Kronika pewnego miasta

Okładka książki Kronika pewnego miasta
Pandelis Prévélakis Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Greckie Klimaty literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Greckie Klimaty
Tytuł oryginału:
To hroniko mias politeias
Wydawnictwo:
Książkowe Klimaty
Data wydania:
2013-12-02
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364169021
Tłumacz:
Janusz Strasburger
Tagi:
Kreta Grecja wspomnienia literatura grecka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wspomnienia z Rethimno1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
322

Na półkach:

Czy wybieracie się czasem w podróż, która wiedzie śladami jakiejś książki? Albo do miejsc opisywanych w jednej z powieści, która Was zauroczyła?
A może odwiedzacie jakieś miejsce ze względu na postać?

Ja z przyjemnością zaglądam w takie miejsca, a i coraz częściej o potencjalnych miejscach moich wojaży czytam, czasem zupełnie nieświadomie, nie przeczuwając nawet, że będę chciała kiedyś tam być.

Tym razem dzięki kolejnej niewielkiej książeczce od Wydawnictwa Książkowe Klimaty dałam się uwieść klimatowi pewnego miasta, Rethimno, znajdującego się na Krecie, czyli ponownie Grecja :)

Autor, Pandelis Prevelakis, jeden z największych greckich prozaików, który urodził się właśnie w Rethimno i spędził tam dzieciństwo, z ogromną estymą opisał zapamiętaną codzienność tego miasta, a ma ono bardzo ciekawą historię i co widać na zdjęciach, jakie można znaleźć w internecie, bardzo ciekawą architekturę.

Okresem największej świetności miasta był wiek XVI i początek XVII, kiedy było jednym z głównych ośrodków nauki i sztuki. Wtedy też Wenecjanie zbudowali tam potężną fortecę La Fortezza oraz port z latarnią morską, która miała służyć do obrony przed piratami, w tym przed słynnym Barbarossą. W 1645 roku miasto zajęły wojska tureckie, a okupacja ta trwała aż do 1897 roku. W tamtym okresie wygląd miasta bardzo się zmienił. Kościoły zostały zburzone lub zamienione w meczety, a miasto nabrało cech typowo muzułmańskich. Od 1898 roku Kreta była autonomicznym państwem z własną konstytucją i rządem. W 1913 roku wyspa została przyłączona do Grecji, a w 1923 roku z Retimno i z całej Krety wysiedlono pozostałych tam Turków oraz zislamizowanych Greków. I to właśnie ten okres wybrał Autor by opisać miasto swojego urodzenia z ogromną nostalgią.

Ot zwyczajne codzienne życie, ale opisane niecodziennym, bo poetyckim językiem. Tak naprawdę, to jest to kronika, w której czuć melancholię i tęsknotę za dawnym życiem, którego już nie ma (chodzi oczywiście o czasy, w których Autor pisał tę książkę), gdyż po jego długiej nieobecności miasto popadło wręcz w ruinę.

Wiem, że teraz miasteczko wygląda inaczej, ale ja z przyjemnością zobaczyłabym poczciwych staruszków siedzących z gazetami.
Może jeszcze mi się uda?

Czy wybieracie się czasem w podróż, która wiedzie śladami jakiejś książki? Albo do miejsc opisywanych w jednej z powieści, która Was zauroczyła?
A może odwiedzacie jakieś miejsce ze względu na postać?

