Mechaniczny anioł

Okładka książki Mechaniczny anioł
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Diabelskie Maszyny (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Diabelskie Maszyny (tom 1)
Clockwork Angel
Mag
2010-10-20
2010-10-20
Anna Reszka
powieść młodzieżowa amerykańska diabelskie maszyny steampunk

Okładka książki Miedziana rękawica Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,6
Miedziana ręka... Holly Black, Cassan...
Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,3
Próba żelaza Holly Black, Cassan...
Okładka książki The Mortal Instruments: The Graphic Novel, Vol. 5 Cassandra Clare, Cassandra Jean
Ocena 9,0
The Mortal Ins... Cassandra Clare, Ca...

Okładka książki Kroniki Bane’a Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Rees Brennan
Ocena 7,7
Kroniki Bane’a Cassandra Clare, Ma...
Okładka książki Opowieści z Akademii Nocnych Łowców Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Res-Brennan, Robin Wasserman
Ocena 7,8
Opowieści z Ak... Cassandra Clare, Ma...

W okresie nastoletnim uwielbiałam ,,Dary Anioła". Z polecenia postanowiłam sięgnąć również po Diabelskie Maszyny i jestem zachwycona!
Uwielbiam świat Nocnych Łowców, barwnych bohaterów tworzonych przez autorkę, fabułę, klimat! To był cudowny powrót do pióra pisarki. Nie mogę się już doczekać sięgnięcia po drugi tom.

Zdecydowanie najlepsza młodzieżówka! XIX-wieczna Anglia + nocni łowcy? SHUT UP AND TAKE MY MONEY!

Do uniwersum o Nocnych Łowcach wciąż mam ogrom mieszanych uczuć. Jednakże seria Diabelskie Maszyny kusiła mnie na tyle, że w końcu po nią sięgnęłam.

"Mechaniczny anioł", który rozpoczyna wyżej wspomnianą serię opowiada o nastolatce, która po śmierci ciotki wyrusza do Londynu, w którym mieszka jej brat - jedyny żyjący członek rodziny głównej bohaterki. Tessa jest zupełnie nieświadoma tego, że w londyńskim Podziemnym Świecie, w którym ulicami przemykają wampiry, czarowniczy i inne nadnaturalne istoty, czeka na nią coś strasznego. Już zaraz po przyjeździe nastolatka zostaje porwana przez Mroczne Siostry - członkinie tajnej organizacji o nazwie Klub Pandemonium. Wkrótce Tessa dowiaduje się, że sama jest Podziemną o rzadkim darze zmieniania się w inną osobę. Co więcej Mistrz - tajemnicza postać kierująca Klubem - nie zatrzyma się przed niczym, żeby wykorzystać jej moc. Jedyna nadzieja jest w Nocnych Łowcach - wojownikach utrzymujących równowagę między światem ludzi oraz światem, w którym żyją Podziemni oraz Nefilim.

W "Mechanicznym aniele" znajdziemy dość typowe wątki jeżeli chodzi o uniwersum Nocnych Łowców i młodzieżówki w ogóle. Spotykamy tu całkiem sporo postaci, które każdy kto chociaż trochę otarł się o to uniwersum powinien kojarzyć. A zatem w powyższej powieści przewijają się m. in. Cisi Bracia, rodzina Lightwood'ów czy Magnus Bane. W dodatku w tejże książce znajdujemy dość typowy dla młodzieżówek wątek, gdzie główna bohaterka ma wyjątkowe moce, o których do tej pory nie miała zielonego pojęcia. W dodatku Tessa poznaje m. in. dwóch chłopaków (oczywiście, że najbliższych przyjaciół, którzy są niczym bracia), których charaktery są niczym ogień i woda. Chyba nie zaskoczę Was tym, że oboje z nich ją w pewien sposób fascynują.

Jednakże ogromnym plusem jest to, że wszystko jest ubrane w steampunkowy klimat, który nadaje całej historii wyrazistości. Zatem historia o Nocnych Łowcach została doprawiona jednymi z tych wątków, które najbardziej lubię w literaturze, co sprawiło, że "Mechanicznego anioła" czytało mi się bardzo dobrze i mam nadzieję, że dość szybko sięgnę po kolejne części z tej trylogii. W dodatku widać było, że Clare postarała się o to, żeby dać nam bardziej zróżnicowane postaci niż w Darach Anioła, co moim zdaniem jest bardzo na plus. Niektóre z nich polubimy, a wobec innych będziemy mieć mieszane odczucia lub w ogóle nie będziemy ich lubić.

Powyższa powieść nie jest ambitną literaturą, jednak sięgnęłam po nią, ponieważ potrzebowałam lekkiej lektury, która dostarczy mi rozrywki i nie będzie ode mnie wymagała większego zaangażowania emocjonalnego lub intelektualnego. O dziwo mimo prostoty i swego rodzaju przewidywalności fabuły bawiłam się świetnie, a co za tym idzie na pewno jeszcze nie raz wrócę do świata wykreowanego przez autorkę. W każdym razie jeżeli szukacie czegoś lekkiego i macie podobny gust do mojego to polecam Wam tę powieść z czystym sumieniem.

Miałam już styczność z tą autorką i potwierdzam większość opinii, że obok takich książek i historii nie można przejść obojętnie. Jako iż zaczynam tę serię to od pierwszych stron mam już swoich ulubieńców.
W moim odczuciu książki Cassandry są bardzo pomocne w pozbyciu się zastoju czytelniczego lub na prezent dla osoby, która dopiero wkracza w świat fantastyki. Rozdziały są średniej długości i łatwo się je czyta.

