Francuska oberża

Auberge
literatura piękna
Magdalena Słysz
powieść angielska

Może to i czytadło ale książka ma swój klimat. Czyta się ją z wielką przyjemnością. Zapragnęłam poznać jeszcze coś Julii Stagg, no i znalazłam drugą część pod tytułem ,,Powrót paryżanina."

Czytadełko lotów raczej niskich wzorowane na "Czekoladzie", ale dalekie od jej magii i poezji.
Nie mam pretensji do autorki - szukałam książki lekkiej po ciężkiej lekturze literatury faktu i ją dostałam. Mam pretensje do wydawnictwa. Notka na okładce sugeruje opis kuchni francuskiej, ale ten, kto ją pisał najwyraźniej książki nie przeczytał. Liczne literówki i błędy...

Pierwsze rozdziały mnie zniechęciły, chociaż lektorka - Renata Dancewicz, wywiązuje się z zadania zacnie. Nie jestem koneserką obyczajówki, unikam jej wręcz. Miłością mocną i niezmienną kocham jedynie obyczajową powieść młodzieżową lat 80-90. Tknęło mnie jednak i postanowiłam dać "Oberży..." szansę.
I powiem tak: nie zawsze trzeba skakać na bungee, żeby było miło. Opowieść...

Uwielbiam książki z Francją w tle, ale ta jakoś szczególnie mnie nie porwała. Dużo nazwisk, ciężko się czasem połapać, kto z kim i dlaczego, tekst na książce "kilkaset stron fantastycznej zabawy" jak dla mnie mocno naciągany. Zmęczyłam książkę do końca, bo nie lubię niedokończonych powieści, ale szału nie ma.

Na okladce szumne - KILKASET STRON FANTASTYCZNEJ ZABAWY - . W srodku wieje nuda. Ani fantastyczne, ani zabawne, ani zbytnio interesujace. Szkoda czasu

Już jakiś czas minął od dnia, w którym skończyłam tę powieść. To, zdaje się, pierwsza powieść tej autorki. Zapamiętałam z niej lekkość, specyficzny, zabawny świat małej francuskiej miejscowości i zmagania Anglików z nową rzeczywistością. Z książki promieniował też humor i... zapowiedź lepszych powieści. Dlaczego "lepszych"? Pamiętam, że styl był nieco toporny, mało...

Przyjemna książeczka na wakacje, zabawna.

Na półkach: , , , ,

Sympatyczna,miła historia o parze uroczych Anglików chcących sprzedać dom w Wielkiej Brytanii i chcą kupić nieczynną oberżę w małym francuskim miasteczku we Francji.
Muszą pokonać dużo przeszkód na swojej drodze mieszkańcy tego miasteczka i społeczność jest nieprzychylna,są też lokalne włady.
Historia wspaniała,dobry humor,postacie świetne.
Odprężyłam się przy tej...

Tak jak szybko się czyta, tak się szybko zapomina.... Ale przynajmniej nie zostawia po sobie niesmaku, a to w obecnym nawale nowych pozycji już dużo.

Ciepła opowieść o przyjaźni, wstąpieniu do innej kultury, wszczepieniu się w inny klimat angielskiego małżeństwa.
Choć zaczęło się entuzjastycznie, historia nie jest taka zabawna, ale szczęście kończy się pozytywnie. Chętnie zaczynam drugą część :)

Dyskusje

• 2013
  • 2012
  • Audiobook
  • Audiobooki
  • 2014
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Francuska oberża