Ja z przyjemnością zaglądam w takie miejsca, a i coraz częściej o potencjalnych miejscach moich wojaży czytam, czasem zupełnie nieświadomie, nie przeczuwając nawet, że będę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
187

Na półkach: , ,

Nie jestem literaturoznawcą i być może dlatego, jedyny współczesny pisarz grecki dla mnie to Kazanthakis... Którego - wybaczcie miłośnicy Greka Zorby - nie da się czytać. Tak się jednak dziwnie stało, że trafiłam na Prevelakisa i jego Kronikę.
W porównaniu z dotychczas czytanymi współczesnymi ksiązkami greckimi... jest to arcydzieło! W porównaniu z inną literaturą - bardzo zgrabnie napisane opowiadanie o mieście. Mieście Rethymno na Krecie.
POczynając od architektury, przez wielokulturowość (wenecjanie, Turcy, Grecy) aż po religię. Ogromnym plusem jest opowiadanie "przez ludzi". Jeżeli Prevelakis opowiada o freskach, to mówi o głównym malarzu. Jak się przygotowywał do malowania, czym się różni pisanie (malowanie) ikon od malowania fresków, itd. Kiedy zaś mówi o uliczce, gdzie handlowano wiklinowymi koszami, opowiada o kolejnym mieszkańcu Rethymno, który wikliną się zajmował. Kreta to morze - nic więc dziwnego, że dużą część kroniki zajmują statki i łajby. Prevalakis opowiada o Rethyymno swojego dzieciństwa, czyli na długo przed czasami gdy zyskało ono druga młodość, stając się kurortem.
Gdy będę wybierać się znów na Kretę to zamiast niestrawnego "Greka Zorby" wezmę Kronikę ...

Nie jestem literaturoznawcą i być może dlatego, jedyny współczesny pisarz grecki dla mnie to Kazanthakis... Którego - wybaczcie miłośnicy Greka Zorby - nie da się czytać. Tak się jednak dziwnie stało, że trafiłam na Prevelakisa i jego Kronikę.
W porównaniu z dotychczas czytanymi współczesnymi ksiązkami greckimi... jest to arcydzieło! W porównaniu z inną literaturą - bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
183
183

Na półkach:

By brać się za pisanie powieści będącej tylko i wyłącznie przeglądem faktycznych wydarzeń, jakie dokonały się w jednym z wielu nadmorskich miasteczek Krety, trzeba dysponować potężnym warsztatem literackim, o ile ma to doprowadzić do powstania naprawdę prominentnej prozy. Prevelakis takim warsztatem nie dysponował, ale dysponował niezłym i powstała proza niezła, jakkolwiek zdatna do zapomnienia. Przedstawia dzieje prostych i nieco mniej prostych mieszkańców swojego rodzinnego miasta w sposób impresjonistyczny, senny, klimatyczny, nostalgiczny, pozwalając się czytelnikowi przenieść na Kretę sprzed stu lat. Kilkanaście początkowych stron mnie nawet oczarowało, wprowadziło w miłą mi atmosferę wspominania utraconych czasów, jednak z czasem wrażenie bledło, coraz bardziej brakowało ciekawszego języka, a mielenie kolejnych Greków i Turków, szewców i rybaków, budynków i uliczek robiło się monotonne. Tak czy inaczej to lektura strasznie przyjemna, wprowadzająca w miły nastrój, pełna dobrego smaku i klimatyczna. Warto zrobić sobie tę przyjemność, nawet jeśli jak w moim przypadku nie będzie przesadnie pamiętna.

6.5/10

By brać się za pisanie powieści będącej tylko i wyłącznie przeglądem faktycznych wydarzeń, jakie dokonały się w jednym z wielu nadmorskich miasteczek Krety, trzeba dysponować potężnym warsztatem literackim, o ile ma to doprowadzić do powstania naprawdę prominentnej prozy. Prevelakis takim warsztatem nie dysponował, ale dysponował niezłym i powstała proza niezła, jakkolwiek...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1944
267

Na półkach: , , ,

Zachwycające. Pełen nostalgii i czułości portret miasta czasów dzieciństwa, nasycone patriotyzmem i miłością wspomnienie jego minionej świetności. Napisane wspaniałym językiem i znakomicie tłumaczone. Literacka uczta, na którą szczęśliwym przypadkiem trafiłam.

