Oliwkowa farma

Okładka książki Oliwkowa farma Carol Drinkwater
Okładka książki Oliwkowa farma
Carol Drinkwater Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Oliwkowa farma (tom 1) literatura piękna
Oliwkowa farma (tom 1)
The Olive Farm: A Memoir of Life, Love, and Olive Oil in the South of France
Wydawnictwo Literackie
2010-08-11
2010-08-11
Ewa Rudolf
farma oliwki Prowansja

"Oliwkowa farma. Miłość w rajskim ogrodzie na południu Francji" to oparty na faktach, intymny i dość szczegółowy dziennik brytyjskiej aktorki Carol Drinkwater, która opisuje swój szalony pomysł a jednocześnie spełnienie marzenia- zakup domu we francuskiej Prowansji. Kupują go razem ze swoim ukochanym, Michelem. Ale to nie luksusowa, bogata willa ale stara, niemal rozpadająca się choć cudownie położona farma oliwkowa.
Carol opisuje jak mozolnie ale z wielką determinacją i entuzjazmem doprowadzają swoją posesję do stanu używalności, jak wzrasta ich przywiązanie do tego kawałka ziemi, jak zapuszczają tam stopniowo korzenie i marzą by osiąść tam na stałe. Poznajemy też życie prowansalskiej prowincji, francuską biurokrację, stosunki sąsiedzkie i umiłowanie prostego acz często ciężkiego życia.
Jesteśmy też świadkami zmagań Carol i Michaela z codziennymi wyzwaniami oraz walki o utrzymanie farmy.
Rzetelna, czasami nieco dłużąca się opowieść, pełna jest jednak pasji, determinacji i umiłowania życia. I jak to we Francji pachnie świeżymi bagietkami, serem, warzywami, oliwą z oliwek i dobrym winem.

Bardzo dobra lektura,,wspaniałe opisy marzeń które realizuje autorka pomimo przeciwności. Wspaniały opis prowansji, trochę historii Francji i opis zapachów.Pozazdrościć takiej pasji,, już czytam inne części.Źródło wielu informacji dot.życia w tym regionie, fantastyczny przewodnik po świecie oliwek,,,

Z ogromnym zaciekawieniem sięgnełam po tę książkę, ale zawiodłam się. Zabyt długie opisy przyrody i inne zniechęciły mnie do dalszego czytania tej książki. Dialogi w długi odstępie czasu nie zmotywowały mnie do kolejnej strony. Po pozytywnych opiniach liczyłam na świetną sagę, ale tak się nie stało. Cóż innym się podoba,a innym nie, każdy ma swój styl,swoje oczekiwania. Po kolejną część raczej nie sięgnę. Niestety :(

Nie wywołała we mnie jakichś skrajnych emocji... Czyta się może nawet trochę przyciężkawo. Nie jest to na pewno żadne arcydzieło.

Lektura lekka, przyjemna, pełna słońca. Może trochę mało dynamiczna, ale polecam na jesienną słotę.

Polecam tym, którzy potrzebują relaksu i oderwania od rzeczywistości :-) Mieć taką farmę... marzenie

Może trochę więcej oczekiwałam emocji podczas czytania, jako że pozycja nagrodzona, jednak doceniam jej walory relaksujące. Przywołała moje odległe wspomnienia pobytu na Lazurowym Wybrzeżu, doskonale oddając klimat tego pięknego regionu.

Drugie podejście do Oliwkowej farmy...
I tym razem udane... Bardzo fajna książka, chociaż może bardziej na wakacje. Ale nie ma sprawy - jest jeszcze 5 tomów.

Drugie podejście do Oliwkowej farmy...

Dobra, relaksująca powieść.

Dobra, relaksująca powieść.