Mechaniczny anioł

Okładka książki Mechaniczny anioł
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Diabelskie Maszyny (tom 1) Seria: Ze Świata Nocnych Łowców fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Diabelskie Maszyny (tom 1)
Ze Świata Nocnych Łowców
Clockwork Angel
Mag
2013-11-20
2013-11-20
Anna Reszka
steampunk literatura amerykańska wiktoriańska Anglia magia demony

Okładka książki Kroniki Bane’a Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Rees Brennan
Ocena 7,7
Kroniki Bane’a Cassandra Clare, Ma...
Okładka książki Opowieści z Akademii Nocnych Łowców Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Res-Brennan, Robin Wasserman
Ocena 7,8
Opowieści z Ak... Cassandra Clare, Ma...

Oficjalne recenzje i

Bez wytchnienia

Link do recenzji

1428 235 39

Dark academia, mechaniczne roboty i fantastyka? Yay or nay?

Znacie książki Cassandry Clare? Ja poznałam Dary Anioła, jak byłam w gimnazjum i bardzo polubiłam Nocnych Łowców. Bardzo miło było wrócić do tego świata! Zawsze podobał mi się klimat, jaki panuje w książkach Cassandry, a ten tutaj jest jeszcze fajniejszy.

W Mechanicznym Aniele znalazłam elementy steampunkowe, gotyk w architekturze i ogólnie dark academia vibe. Według dat akcja rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej. Są zagadki, wątek romantyczny, poszukiwania brata i swojej tożsamości.

Jeśli jesteście tu ze mną dłużej, to wiecie, że ubóstwiam twórczość Zafona. W Mechanicznym Aniele spotykamy maszyny, które bardzo przywodziły mi na myśl Światła Września, ale też ogólny klimat tajemnicy i zagrożenia z książek tego hiszpańskiego autora. A Londyn wyglądał w mojej głowie jak Londyn z Enoli Holmes.

C. Clare uwielbia trójkąty. W Darach Anioła mieliśmy Clary, Jace’a i Simona, a tutaj mamy Tessę, Jema i Willa. Will jest tym aroganckim, odważnym, udającym złola żartownisiem, a Jem wrażliwym, wyrozumiałym i troskliwym przyjacielem. Jak na razie jestem #teamjem, chociaż czuję, że Tessa skończy z Willem. To tego typu postać.

Postacie drugoplanowe są fajnie rozwinięte, a myślę, że ten tom to wprowadzenie do historii i dopiero w drugim będzie się dziać. Pani Branwell jest czaderska! Mimo że jest młodsza ode mnie, to widzę w niej panią Weasley. Ciekawi mnie, jak napisana dalej będzie postać Jessamine – nocnej łowczyni, która mieszka w instytucie i chciałaby żyć, jak postać z Bridgertonów. Z pozoru pisana jest jako uosobienie uprzedzeń (cudzoziemcom nie można ufać, służąca powinna być ładna itp.) tak, żeby jej nie lubić.

Bardzo zaskoczyła mnie Tessa i to, kim jest. Nie spodziewałam się tego, ale nie czytałam opisu książki, w którym była ta informacja hah. Momentami dialogi wydawały mi się infantylne, ale Tessa ma 16 lat, więc przymykam oko.

No i hej! Pojawia się ktoś z Darów Anioła!

Dark academia, mechaniczne roboty i fantastyka? Yay or nay?

W Mechanicznym Aniele znalazłam elementy steampunkowe,...

Ta seria będzie moim DNF (niestety). Tessa irytująca do granic możliwości. W drugim tomie jest już lepiej, ale akcja i tak nie porywa. Rozgadana, monotematyczna, przeciągnięta do granic możliwości. Momentami absurdalnie nielogiczna. Strata czasu.

Początkowo nie umiałam się wczuć w klimat tej książki, lecz po jakichś dwóch-trzech rozdziałach, kartki zaczęły przelatywać coraz szybciej, a ja wchłaniałam wydarzenia niczym gąbka. Intrygująca historia z nutą mroku i zagadek. Postacie zaskakują - zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Zakończenie było...interesujące. Po prologu jestem jeszcze bardziej ciekawa tego, co przygotowała autorka.

Cieszę się, że zaczęłam przygodę z Nocnymi Łowcami od tej serii, bo pierwszy tom był świetny, a Tessa nie była wkurzająca❤️
Will❤️ Jem❤️

Will❤️ Jem❤️

Super!

Super!

"Mechaniczny anioł" (Cassandra Clare) jest pierwszą częścią serii "Diabelskie maszyny", ktorej akcja dzieje się w Anglii za czasów panowania królowej Wiktorii. Jest to seria powiązana z innymi historiami o nocnych łowcach, których tak dobrze znamy z opowiadań i ksiązek Clare.

