Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero

Magdalena Rittenhouse Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska literatura faktu
Czarne
Nowy Jork miasto jabłko kolonia Ameryka historia
literatura faktu
Seria Amerykańska
Nowy Jork miasto jabłko kolonia Ameryka historia

Przytaczając kultowe już słowa Stefana ‘Siary’ Siarzewskiego śmiało można uznać, że „mają rozmach skur******” (Zapewne niektórym przez głowę przemknie teraz myśl, że to niezbyt grzeczne, aby osoba pisząca o książkach inwektywy przytaczała, jednak jest w tym pewna metoda, skoro o pewnej wolności mowa tu będzie. Ot! O takiej wolnej amerykance). Tym, którzy zastanawiają się...

Czy da się napisać biografię miasta? Ta książka jest idealnym przykładem świetnie napisanej i poprowadzonej opowieści o jednym z najbardziej zróżnicowanych i kontrastowych miejsc świata. Historia rodzenia się Nowego Jorku, smaczki architektoniczne, ciekawostki, klimat - to wszystko jest podane w bardzo przystępny i wciągający sposób.

Wciągająca lektura! Zaglądałam co chwila do ggl maps, żeby wirtualnie równolegle poznawać opisywane miejsca. Dla początkującego w wiedzy nt. USA i NYC - pierwsza klasa!

Najlepszy i najpiękniejszy reportaż na temat Nowego Jorku, jaki kiedykolwiek przeczytałam! Aż szkoda, że muszę oddać tę książkę do biblioteki i nie mogę postawić jej na półce i wracać do niej za każdym razem, gdy zaczynam tęsknić za tym najlepszym miastem na świecie.

To że NY jest wyjątkowy wiedzą wszyscy. Autorka udanie wyjaśnia co i kto miał na to wpływ. Niektóre rozdziały porywające, inne przegadane. Żałuję, że nie przeczytałem tej pozycji przed moimi wizytami w NY.

Interesująca książka wnikliwie przedstawiającą w wielu ujęciach fenomen Nowego Jorku. Autorka połączyła fundament historyczny ze współczesnym funkcjonowaniem tego miasta. Pokazała co wpłynęło na kształtowanie się twardych artefaktów takich jak architektura (zarówno urbanistyczna jak i kluczowych, ikonicznych budynków), jak i miękkich takich jak specyficzna atmosfera (od...

Każde miasto powinno mieć to szczęście, aby posiadać tak wnikliwego i świadomego obserwatora historii, przestrzeni i kultury jak Magdalena Rittenhouse. W książce nie brakuje zarówno zachwytów nad kosmopolityzmem NYC, jak i wyjaśnienia przesadnego zauroczenia Big Apple ukazanego przez pryzmat jego mieszkańca. Będę kiedyś zwiedzać Nowy Jork trzymając tę książkę w ręku,...

Niesamowita i wciągająca książka w każdym calu! Najlepsza pozycja o Nowym Jorku, jaką czytałam.

Świetna ! Pozycja obowiązkowa dla podróżujących do Nowego Jorku. Każdemu miastu życzę aby zdarzył się autor, który opisze je z taką pasją i miłością. Od czasu, gdy ją przeczytałam, ciągle myślę aby tam wrócić.

Na półkach: , , , ,

Wspaniała. Cóż to była za przyjemność czytania tej książki. Naprawdę czułam się jakbym była w Nowym Jorku. Polecam gorąco!

Dyskusje

1 673