Bóg nam nic nie jest dłużny: krótka uwaga o religii Pascala i o duchu jansenizmu

Okładka książki Bóg nam nic nie jest dłużny: krótka uwaga o religii Pascala i o duchu jansenizmu Leszek Kołakowski
Okładka książki Bóg nam nic nie jest dłużny: krótka uwaga o religii Pascala i o duchu jansenizmu
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Znak Seria: Biblioteka Filozofii Religii [Znak] filozofia, etyka
281 str. 4 godz. 41 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Filozofii Religii [Znak]
Tytuł oryginału:
God owes us nothing
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
281
Czas czytania
4 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
8370063098
Tłumacz:
Ireneusz Kania
Tagi:
Bóg filozofia historia
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
82
82

Na półkach: ,

Głęboka analiza tak naprawdę jednego z najważniejszych konfliktów w historii świata. Spór charytologiczny nie tylko nieodwracalnie odmienił doktrynę Kościoła Katolickiego, a de facto ukształtował ostatecznie naszą współczesną mentalność. Analiza uczciwa, obiektywna, zdystansowana. Dodatkowo napisana w niezwykle przystępny sposób - lektura odpowiednia również dla czytelników niezaznajomionych z tematem. Pomimo bardzo hermetycznego tematu, jest to pozycja, z którą powinien zetknąć się każdy, kogo chociaż minimalnie interesuje teologia.

Głęboka analiza tak naprawdę jednego z najważniejszych konfliktów w historii świata. Spór charytologiczny nie tylko nieodwracalnie odmienił doktrynę Kościoła Katolickiego, a de facto ukształtował ostatecznie naszą współczesną mentalność. Analiza uczciwa, obiektywna, zdystansowana. Dodatkowo napisana w niezwykle przystępny sposób - lektura odpowiednia również dla czytelników...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
23

Na półkach:

Znakomita książka. Składa się z dwóch części. W pierwszej autor pisze o jansenizmie, w drugiej o religii Pascala. To rozważania o nieprzekraczalnych barierach między wiarą, a rozumem, między ciałem, a duchem, a także między ciałem i duchem, a miłością. Widać autentyczne zainteresowanie Leszka Kołakowskiego tymi tematami. Można czytać bez żadnego przygotowania w zakresie tych tematów, a wtedy lektura jest jak odkrycie nowego pomieszczenia w świecie ludzkich dokonań intelektualnych, ale posiadanie jakichś podstaw ułatwia lekturę. Czytanie takiej książki w trzeciej dekadzie XXI wieku jest jakąś formą eskapizmu. No bo kto w dobie religijnego indyferentyzmu zajmuje się zagadnieniem łaski nieodpartej czy rozróżnieniem między żalem za grzechy i skruchą? To można przyznać, lecz tym wyższa ocena dla tej książki.

Znakomita książka. Składa się z dwóch części. W pierwszej autor pisze o jansenizmie, w drugiej o religii Pascala. To rozważania o nieprzekraczalnych barierach między wiarą, a rozumem, między ciałem, a duchem, a także między ciałem i duchem, a miłością. Widać autentyczne zainteresowanie Leszka Kołakowskiego tymi tematami. Można czytać bez żadnego przygotowania w zakresie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
6

Na półkach:

Na książkę trafiłem dosyć przypadkowo, ale od pierwszych stron arcydzieło!

Na książkę trafiłem dosyć przypadkowo, ale od pierwszych stron arcydzieło!

Pokaż mimo to

avatar
211
11

Na półkach:

Kołakowski niesamowicie wnika w największe meandry soteriologii (teologii zbawienia). Zaskakujące, jak człowiek "z zewnątrz" potrafi trafić w sedno, rozpoznać esencję, główny ciężar argumentu, ale i konsekwencje społeczne czy psychologiczne danej ideologii. Autor książki zachowuje obiektywizm i uczciwość- ta uczciwość cieszy, bo zbliża do prawdy na tyle, na ile potrafi. Prawdopodobnie dalej jest w stanie zaprowadzić tylko żywa wiara. Ale i o tym Kołakowski wie.

Książkę czytałam "na raty" przez kilka miesięcy, nie da się tego zrobić po łebkach, ale odczuwałam prawdziwą przyjemność intelektualno- teologiczną. Polecam szczególnie zaznajomionym już odrobinę z doktryną totalnej deprawacji i predestynacji. Bardzo ciekawie poczytać o historii tychże w KRK.

Kołakowski niesamowicie wnika w największe meandry soteriologii (teologii zbawienia). Zaskakujące, jak człowiek "z zewnątrz" potrafi trafić w sedno, rozpoznać esencję, główny ciężar argumentu, ale i konsekwencje społeczne czy psychologiczne danej ideologii. Autor książki zachowuje obiektywizm i uczciwość- ta uczciwość cieszy, bo zbliża do prawdy na tyle, na ile potrafi....

więcej Pokaż mimo to

avatar
523
281

Na półkach:

Nikt nic nie napisał. Nie dziwie się. No bo cóż po lekturze tego małego cuda można napisać? Ja mam już rozczytaną z trzy razy więc mi się w głowie co nieco poukładało, ale tak na prawdę nie na tyle bym mógł się brawurowo tu chwalić, gdyż jak to mówił Porter grany przez Mela Gibsona w słynnym Paybacku nigdy nie ma takiego twardziela, nad którym nie ukazał by się większy. Sama zadyma o XVII wieczną Łaskę, mogła by z powodzeniem być porównana, do naszej polskiej wojenki o katastrofę w Smoleńsku. Rzecz jasna, tamto wydarzenie nie miało tak regionalnych naleciałości jak nasze, gdyż snuło się za nim kilkanaście wieków rasowej i nie chodzącej na ustępstwa teologii, ale w pewnym zakresie uważam, że porównanie jest trafne, gdyż jedna i druga sytuacja jest wojną. Wojną, która lubiła jak jedna "wersja wydarzeń" miała więcej do powiedzenia i była wyrazista. W innym miejscu profesor Kołakowski mówi, że pod względem teologicznego spierania się to nasz świat rzeczywiście jest po chrześcijański. Jednak oprócz tego trzeba przyznać, że Leszek Kołakowski był najbardziej poszukującym i drążącym religijne zawiłości filozofem jakiego mieliśmy szczęście mieć w drugiej połowie XX wieku. Zdaje sobie sprawę, że tak nieoryginalną diagnozę każdy maciuś może palnąć, ale nie o to mi chodzi. Przeczytajmy sobie "Bóg nam nic nie jest dłużny" a potem "Bóg urojony" . Kod Dana Browna kontra "Młyn i Krzyż" Lecha Majewskiego, tak bym widział to zestawienie.

Nikt nic nie napisał. Nie dziwie się. No bo cóż po lekturze tego małego cuda można napisać? Ja mam już rozczytaną z trzy razy więc mi się w głowie co nieco poukładało, ale tak na prawdę nie na tyle bym mógł się brawurowo tu chwalić, gdyż jak to mówił Porter grany przez Mela Gibsona w słynnym Paybacku nigdy nie ma takiego twardziela, nad którym nie ukazał by się większy....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    105
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    10
  • Filozofia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Chrześcijaństwo
    1
  • Chcę kupić
    1
  • O Bogu
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • 11 Humanistyczne
    1

Cytaty

Więcej
Leszek Kołakowski Bóg nam nic nie jest dłużny: krótka uwaga o religii Pascala i o duchu jansenizmu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także