jest to łatwa lektura.

Przedstawia człowieka, który walczy z nałogami, wciąż przegrywa te...

Książka bardzo poruszająca, przeprowadzająca przez ogromnie trudne życie aktora. Niestety momentami wątki są chaotycznie ułożone i brakuje im chronologii.

Nie jestem fanem biografii - poza postaciami historycznymi - i ta książka utwierdziła mnie w tym. Nie jest to niestety pozycja dla takich jak ja fanów Przyjaciół, bo temat ten jest na głębokim marginesie. Jest to książka o walce z uzależnieniem. Książka ciężka tematycznie, napisana dość sprawnie, momentami zabawna, częściej męcząca. Dla fanów gatunku i dla osób zainteresowanych tematem uzależnień.

Po przeczytaniu, ale nawet w trakcie czytania, było mi niewymownie smutno. To nie pierwszy raz gdy historia kogoś znanego i lubianego, często grającego w komediach, jest tak wyboista. Przyznaję, że Matthew Perry to dla mnie Chandler Bing, jestem od lat fanką serialu i znam niemal każdy odcinek na pamięć.
Anhedonia - to znam. Czytając czułam co czuł. Ale wszystko co dalej było tak mroczne, tak gęste, że chwilami nie mogłam tego udźwignąć. Alkohol, opioidy i wszelkie inne używki w ilościach wręcz horrendalnych. Liczne operacje, zabiegi ratujące życie, już o odwykach nie wspominając. Ale nawet nie to tak przygnębia, tylko to nieustannie towarzyszące mu uczucie, że nie jest wystarczający, że gdy ktoś pozna go i zobaczy jakim jest to odejdzie, rozczaruje sobą innych. Maska, poza, gra, zabawa, teatr. Samotność. Nieważne kim jesteś, co robisz, co masz, gdzie śpisz.
To nie jest literackie dzieło. To jakiś sposób rozliczenia się ze sobą, swoim życiem, swoimi lękami, okraszone trochę ironicznym stylem, trochę igraniem z samym sobą. Pamiętnik, może trochę pisany do siebie.
Dla mnie mocne, nie do zapomnienia.
Drogi Panie Perry - stworzyłeś fantastycznego Chandlera Binga, kultową postać, którą zna już kolejne pokolenie, która bawi mnie i wzrusza do łez, mimo, że oglądam te same sceny kolejny raz. Jesteś wśród NAJwiększych.

Could it BE any different?

Anhedonia - to znam. Czytając czułam co czuł. Ale wszystko co dalej...

• Biografie

Matthew Perry Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia Zobacz więcej