Kronika pewnego miasta

literatura piękna
Janusz Strasburger
życie miasto

2054

Grecka gawęda, a ja się pytam: gdzie taka Kreta?

Być może to moja wina, ale kompletnie nie mogę się wczuć w klimat książki. Na razie odpuszczam i może za jakiś czas zrobię kolejne podejście. Być może na chwilę obecną mam przesyt Grecją :/

Nie jestem literaturoznawcą i być może dlatego, jedyny współczesny pisarz grecki dla mnie to Kazanthakis... Którego - wybaczcie miłośnicy Greka Zorby - nie da się czytać. Tak się jednak dziwnie stało, że trafiłam na Prevelakisa i jego Kronikę.
W porównaniu z dotychczas czytanymi współczesnymi ksiązkami greckimi... jest to arcydzieło! W porównaniu z inną literaturą - bardzo...

By brać się za pisanie powieści będącej tylko i wyłącznie przeglądem faktycznych wydarzeń, jakie dokonały się w jednym z wielu nadmorskich miasteczek Krety, trzeba dysponować potężnym warsztatem literackim, o ile ma to doprowadzić do powstania naprawdę prominentnej prozy. Prevelakis takim warsztatem nie dysponował, ale dysponował niezłym i powstała proza niezła, jakkolwiek...

Prevelakis dobrze bajdurzy. Plan jest taki, żeby jechać do Retimna i jeszcze raz przeczytać tę książkę.

1922

Zachwycające. Pełen nostalgii i czułości portret miasta czasów dzieciństwa, nasycone patriotyzmem i miłością wspomnienie jego minionej świetności. Napisane wspaniałym językiem i znakomicie tłumaczone. Literacka uczta, na którą szczęśliwym przypadkiem trafiłam.

Studium rozdzierającej tęsknoty za tym, co przemija i świadomości, że nic już z tym nie można zrobić. Barwna, tchnąca nostalgią opowieść o mieście takim, jakie znał i kochał autor, o jego duszy, historii i jego mieszkańcach. Gawęda trochę mityczna, trochę biograficzna, bardzo oddająca ducha i klimat Grecji w jej mrocznych czasach. Bardziej w przenośni - wyraz strachu i...

Im więcej czytam o Grecji, tym bardziej jestem zafascynowana tym krajem. "Kronika pewnego miasta" to napisane pięknym językiem wspomnienia samego autora o mieście swojego dzieciństwa na Krecie. Grecki niespieszny, pachnący wspaniałym jedzeniem i ogrzany słońcem klimat przebija z każdej karty tego niezbyt obszernego dzieła.

Przyjemna gawęda o wymierającym mieście.

• 2018
  • Grecja
  • Moja biblioteczka
  • 2019
  • E-book
  • 2015

Dodaj cytat z książki Kronika pewnego miasta