Życie między budynkami

Jan Gehl Wydawnictwo: Ram nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Livet mellem husene, udeaktiviteter og udemiljøer
Marta A. Urbańska
Ram
architektura urbanistyka przestrzeń publiczna socjologia
Livet mellem husene, udeaktiviteter og udemiljøer
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Marta A. Urbańska
architektura urbanistyka przestrzeń publiczna socjologia

Wydawałoby się, że książka przeznaczona dla specjalistów w dziedzinie urbanistyki i architektów, ale osoby nie związane z branżą, również wyniosą korzyści z tej lektury. Można się dowiedzieć jak funkcjonuje przestrzeń publiczna i dlaczego wygląda tak, a nie inaczej.

Genialna pozycja wyjaśniająca działanie psychiki ludzi w "życiu między budynkami".
To, jak urbanistyka oraz architektura kształtują człowieka jest niesamowitym narzędziem.

Książka dobra na początek zaznajamiania się z urbanistyką i zjawiskami socjologicznymi zachodzącymi w przestrzeni miejskiej. Wiedza obowiązkowa dla architektów, urbanistów. Pokazuje jak szanować jednostkę w projektowaniu wielkich miast, jak stymulować aktywności ludzi. Podstawy, ale bardzo potrzebne.

Trochę przygnębia mnie czytanie tych wszystkich książek z wizjami i pomysłami by uczynić nasze miasta przyjazne do życia, ponieważ później dokonuję obserwacji i zauważam, że zarówno moje otoczenie, jak i życie w tym otoczeniu, są marne. No ale trudno.
Sporo obrazków.

Książka z 1971, a czytając ją mam wrażenie, że autor dopiero co wrócił z długiego spaceru po dużych ( i nie tylko!) miastach, a następnie zasiadł do opisania tego co jest, a co powinno być. Lektura obowiązkowa dla wszystkich urbanistów i decydujących o przestrzeni.

powinni po nią sięgnąć wszyscy, którzy chcą poznać mechanizmy powstawania wartościowych dla ludzi (nie dla samochodów) przestrzeni publicznych

Dla każdego architekta i planisty na śniadanie. Mus, przymus.

Jeżeli szukasz książki, która w jasny sposób uczy jak w odpowiedni sposób kreować przestrzeń, to ta książka jest dla Ciebie. Absolutnie. Jestem bardzo zadowolony, zupełnie zmieniłem postrzeganie przestrzeni publicznej. Dla każdego Architekta i Urbanisty :)

Na półkach: , , , ,

Błagam. Niech przeczyta tę książkę każdy urzędnik/decydent. Może otworzą im się oczy, że o jakości życia w mieście nie decydują kolejne galerie handlowe, autostrady przez centra miast, megalomańskie inwestycje, podporządkowanie pod samochód itd. Po przeczytaniu książki chciałoby się sparafrazować słowa Billa Clintona i krzyknąć: "Pieszy, głupcze!"

Wiele cennych informacji, badań i spostrzeżeń, często zmieniających nasz pogląd o projektowaniu przestrzeni dla ludzi. Polecam urbanistom i architektom, szczególnie rozpoczynającym studia.
Niestety, ciężko się czyta ze względu na dość suchy, "naukowy" język. Do tego fotografie, w których mi osobiście przeszkadzał brak koloru.

• Architektura
  • Chcę w prezencie