Cudo(team Wessa, ale uwielbiam Jema)

Cudo(team Wessa, ale uwielbiam Jema)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja historia z "Diabelskimi Maszynami" trwa już jakiś czas - seria ta była mi polecana wiele razy przez osoby z czytelniczego świata, na mojej półce stała też od jakiegoś czasu, nawet kilka razy wpisywałam ją na swój TBR, a mimo to ciągle mi było z nią nie po drodze. Jak teraz o tym myślę, to chyba za bardzo mi wyskakiwała z lodówki, co ostatecznie mnie nieco zniechęciło.

Ale stało się. Skusiłam się, przeczytałam i... żałuję. Żałuję tego, że tyle zwlekałam.

Pomimo tego, że książka powstała w czasach, które obecnie pod względem książkowym źle mi się kojarzą, tj. kiedy "Zmierzch" był na topie i sporo autorów starało się wybić z podobną historią, które źle się zestarzały, tak "Mechaniczny anioł" wyszedł z tego obronną ręką i nie czuć, z jakich lat pochodzi ta powieść. Trendy w literaturze w ostatnich latach sporo się zmieniły, a zamysł Clare, zarówno 10 lat temu jak i dzisiaj, można uznać za przyjemny powiew świeżości.

Powieść wybija się na tle innych zarówno pod względem stylistyki, która jak na serię młodzieżową jest bardzo dobra, jak i pomysłem na fabułę, w której mamy znane wszystkim wampiry, wilkołaki, nefilim i inne nadprzyrodzone istoty, ale w tym przypadku umieszczone są one w wiktoriańskim Londynie, w czasach rewolucji przemysłowej, w których nie tylko ludzie prześcigali się w rozwoju technologicznym.

Całość składa się na bardzo przyjemną w odbiorze młodzieżówkę, która umili długie wieczory i sprawi, że można zapomnieć o otaczającym świecie. Nienachalne żarty głównych bohaterów powodują lekki uśmiech na ustach, a wątek romantyczny nie wybija się tu na prowadzenie, jest jedynie ciekawym dodatkiem do historii.

Dark academia, mechaniczne roboty i fantastyka? Yay or nay?

Znacie książki Cassandry Clare? Ja poznałam Dary Anioła, jak byłam w gimnazjum i bardzo polubiłam Nocnych Łowców. Bardzo miło było wrócić do tego świata! Zawsze podobał mi się klimat, jaki panuje w książkach Cassandry, a ten tutaj jest jeszcze fajniejszy.

W Mechanicznym Aniele znalazłam elementy steampunkowe, gotyk w architekturze i ogólnie dark academia vibe. Według dat akcja rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej. Są zagadki, wątek romantyczny, poszukiwania brata i swojej tożsamości.

Jeśli jesteście tu ze mną dłużej, to wiecie, że ubóstwiam twórczość Zafona. W Mechanicznym Aniele spotykamy maszyny, które bardzo przywodziły mi na myśl Światła Września, ale też ogólny klimat tajemnicy i zagrożenia z książek tego hiszpańskiego autora. A Londyn wyglądał w mojej głowie jak Londyn z Enoli Holmes.

C. Clare uwielbia trójkąty. W Darach Anioła mieliśmy Clary, Jace’a i Simona, a tutaj mamy Tessę, Jema i Willa. Will jest tym aroganckim, odważnym, udającym złola żartownisiem, a Jem wrażliwym, wyrozumiałym i troskliwym przyjacielem. Jak na razie jestem #teamjem, chociaż czuję, że Tessa skończy z Willem. To tego typu postać.

Postacie drugoplanowe są fajnie rozwinięte, a myślę, że ten tom to wprowadzenie do historii i dopiero w drugim będzie się dziać. Pani Branwell jest czaderska! Mimo że jest młodsza ode mnie, to widzę w niej panią Weasley. Ciekawi mnie, jak napisana dalej będzie postać Jessamine – nocnej łowczyni, która mieszka w instytucie i chciałaby żyć, jak postać z Bridgertonów. Z pozoru pisana jest jako uosobienie uprzedzeń (cudzoziemcom nie można ufać, służąca powinna być ładna itp.) tak, żeby jej nie lubić.

Bardzo zaskoczyła mnie Tessa i to, kim jest. Nie spodziewałam się tego, ale nie czytałam opisu książki, w którym była ta informacja hah. Momentami dialogi wydawały mi się infantylne, ale Tessa ma 16 lat, więc przymykam oko.

No i hej! Pojawia się ktoś z Darów Anioła!

Dark academia, mechaniczne roboty i fantastyka? Yay or nay?

W Mechanicznym Aniele znalazłam elementy steampunkowe,...

Ta seria będzie moim DNF (niestety). Tessa irytująca do granic możliwości. W drugim tomie jest już lepiej, ale akcja i tak nie porywa. Rozgadana, monotematyczna, przeciągnięta do granic możliwości. Momentami absurdalnie nielogiczna. Strata czasu.

Początkowo nie umiałam się wczuć w klimat tej książki, lecz po jakichś dwóch-trzech rozdziałach, kartki zaczęły przelatywać coraz szybciej, a ja wchłaniałam wydarzenia niczym gąbka. Intrygująca historia z nutą mroku i zagadek. Postacie zaskakują - zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Zakończenie było...interesujące. Po prologu jestem jeszcze bardziej ciekawa tego, co przygotowała autorka.

Cieszę się, że zaczęłam przygodę z Nocnymi Łowcami od tej serii, bo pierwszy tom był świetny, a Tessa nie była wkurzająca❤️
Will❤️ Jem❤️

Will❤️ Jem❤️