Mengele doktor z Auschwitz

Okładka książki Mengele doktor z Auschwitz Ulrich Völklein
Okładka książki Mengele doktor z Auschwitz
Ulrich Völklein Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Josef Mengele. Der Arzt von Auschwitz
Prószyński i S-ka
2021-10-07
2011-05-24
Urszula Poprawska, Artur Kuć
historia wojna Auschwitz Mengele

Josef Mengele – zwyczajny zbrodniarz

Książka bardzo ciężka w czytaniu, przytłaczająca, przerażająca momentami. Znamy już przecież tego potwora, czytałam nie jedną książkę czy oglądałam film a nadal mnie szokuje ten człowiek. Jak można stać się takim potworem bez sumienia, "Diabłem z Auschwitz"
Mengele to nieprzeciętnie wykształcony człowiek, lekarz. Tylko w tym przypadku słowo lekarz nic nie znaczy. Ludzkie życie nie ma, człowiek to tylko materiał do kolejnego eksperymentu. Badania bez znieczulenia, amputacje, umyślne zakażanie ran, wstrzykiwanie tyfus. Eksperymenty na bliźniakach. Zabijanie na oczach matki właśnie narodzonych dzieci, zaszywanie szczurów w ciałach żywych ludzi co powodowało bolesną drogę do śmierci. Co kryje się w umyśle psychopaty i sadysty, co nim kieruje, chyba nigdy się nie dowiemy.

Dałam tylko 4 gwiazdki, bo większa część książki mnie nudziła i czytałam ją żeby tylko skończyć, ale myślę, że to z powodu mojego młodego wieku i nierozumienia pewnych rzeczy. Książka na pewno zasługuje na więcej gwiazdek. Nie mogłam uwierzyć w to, do jak okrutnych eksperymentów posunął się Mengele, po których nie miał żadnych wyrzutów sumienia. Może i udało mu się uciec przed procesem, ale i tak sprawiedliwość go dopadła - udar podczas kąpieli w morzu.

Ciężka książka opisująca życie doktora Mengele - głównego lekarza w Auschwitz. Cała pozycja opisuje jego życie od narodzin do jego śmierci w Brazylii. Ogólnie książka skupia się nad psychologią zbrodniarza wojennego od jego zadufania i narcystycznego podejścia do momentu gdy staje się Panem Życia i Śmierci dla setek tysięcy ludzi. Najgorszym moim odczuciem po przeczytaniu tej książki pozostaje fakt że człowiek ten pozostał bezkarny.

Nie da się tej lektury przeczytać w jeden wieczór. To trudna i tragiczna pozycja. Poznajemy w niej losy Josefa Mengele, obozowego lekarza z Auschwitz. Na pewno nie był człowiekiem. Ani nawet zwierzęciem, ponieważ zwierzęta zabijają w celu zdobycia pożywienia i obrony własnego potomstwa. Mengele zabijał dla przyjemności, bo taki miał kaprys, bo takie miał możliwości, bo taką miał władzę. I jeszcze w swoich pamiętnikach przedstawiał siebie jako ofiarę nagonki. Chwała autorowi, że będąc Niemcem podjął się napisania tej pozycji. To powinna być obowiązkowa pozycja dla wszystkich.

Bardzo rzetelna wiedza na temat tego potwora.

Bardzo rzetelna wiedza na temat tego potwora.

Josef Mengele – anioł śmierci – doktor z Auschwitz, to postać, która jednocześnie jest przerażająca, ale i fascynująca. Z jednej strony nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych, a z drugiej nieprawdopodobny sadysta, lekarz obozowy w KL Auschwitz – Birkenau, który przeprowadzał na więźniach nieludzkie eksperymenty pseudomedyczne. Skrzypek i domorosły poeta - a przy tym mizantrop i skończony cynik. Jeden z najgorszych oprawców więźniów obozów koncentracyjnych, któremu udało się uniknąć ukarania i odpowiedzialności za swoje zbrodnicze czyny, aż do naturalnej śmierci. Jednak historia Mengelego to nie tylko czas spędzony w KL Birkenau, ale również to co go tam doprowadziło, ale też co działo się później.

