Dymy nad Birkenau

Okładka książki Dymy nad Birkenau
Seweryna Szmaglewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2020-01-28
Data 1. wyd. pol.:
1964-10-01
Data 1. wydania:
2017-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381692120
Tagi:
literatura polska wspomnienia obozy zagłady ludobójstwo obóz koncentracyjny wojna głód

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1988 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
781
523

Na półkach: ,

20/2024 (audiobook 14/2024)
Powróciłem do tej publikacji po wielu latach, pierwsze zeń spotkanie zaliczyłem z końcem podstawówki lub w początkach szkoły średniej.
Wiele od tamtej pory przeczytałem na temat hitlerowskiego terroru, jako niegdysiejszy belfer zdążyłem także przekazać nieco tej wiedzy młodzieży - w oparciu o ówczesną podstawę programową.

Mimo tego “obycia z tematem” lektura Szmaglewskiej poraża do dziś i w kręgu literatury obozowej jest to pozycja absolutnie wyjątkowa.
Na czym ta wyjątkowość polega?
Na przykład na tym, że jest to świadectwo złożone niemalże na gorąco. Auschwitz-Birkenau wyzwolono 27 stycznia 1945 roku, a pracę nad książką Szmaglewska zakończyła… w lipcu tego samego roku (nawiasem mówiąc – w dniu, który wiele lat później stał się dniem moich imienin).
Jest to więc świadectwo bezpośrednie nie tylko za względu na osobiste przeżycia, ale także na czas zdania z nich relacji – wspomnienia o ludziach, sytuacjach, zdarzeniach nie zdążyły pokryć się patyną, nie uległy zatarciu ani zniekształceniu, były świeżą, ziejącą, dymiącą raną, którą Autorka “leczyła” m. in. pisząc tę książkę.
Po drugie – co bardzo ważne i co nie jest takie oczywiste na tle wielu innych obozowych świadectw – Szmaglewskiej udała się trudna sztuka zrównoważenia pomiędzy faktograficzną relacją a literaturą jako wyrazem artystycznego przekazu.
Autorka nie epatuje przemocą, nie przytłacza czytelnika skuwającą niczym mróz grozą. A mimo to – czyta się te wspomnienia odczuwając dreszcze pełzające po plecach.
Jednocześnie – dotykając jądra ciemności – Szmaglewskiej udaje się nie rozmyć powagi tematu w zbyt literackiej narracji, nie przesadza z artystycznymi środkami wyrazu, nie pozwala by forma zdominowała treść.
Wreszcie – “Dymy nad Birkenau” wyróżnia głębia humanistycznej refleksji, celność spostrzeżeń, szeroki zakres obserwacji, objętość kontekstu, rozpiętość wniosków.
Nieprzypadkowo Szmaglewska stawała jako świadek w Norymberdze zeznając przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym.

Pozostając niejako w temacie autentyczności wynikającej z “szybkości” złożonej relacji – polecam powrót do filmu “Ostatni etap” z roku 1947, którego planem filmowym był autentyczny obóz, możemy więc zobaczyć go jeszcze względnie podobnym do tego prawdziwego. Namawiam tym bardziej, że w 2019 roku film przeszedł cyfrową rekonstrukcję obrazu i dźwięku.

Lektor: Katarzyna Błaszczyńska

20/2024 (audiobook 14/2024)
Powróciłem do tej publikacji po wielu latach, pierwsze zeń spotkanie zaliczyłem z końcem podstawówki lub w początkach szkoły średniej.
Wiele od tamtej pory przeczytałem na temat hitlerowskiego terroru, jako niegdysiejszy belfer zdążyłem także przekazać nieco tej wiedzy młodzieży - w oparciu o ówczesną podstawę programową.

Mimo tego “obycia z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 722
  • Chcę przeczytać
    2 534
  • Posiadam
    513
  • Teraz czytam
    76
  • Ulubione
    67
  • II wojna światowa
    33
  • 2020
    30
  • 2021
    28
  • Historia
    26
  • 2020
    25

Cytaty

Więcej
Seweryna Szmaglewska Dymy nad Birkenau Zobacz więcej
Seweryna Szmaglewska Dymy nad Birkenau Zobacz więcej
Seweryna Szmaglewska Dymy nad Birkenau Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także