rozwińzwiń

Mechaniczny anioł

Okładka książki Mechaniczny anioł Cassandra Clare
Okładka książki Mechaniczny anioł
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Diabelskie Maszyny (tom 1) Seria: Ze Świata Nocnych Łowców fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Diabelskie Maszyny (tom 1)
Ze Świata Nocnych Łowców
Clockwork Angel
Mag
2013-11-20
2013-11-20
Anna Reszka
steampunk literatura amerykańska wiktoriańska Anglia magia demony

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bez wytchnienia

1428 235 39

Steampunkowa młodzieżówka, która jako powieść jest przeciętna, natomiast jest świetna dla osób spragnionej tego nurtu, opowieści o XIX-wiecznym Londynie, tajemnych bractwach, czarownikach, wampirach, mechanizmach itd. Krótko mówiąc, pod kątem klimatu jest to pozycja, która bardzo mi podpasowała.

Wspomniałem, że jako powieść jest przeciętna. Pod kątem historii jest to klasyczna do bólu młodzieżówka - czasem się robi ciepło na serduchu, czasem jest walka, czasem są małe wątki romansowe, a większość bohaterów jest w zakresie 16-20 lat lub ma silne związki z tymi młodymi ludźmi. Pod tym kątem ta książka mnie rozczarowała, bo styl autorki jest po prostu przyzwoity - nie pociąga aż tak, jak powinien. Natomiast nie mogę odmówić zastosowania paru zabiegów, które można nazwać "plot twistami" i rzeczywiście człowiek dzięki temu trzyma się lektury. Szkoda tylko, że finał jest taki sobie i wyraźnie mówi "bierz kolejną część, bo tutaj wszystkiego nie wyjaśniliśmy".

Tak, jak pisałem, pod kątem klimatu książka bardzo mi się spodobała - to po prostu dobry steampunk, nawiązujący też mocno do okultyzmu i czuć tę atmosferę ciągłej tajemnicy. Niestety, nie zawsze jest ona rozwiązywana w satysfakcjonujący sposób, ale może intrygować.

Mam wrażenie, że to takie guilty pleasure, aczkolwiek dużo mniejsze niż np. "Szklany tron". Przeczytam kolejną część, bo przez to się fajnie "brnie", choć przyznam, że drugi tom potraktuję już bardziej krytycznie.

Wspomniałem, że jako powieść jest przeciętna. Pod kątem historii jest to...

Cassandra Clare słynie z takich cykli jak „Mroczne intrygi”, „Dary Anioła”, „Mroczne intrygi”, „Najstarsze klątwy”, „Diabelskie maszyny”, „Ostatnie godziny”, „Magisterium”. Ma na swoim koncie współtworzenie powieści graficznych oraz zbiorów opowiadań, a teraz na polskim rynku pojawił się „Strażnik Miecza” należący do cyklu „Sword Catcher”. Tworzone przez pisarkę historie są różnorodne. Łączy je jednak to, że zawsze w jakiś sposób pojawia się w nich magia, zjawiska, których nie da się wyjaśnić lub upatruje się działania sił nadprzyrodzonych. Wykreowane przez nią postacie zawsze są ciekawe i pozwalają na poruszenie ważnych aspektów życia społecznego. Do tego za każdym razem mamy wciągającą fabułę, pełną emocji przygodę, świetnie tkaną intrygę.

Imo Dary Anioła mają ciekawszą fabułę. Tą seria jest dobra dla młodych fanów epoki wiktoriańskiej.

Pokochałam Jema, Willa i Tessę całym sercem. Jest to moja ulubiona seria od Cassandry Clare. Postacie są dobrze napisane, z charakterem i różnymi osobowościami. Polecam całą trylogię.

Czyta się szybko i całkiem przyjemnie ale myślę, że bardziej zaangażowałabym się w historię gdyby główna bohaterka nie byłaby taka inna niż wszystkie 👉👈, bo jedyne co się dla niej liczy to książki

2010

I din't hate it, but i didn't love it either.

Mam OGROMNĄ słabość do tego uniwersum, pomimo naprawdę wielu zarzutów, jakie kierowałam w kierunku Darów Anioła. Trochę wstyd się przyznać, że zabieram się za ten tom od kwietnia, bo byłam przekonana, że po skończeniu Darów pójdzie już z górki. No i ani nie jestem zachwycona, ani też zawiedziona - jestem gdzieś pośrodku, gdzie nie do końca wiem, co mam myśleć i w która stronę się udać. Może trochę spodziewałam się historii, jak z Darów, może jednak nie. Na pewno było kilka elementów, które mnie pozytywnie zaskoczyły, ale żeby wyklarować opinię, potrzebuję więcej historii.

I din't hate it, but i didn't love it either.

Nie jest to to co ,,Dary Anioła" ale czyta się szybko i przyjemnie. Na początku myślałam że nie dostosuję się do czasu akcji, jednak bardzo się myliłam. Postaci zostały świetnie wykreowane, od pierwszych stron przywiązałam się do nich aż za bardzo. Na pewno sięgnę po kolejne tomy :)

Drugie podejście do Cassandry Clare i kolejny zachwyt. "Diabelskie Maszyny" chyba bardziej pasują do moich czytelniczych gustów, więc jak dla mnie "Mechaniczny anioł" znacznie przebijaja pierwszy tom "Darów Anioła", ale do rzeczy.

Na początku odniosłem wrażenie, że autorka przepisała większość bohaterów, wydarzeń i relacji z jednej książki do drugiej. Osoby, które się w sobie zakochują, wydarzenia, które po sobie następują były do siebie tak podobne, że czytając jedną książkę przypominałem sobie dokładnie wydarzenia z drugiej. Oczywiście cała otoczka i klimat się wyróżniały, dzięki czemu nawet jeżeli było podobnie, to i tak było świetnie.

Większość bohaterów wypadła dosyć dziecinnie (tak, kwestia wieku i te sprawy),ale ukazało się kilka perełek, w tym mój ulubieniec, Henry, który z żoną Charlotte nadzorował działania Instytutu. Jakoś kupiła mnie jego niezdarność, pokręcony charakter, roztrzepanie i zafascynowanie tym, czym się zajmował (i nie były to koniecznie działania dobre dla Instytutu).

Fabularnie wypadło trochę gorzej od miasta kości, może to kwestia krótszej serii, ale główny wątek wypadł dosyć płytko. Od początku do końca towarzyszymy bohaterom w działaniach przeciwko 'Mistrzowi', mało jest tutaj wątków pobocznych, a i nagły zwrot akcji nie byl taki nagły, jakbym chciał.

Poza rzeczami stricte fabularnymi - kupił mnie ten książkowy klimat, wspominane co chwile dzieła innych autorów, cytowanie ich i wartościowanie na ich podstawie było genialne! Gratka dla książkomaniaków.

Serdecznie polecam, przede wszystkim młodszym czytelnikom, bo jednak dla nich jest to głównie przeznaczone, ale i starszy wyjadacz będzie bawił się dobrze.

Cassandra Clare nie zawodzi, a ja zwyczajnie uwielbiam jej twórczość i z każdą przeczytaną książką tylko utwierdzam się w tym przekonaniu.

Kolejna seria autorstwa Cassandry Clare osadzona w świecie Nocnych Łowców. Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym Londynie i zgrabnie (chociaż powierzchownie) oddaje klimat tamtych czasów. Wciągnęła mnie bardzo, dużo bardziej niż "Dary Anioła". Z niecierpliwością i ogromnym zaciekawieniem sięgam po tom kolejny.

15 660
    9 453