Kim naprawdę był ten diabeł w ludzkiej skórze i o nienagannej aparycji? Jak to się stało, że znalazł się tam, w Auschwitz – Birkenau, gdzie stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci? Jak udało mu się uniknąć ukarania po wojnie? Na te pytania i wiele innych próbuje odpowiedzieć niemiecki historyk, autor niniejszej książki, Ulrich Völklein. Podjął się on ogromnej, wręcz tytanicznej pracy, by przeanalizować obszerne akta zgromadzone przez niemiecki wymiar sprawiedliwości w trakcie śledztwa i wieloletnich poszukiwań Mengelego. Analizował jego zapiski „anioła śmierci” – różne notatki, listy i dzienniki, które zostały mu udostępnione. Zadał sobie również wiele trudu, by odnaleźć rodzinę tego zbrodniarza, jednak próba rozmowy z członkami jego rodziny zakończyła się fiaskiem.
Autor książki przeprowadził wnikliwą analizę życia Josefa Mengelego od urodzenia w 1911 roku, przez okresy dzieciństwa, młodości, pracy zawodowej, ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości, który osądzał zbrodniarzy wojennych, do momentu jego naturalnej śmierci w 1979 roku. Poddawał analizie wszystkie aspekty jego życia prywatnego i zawodowego, które mogły mieć wpływ na to jakim był człowiekiem, co go ukształtowało.

Muszę jednoznacznie stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych biografii tego człowieka, z jaką dane mi było się zapoznać. Wartość dodaną tego dokumentu stanowi fakt, że została napisana przez historyka niemieckiego, czyli człowieka związanego mentalnie z tym samym narodem, co analizowany w niniejszej publikacji oficer SS, jednak mimo takiego powiązania, nie próbował w żaden sposób wybielać tego człowieka, a jedynie w rzetelny sposób przedstawił fakty dotyczące jednego z największych zbrodniarzy czasów II wojny światowej.

Spójrzmy na zdjęcie Mengelego, czy na pierwszy rzut oka tak wygląda bestia? Na zdjęciu widzimy młodego człowieka, uśmiechniętego, w pewien sposób i dla niektórych na pewno przystojnego. Czy tak wygląda bestia – istny zwyrodnialec? Słysząc takie określenia wyobrażamy sobie kogoś, kto ewidentnie od „zwykłych” ludzi się wyróżnia, może jakąś deformacją w wyglądzie, czymś widocznym od razu, a tu okazuje się, że zbrodniarze wojenni byli takimi samymi ludźmi jak my, nie mieli na czole wypisanych swoich sadystycznych skłonności. O ile byłoby nam łatwiej się pogodzić z informacjami na temat wszystkich zbrodni wojennych, gdyby właśnie ci ludzie byli jakimiś monstrami, ale niestety tak nie jest. Dlatego to chyba nas najbardziej przeraża, że każdy może być tacy jak oni, albo chociaż on – sławny doktor z Auschwitz, anioł śmierci, którego ofiary na pewno miałyby mu wiele do powiedzenia.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za możliwość zapoznania się z tą iście ciekawą biografią człowieka, który kiedyś stąpał po tej ziemi, choć ciężko nam do tej pory uwierzyć, że było to w ogóle możliwe.

" To Żyd jest wrogiem ludzkości. Żyd jest panem świata. Żyda trzeba zdemaskować i zniszczyć. Takie było orędzie Mengelego".
____
" Anioł Śmieci " , " Piękny diabeł " tak między innymi byli więźniowie KL Auschwitz opisywali najbardziej znanego lekarza III Rzeszy Josefa Mengele, który w obozie koncentracyjnym wzbudzał powszechny strach. Dobrze wykształcony, pochodzący ze znanej i poważnej rodziny stał się jednym z najbardziej okrutnych zbrodniarzy II wojny światowej. Jak doszło do tego że niepozorny lekarz stał się potworem?