Zachwycające. Pełen nostalgii i czułości portret miasta czasów dzieciństwa, nasycone patriotyzmem i miłością wspomnienie jego minionej świetności. Napisane wspaniałym językiem i znakomicie tłumaczone. Literacka uczta, na którą szczęśliwym przypadkiem trafiłam.

Pokaż mimo to

avatar
1222
211

Na półkach: , , ,

Studium rozdzierającej tęsknoty za tym, co przemija i świadomości, że nic już z tym nie można zrobić. Barwna, tchnąca nostalgią opowieść o mieście takim, jakie znał i kochał autor, o jego duszy, historii i jego mieszkańcach. Gawęda trochę mityczna, trochę biograficzna, bardzo oddająca ducha i klimat Grecji w jej mrocznych czasach. Bardziej w przenośni - wyraz strachu i smutku przed tym co nieuchronne, przed zmianą, dorosłością, utraceniem ostatniej bezpiecznej przystani ducha. Autentycznie w trakcie lektury opłakiwałam los i autora/narratora, i nieszczęsnego Retimno. Wrażenia z lektury psuły pewne dziwne decyzje translatorskie tłumacza - głównie ta, by w niektórych transliteracjach nazw własnych pozostawić akcenty... Moim zdaniem w tym nowym wydaniu powinno to zostać poprawione.

Studium rozdzierającej tęsknoty za tym, co przemija i świadomości, że nic już z tym nie można zrobić. Barwna, tchnąca nostalgią opowieść o mieście takim, jakie znał i kochał autor, o jego duszy, historii i jego mieszkańcach. Gawęda trochę mityczna, trochę biograficzna, bardzo oddająca ducha i klimat Grecji w jej mrocznych czasach. Bardziej w przenośni - wyraz strachu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2372
1464

Na półkach: ,

Im więcej czytam o Grecji, tym bardziej jestem zafascynowana tym krajem. "Kronika pewnego miasta" to napisane pięknym językiem wspomnienia samego autora o mieście swojego dzieciństwa na Krecie. Grecki niespieszny, pachnący wspaniałym jedzeniem i ogrzany słońcem klimat przebija z każdej karty tego niezbyt obszernego dzieła.

Im więcej czytam o Grecji, tym bardziej jestem zafascynowana tym krajem. "Kronika pewnego miasta" to napisane pięknym językiem wspomnienia samego autora o mieście swojego dzieciństwa na Krecie. Grecki niespieszny, pachnący wspaniałym jedzeniem i ogrzany słońcem klimat przebija z każdej karty tego niezbyt obszernego dzieła.

Pokaż mimo to

avatar
1638
285

Na półkach:

http://zacofany-w-lekturze.pl/2017/10/niby-mucha-w-pajeczyne-pandelis-prevelakis.html

http://zacofany-w-lekturze.pl/2017/10/niby-mucha-w-pajeczyne-pandelis-prevelakis.html

Pokaż mimo to

avatar
143
122

Na półkach:

Prevelakis dobrze bajdurzy. Plan jest taki, żeby jechać do Retimna i jeszcze raz przeczytać tę książkę.

Prevelakis dobrze bajdurzy. Plan jest taki, żeby jechać do Retimna i jeszcze raz przeczytać tę książkę.

Pokaż mimo to

avatar
1714
339

Na półkach: , ,

Być może to moja wina, ale kompletnie nie mogę się wczuć w klimat książki. Na razie odpuszczam i może za jakiś czas zrobię kolejne podejście. Być może na chwilę obecną mam przesyt Grecją :/

Być może to moja wina, ale kompletnie nie mogę się wczuć w klimat książki. Na razie odpuszczam i może za jakiś czas zrobię kolejne podejście. Być może na chwilę obecną mam przesyt Grecją :/

Pokaż mimo to

avatar
1003
364

Na półkach: ,

Grecka gawęda, a ja się pytam: gdzie taka Kreta?

Grecka gawęda, a ja się pytam: gdzie taka Kreta?

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kronika pewnego miasta


zgłoś błąd