Słońce śmierci

Czytelnik
1967-01-01
1967-01-01
Janusz Strasburger
literatura grecka powieść grecka XX w.

Antonomichelakojorgodymitrakarakis - pisałem z pamięci, ale chyba się nie pomyliłem ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przepiękna! Grecka wieś opisana w taki sposób, że czuć słońce na skórze i wiatr we włosach. Całość utrzymana w tonie delikatnego realizmu magicznego, gdzie magią jest w zasadzie jedynie spokojny tryb życia wsi i prywatne rytuały jej mieszkańców. Do tego wszystkiego ołowiany cień wojny, oziębiający brutalnie ten sielski wizerunek. Czytanie tej książki to absolutnie niezwykłe przeżycie.

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie! Lekko senna, odrealniona, przesiąknięta szacunkiem do świata, natury, ludzi oraz ich praw i obyczajów. Świetna kreacja postaci. Każde stworzenie dostało od autora własny, szczególny i niepowtarzalny, magiczny, symboliczny charakter. Piękna. Urzekła mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Plusem książki jest dokładny opis greckiej wsi, ludowych zwyczajów i tradycji. Czytelnik wciąga się w ten klimat za pomocą dokładnych opisów. Jednak następuje tutaj przerost opisów nad akcją - zachwycanie się nad każdym listkiem zaczyna w końcu nużyć. Nie podobało mi się też oderwanie od realizmu w tej powieści. Ciotka, świadoma tego, że jej młodemu bratankowi, nad którym sprawuje opiekę, ktoś grozi śmiercią, nie pozwoliłaby raczej żeby został on w okolicy i jeszcze wychodził sobie na spacery.

• Literatura grecka
  • Literatura piękna
  • Seria Nike
  • Nike
  • ▶ 52 książki 2016 ◀
  • Posiadam (książka papierowa)

Dodaj cytat z książki Słońce śmierci