Dzieciństwo w pasiakach

Okładka książki Dzieciństwo w pasiakach Bogdan Bartnikowski
Okładka książki Dzieciństwo w pasiakach
Bogdan Bartnikowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2019-10-15
1989-01-01
wspomnienia obóz Auschwitz-Birkenau

Historie opowiadane przez dwunastoletnie dziecko, które nie wiedziało wtedy co go czeka. Wciągająca i wzruszająca książka.

Wstrząsająca, momentami potrzebowałam przerwy żeby dotarła do mnie treść. Oby historia nigdy więcej się nie powtórzyła, ale kto wie czy nie jesteśmy tego bliscy.

Czytane lata temu, ale pamiętam, że mną wstrząsnęło...

Czytane lata temu, ale pamiętam, że mną wstrząsnęło...

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Wspaniała książka, która dobrze i treściwie opisuje to co działo się w Aushwitz. Serdecznie polecam ją każdemu

To raczej zbiór wspomnień z perspektywy 12-letniego chłopca niż spójna opowieść tocząca się od początku do końca.

'Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, że jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało...'

I właśnie tak to widzę. Autor zebrał te wspomnienia, które nieustannie go prześladowały bardziej dla siebie niż dla czytelnika. Nie jest to nic złego.

Niektóre były okropnie brutalne i smutne, niektóre dające cichą, ledwo tlącą się nadzieję. Ciężko oceniać czyjeś wspomnienia, jeszcze przepełnione taką tragedią.

Pisana lekkim językiem, dzięki czemu bardzo szybko się ją czyta. Książka jest można by rzec, trosze jak pamiętnik młodego chłopca, opisującego swoje życie i doznania w obozie.

,, Dzieciństwo w pasiakach '' to książka Bogdana Bartnikowskiego będąca zapisem jego przeżyć z obozu zagłady w Auschwitz. Te wspomnienia są wstrząsające, głównie dlatego, że napisane są z perspektywy dziecka, nieświadomego swojego losu , wyrwanego nagle z normalnego życia i oddzielonego od rodziców. Bogdan miał wówczas 12 lat ,jego dzieciństwo skończyło się wraz z przekroczeniem bramy śmierci oświęcimskiego obozu. Już nie płakał za ołowianymi żołnierzykami, musiał walczyć o przetrwanie, oswoić się z brutalnością, głodem i śmiercią. Książka jest bardzo przejmująca, wstrząsnęła mną i wywołała łzy, co mnie zdarza się bardzo rzadko. Jedynym minusem tej książki jest to, że historia Bogdana urywa się tak nagle. Warto przeczytać.

Książka opisuje pobyt w Auschwitz z perspektywy dziecka, jednak nie zupełnie małego, a 12-13 letniego chłopca. Codzienną walkę z przetrwanie, głód, tęsknotę za matką, która była w obozie kobiecym. I czytając nie potrafiłam zrozumieć tego okrucieństwa, które było tam codziennością, zgotowaną więźniom przez ich oprawców.
Liczyłam, że wyjaśnią się powojenne losy autora, czy udało mu się odnaleźć matkę. Jednak tego w książce nie ma, co pozostawiło we mnie niedosyt.

Liczyłam, że wyjaśnią się powojenne losy autora, czy...

Autor książki, Bogdan Bartnikowski, mimo, iż miał 12 lat, jadąc z matką w bydlęcym wagonie skierowanym w stronę Auschwitz, nie był całkowicie świadomy tego co się dzieje. Płakał za swoimi ołowianymi żołnierzykami, które w pośpiechu spakował, nie rozumiał dlaczego stłoczeni ludzie są tak przejęci i zastanawiają się czy pociąg na rozjeździe skręci w lewo czy w prawo. "Czego oni wszyscy tak się boją? Niech sobie będzie w prawo!".
Niestety strona prawa oznaczała Auschwitz, o czym dorośli doskonale wiedzieli.
Dopiero gdy wysiedli z wagonu, dotarła do niego okrutna prawda. Przypomniały mu się słowa ojca: "Stamtąd się nie wraca".
Jego myślenie i zachowanie w początkowym okresie też były dziecinne, można by rzec, frywolne. Gdy na kartce dostał swój numer obozowy, zazdrościł tym, którzy mieli go wytatuowanego.
Ma się wrażenie takiego trochę warszawskiego cwaniaczka ale może dzięki temu jego umysł nie poddawał się. W obozie chłopięcym radzili sobie jak mogli, ci z silniejszą psychiką wspierali tych słabszych, młodszych. Z tego co pisze autor, wszyscy chłopcy pochodzili z transportu warszawskiego. Trzymali się razem, dzięki czemu łatwiej im było w tej wymuszonej, niechcianej, przepełnionej dramatami codzienności.

Wiele książek obozowych za mną, mam nadzieję, że wiele i przede mną, chociaż mam świadomość, że jest to powoli zanikająca tematyka. Tą pozycję mogę szczerze wysoko ocenić. Napisana w sposób dynamiczny, ekspresyjny.
Jak już się zacznie czytać, nie sposób się od niej oderwać. Pochłania całkowicie. Wspomnienia Bogdana Bartnikowskiego są przerażające, to co widział, czego doświadczył jest nie do uwierzenia. Jednak w znakomity sposób potrafił przelać na papier część swojego życia, która przybliża czytelnika do historii.
WSPANIAŁA lektura.

• II wojna światowa