Odczuwanie architektury

2023-04-17
1999-01-01
Barbara Gadomska
architektura

Spodziewałem się łatwiejszej i bardziej "popowej" lektury, było chwilami wymagająco.

Ale umiejętność "odczuwania" poprawia, tłumaczy skąd się te odczucia biorą i nadaje architektonicznym zjawiskom nazwy, ze znalezieniem których w głowie miałbym kłopot.

Książka dla studentów architektury, pasjonatów, a także laików. Niestety treść nie zawsze może być zwięzła i zrozumiała, zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z architekturą. Dużo opisów, przykładów, zdjęć, odczuć i wspomnień autora, dzięki którym autor stara się wytłumaczyć i przekazać zebrane zagadnienia. Porusza zagadnienia związane z skalą, światłem - ogólnie odczuwaniem architektury na każdy możliwy sposób. Chce wprowadzić czytelnika w ten świat i pokazać mu, że architekturę można widzieć i czuć całym sobą na każdej jej płaszczyźnie - nie tylko powierzchownym rzutem oka. Polecam aby zrozumieć dlaczego coś nas otacza i dlaczego zostało to zaprojektowane w ten sposób a nie inny :)

Bez oceny. Nie jestem w stanie przez nią przebrnąć na czytniku jakim jest Kindle. Nieskładna, zdjęcia pomieszane z opisami. Chętnie podejmę się wyzwania lektury w wersji fizycznej

wspaniała książka, polecam wszystkim studentom architektury.

wspaniała książka, polecam wszystkim studentom architektury.

Książka prosta w odbiorze dla wszystkich. Takie “mini” kompendium wiedzy z architektury dla laików. To przedstawienie, w najprostszy możliwy sposób, jak widzi świat architekt i jakie w świecie ma zadanie. Osoby nie związane z architekturą często nie widzą, bądź nie potrafią nazwać tego co z otoczenia wpływa na ich funkcjonowanie. Architekt zaś to dostrzega i w tej książce jest to zaprezentowane. Polecam zarówno laikom architektury jak i ludziom związanym z tematem, by zobaczyć jak prosto można tłumaczyć pozostałym swój punkt widzenia.

Lubię, gdy dzięki książce zaczynam patrzeć na sprawy inaczej. Tak też było z Odczuwaniem architektury. Polecam miłośnikom sztuki i nie tylko.

Pierwszy krok w ten świat

Pierwszy krok w ten świat

Moja pierwsza książka o architekturze. Nie jest ona może najprostszą pozycją w tym temacie, bo jakiekolwiek pojęcie trzeba tu mieć, ale z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu. Autor w ciekawy sposób opisuje to, z czym na co dzień się stykamy, a na co nie zwracaliśmy nigdy uwagi. Warto mieć tę pozycję, chociażby jako swego rodzaju "encyklopedię", do której wraca się, kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie z danej dziedziny architektury - a tych jest całkiem sporo. No i w końcu wiem, w jakiej części Europy popularna jest klinkierowa cegła budowlana ;)

Podstawa, wyjaśniająca rolę zmysłów w odczuwaniu architektury,

razem z takimi pozycjami jak "Oczy skóry", "Myśląca dłoń" (J. Pallasmaa) oraz "Myślenie architekturą" (P. ZUmthor) jest to pierwszy krok do prowadzenia wszelkich rozmyślań na temat architektury.

Książką wyjaśnia wiele mechanizmów zachodzących między ludźmi i budynkami. Jej język jest dla każdego - nie tylko dla wtajemniczonych.

Podstawa, wyjaśniająca rolę zmysłów w odczuwaniu architektury,

• Architektura