Tym razem akcja jest opowiadana z perspektywy szesnastoletniej Tessy Gray, która przybywa do Londynu zza oceanu, aby spotkać się ze swoim bratem, którego nie widziała przez długi okres czasu. Na miejscu dzieje się jednak bardzo wiele rzeczy, których nikt by się nie spodziewał. Tessa poznaje wiele nowych osób, które zaczynają odkrywać przed nią tajemnice świata. Świata, w którym dziewczyna żyła, cały czas o tym nie wiedząc.

Najpiękniejszą rzeczą w całej książce jest, moim zdaniem, niezwykle romantyczny klimat z wspaniale wplecioną otoczką steampunku. Pięknie opisane stroje, duża ilość nienagannych dam i prawdziwych dżentelmenów tylko dodają historii uroku. Jeśli chodzi o mnie, to seria ta jest moją ulubioną z napisanych przez Cassie. Zdania są przepięknie formułowane, opisy niezwykle trafne i eleganckie. Postaci są zbudowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, zaś akcja toczona jest z odpowiednią dynamiką do akurat opisywanej sytuacji.

Na specjalną pochwałę zasługuje język, jakiego użyła autorka do opisania historii Tessy. Jest on w jakimś stopniu kompromisem, między językiem i słownictwem używanym w tamtycz czasach a tym, używanym w czasach teraźniejszych. Książka zyskuje za to u mnie dodatkowego plusa.

Zdecydowanie chciałobym polecić tę książkę wszystkim, którzy lubią romantyczne historie i styl pisania tej właśnie autorki. W książce nie ma scen nieodpowiednich dla młodych czytelników wiec i oni mogą po nią sięgnąć. Dajcie się zauroczyć historii Tessy, Jema i Willa, opowiadaniu o miłości i polowaniu na demony. Mam nadzieję, że nie pożałujecie.

Miasto kości podobało mi się zdecydowanie bardziej, ale wybrałam tę książkę, bo lubię Nocnych Łowców i bardzo podoba mi się pomysł autorki na świat przedstawiony. Miło spędziłam z nią czas, ale raczej nie zostanie w głowie na dłużej.

Bardzo lubię wykreowany przez autorkę świat Nocnych Łowców, dlatego też z przyjemnością sięgnęłam po pierwszą książkę z serii Diabelskich maszyn - Mechanicznego anioła.

Tessa, główna bohaterka, posiada bardzo nietypowe zdolności, które niestety przysporzyły jej kłopotów. Dziewczyna, chcąc ratować brata, trafiła w pułapkę, z jakiej ciężko się wydostać. Tessa wydaje się jednak znieść wiele dla ukochanego brata, jedynego członka rodziny, jaki jej pozostał.

Na skutek pewnych okoliczności trafia później do domu Nocnych Łowców, gdzie będzie musiała przekonać Nefilim o swoich dobrych zamiarach. Tessa walczy nie tylko z nieufnością, ale też własną naturą, która wciąż pozostaje dla niej nieodkryta.

Z jednej strony to nowa historia w świecie Nocnych Łowców, ale z drugiej odniosłam wrażenie, że autorka bardzo mocno wzorowała się na serii Darów Anioła. Znów mamy nastolatkę, która poznaje ukryty świat Nefilim, dwóch (nie) adoratorów i walkę z Clave. Znów pojawia się bohater niegrzeczny i jednocześnie tak przystojny, że serce zaczyna bić szybciej.

Zdecydowanym minusem książki jest również brak klimatu XIX-wiecznej Anglii. Miałam wręcz wrażenie że akcja bardzo nie pasuje do przedstawionego świata. Oprócz kilku wzmianek autorki Londyn za panowania królowej Wiktorii jest niezauważalny.

Mimo wad, książka wciąga tak, że trudno się od niej oderwać. C. Clare ma pióro lekkie i przyjemne w odbiorze, więc potknięcia traktowałam z przymrużeniem oka.
Książka po prostu mi się podobała, z przyjemnością kontynuuję serię, ciekawa jak dalej potoczą się losy bohaterów.

Tym bardziej że zakończenie było naprawdę zaskakujące i pozostawiające nutkę tajemniczości.

2095

Generalnie zdecydowanie wolę ten świat w tych czasach niż w darach anioła (czasach współczesnych), myślę też że autorka bardziej się napracowała nad książką ze względów historycznych. Jest jeszcze kwestia tego z którą główną bohaterką się bardziej utożsamiamy i ja wolę Tessę ;) . Ogólnie polecam , i można czytać od tego przed Darami ;)

Zakochałam się w tej książce, jak i całej serii już jako nastolatka. Wróciłam do niej jako dwudziestolatka i wprowadziła mnie w zachwyt tak samo jak kiedyś. Jest lekka i wciągająca do głębi. Zdecydowanie bohaterowie zostają w pamięci za ich niezwykłość i oddanie.