"Mengele doktor z Auschwitz" to niewątpliwie bardzo dobry reportaż w którym autor w szczegółowy sposób zaznajamia czytelnika z osobą Josefa Mengele, człowieka o wielu twarzach i można powiedzieć wielu talentach. Człowieka, który za swoje zbrodnie nigdy nie odpowiedział chociaż zasługiwał na to jak nikt inny ponieważ w obozie nie był tylko człowiekiem, ale przede wszystkim lekarzem, który zamiast ratować ludzkie życie mordował bez mrugnięcia okiem. "Mengele doktor z Auschwitz" to pozycja przesycona okrutnymi faktami, dlatego też nie jest to pozycja na jeden wieczór, ale zdecydowanie warta uwagi.

____

Jako że sporo czytam książek o tematyce II wojny światowej i Holokaustu, postać Josefa Mengelego wielokrotnie się przewijała w takich lekturach i trochę już o nim wiedziałam. Nigdy jednak nie czytałam jego kompletnej biografii i pomyślałam, że książka Völkleina daje mi dobrą okazję, by te braki uzupełnić. "Doktor z Auschwitz" nie jest długą książką, liczyłam się więc z tym, że biografia nie będzie rozbudowana, a dostanę raczej najważniejsze informacje. I faktycznie tak było, biografia była do tego napisana dobrym językiem, więc lektura nie zajęła mi wiele czasu.
Początek książki, poświęcony życiu Mengelego przed wojną jest potrzebnym, choć niezbyt ciekawym wprowadzeniem do całej historii - przyszły lekarz nie wiódł szczególnie interesującego życia. Völklein opierał się tu na wspomnieniach Mengelego oraz jego dawnych znajomych. Potem jednak nadeszła II wojna światowa, o której wspomnienia "doktora" milczą. Można powiedzieć, że to nie problem, w końcu materiałów dotyczących jego zbrodniczej działalności nie brakuje, niektórzy więźniowie przeżyli i złożyli świadectwo. W efekcie jednak rozdziały dotyczące II wojny światowej to rozbudowany opis tego, co się działo w Auschwitz - nie tylko działalności Mengelego, ale funkcjonowania obozu w ogóle. Oczywiście, są tu przykłady zbrodni, które popełniał lekarz obozowy, ale muszę przyznać, że te rozdziały okazały się dla mnie największym rozczarowaniem. O samym obozie czytałam już sporo - i były to lepsze lektury niż ta biografia. Tutaj oczekiwałam bardziej informacji, jak wyglądało życie Mengelego, kiedy był lekarzem w Auschwitz. Przecież był wtedy żonaty, widywał się z rodziną, urodził mu się syn, chorował na tyfus... Dla Völkleina cała ta "otoczka" nie ma znaczenia, nie jest nawet warta wspomnienia. Jest to dla mnie zdecydowanie największy minus tej biografii.
Najciekawsza część "Doktora z Auschwitz" to niewątpliwie lata ukrywania się Mengelego w Ameryce Południowej. Tutaj już materiałów źródłowych było więcej, bo zachowały się dzienniki nazisty czy korespondencja z jego dorosłym już synem i znajomymi. Völklein śledził kolejne przeprowadzki Mengelego i starał się wytłumaczyć, jakim cudem udało mu się aż do śmierci uniknąć niemieckiego i izraelskiego wymiaru sprawiedliwości. Ta końcówka, choć czasem nieco męcząca przez nadmiar cytatów, ratuje książkę jako całość. Nie powiedziałabym jednak, że jest to "lektura obowiązkowa", nawet dla zainteresowanych tematem - wierzę, że są ciekawsze i dokładniejsze biografie.

Większość książek, które są dostępne na rynku skupia się na powojennych poszukiwaniach Josefa Mengele, co mnie osobiście niekoniecznie zajmowało na tyle, aby się nimi z tego powodu zainteresować. Z tą pozycją jest inaczej. Pozwala ona naprawdę poznać te przerażająca postać. Dowiedzieć się zarówno o dzieciństwie, młodości, studiach Mengele, jak i późniejszym życiu Mengele, już jako doktora w Auschwitz - obozie, który pozbawił życia miliony ludzi. Dowiadujemy się wiele o eksperymentach Anioła Śmierci, jego fascynacji bliźniętami, karłami. Jednak pojawią się również na końcu rozdziały poświęcone ucieczce, ukrywaniu się i o dziwo spokojnej śmierci. Na pewno to pozycja obowiązkowa dla interesujących się historią II wojny światowej.

Dobrze wychowany, starannie wykształcony, pełen uroku i dbałości o wygląd, przystojny. Wydawałoby się, że ww. opis musi odnosić się do kogoś wyjątkowego - może jakiegoś amanta albo człowieka, który zapisał się w historii czymś wielkim. Nic bardziej mylnego. Te cechy określały jednego z największych zbrodniarzy w historii świata. Człowieka, który stał się Panem Życia i Śmierci.

Myślę, że nikomu kto choć w niewielkim stopniu interesuje się historią II wojny światowej nie trzeba przedstawiać Josefa Mengele - słynnego doktora z Auschwitz, który w trakcie selekcji więźniów nieznacznym ruchem palca decydował o tym kto zostanie uśmiercony, a kto ma szansę jeszcze pożyć. Zasłynął również z przeprowadzania na terenie obozu koncentracyjnego przerażających eksperymentów pseudonaukowych, które bardzo często prowadziły do śmierci “pacjentów”.

Przeczytałam już kilka pozycji o Mengele. Były to zarówno biografie jak i opracowanie naukowe. Jednak moim zdaniem książka Ulricha Volkleina jest najlepszą ze wszystkich publikacji z którymi się zetknęłam.

Po pierwsze - jest to biografia w której Autor równo traktuje wszystkie etapy życia postaci. Zupełnie oczywistym jest dla mnie, że najwięcej treści dotyczy działalności Mengele w czasie II wojny światowej, ponieważ gdyby nie ona to zostałby on zapewne jednym z wielu niemieckich żołnierzy, których los nieszczególnie historię dzisiaj interesuje. Autor nie traktuje jednak po macoszemu innych okresów życia Doktora Mengele i poświęca dużo uwagi również historią życia Mengele sprzed wojny, a także jego powojennym losom.

Po drugie - trzeba wspomnieć, że Autor pracując nad swoją książką korzystał ze zgromadzonych przez niemiecki wymiar sprawiedliwości akt świadczących o zbrodniach Doktora Mengele. Zatem książka ta jest wyjątkowa, ponieważ jest całkowicie autentyczna i przez to jeszcze bardziej przerażająca.

Odnoszę wrażenie, że “Mengele. Doktor z Auschwitz” jest jedną z tych książek, których się nigdy nie zapomni. To książka przy której trzeba się zatrzymać na chwilę, a nawet się popłakać, ponieważ w głowie się nie mieści, że człowiek, który otrzymuje dyplom lekarski i który ma ratować życie staje się katem dla niezliczonej liczby ludzi. Co więcej w trakcie jej czytania pojawia się wściekłość na niesprawiedliwość losu, ponieważ ten człowiek chociaż miał na rękach litry krwi dożył spokojnej starości w Ameryce Południowej i nigdy nie odpowiedział za swoje winy.

Myślę, że książka ta jest szalenie ważna i powinna zagościć na półkach każdego czytelnika - aby szczególnie w tych trudnych czasach zawsze pamiętać o tym do czego doprowadziła nienawiść i kategoryzowanie człowieka. I aby to nigdy się już nie powtórzyło.

• Do kupienia
  • Biografie