Herbaciarnia Pod Morwami

Książnica
2006-01-01
2006-01-01
Maria Grabska-Ryńska
marzenia ciastka uczucia humor romans

Pierwsze 2/3 książki - super. Wręcz byłam pod wrażeniem, że w takich krótkich, szkicowych scenkach można odmalować tak przekonywujące portrety psychologiczne. Niestety, pod koniec wszystko się sypie. Tak jakby autorka sobie uświadomiła, że czas książkę kończyć, a tu wątki powikłane i bohaterowie nieszczęśliwi. Więc zafundowała im ekspresowe leczenie wieloletnich traum, nagłe zmiany światopoglądowe, modyfikacje osobowości... i voila! happy end jak się patrzy. Niestety, poza może historią sióstr Crawley, wszystko wyszło nieprzekonująco i groteskowo. Sto razy lepiej by było, gdyby bohaterowie zostali w tych swoich nie dość szczęśliwych, ale za to bardzo wiarygodnych, życiach.
Ale pozycja i tak do polecenia, styl jest przyzwoity, czyta się miło, klimat Belfastu, w którym dzieje się akcja, jest dodatkowym smaczkiem.

Bardzo lekka powieść obyczajowa. Herbaciarniaj jest miejscem spotkań wielu ludzi. Lata 90. Penny i Daniel w Belfascie prowadzą kawiarnię od wielu lat. Sa bardziej małżeństwem z przyzwyczajenia. Brenda pisze listy do aktora Nicholasa Cagei nie ma odwagi ich wysłać. Clara przyjeżdża do Belfastu szukać Petera jej pierwszej miłości. Aurora przerabia ogród Henrego w koserwatorium. Sadie jest niekochana przez swojego męża Arnolda. Siostry Crawleys są dumne zeswojego ojca, który walczył podczas II wojny światowej.

Ot takie rozplotkowane babskie czytadło do poduszki.

Ot takie rozplotkowane babskie czytadło do poduszki.

Po powieść Sharon Owens "Herbaciarnia pod morwami" sięgnęłam ponieważ mogłam ją dopasować do jednego z wyzwań czytelniczych, w których biorę udział. Czytanie do określonych haseł to naprawdę świetna zabawa, jeśli podejdziemy do tematu na luzie i bez presji. Polecam tę formę dopingu - dzięki ciekawym wyzwaniom można przeczytać więcej i poznać bardziej różnorodną literaturę.

Ale wracając do książki...
Tytułowa herbaciarnia to niewielki, nieco staroświecki lokal z klimatem usytuowany na ulicy Morwowej w Belfaście. To tutaj Daniel i Penny serwują swoim klientom apetyczne słodycze i aromatyczne napoje. W tworzeniu wyszukanych deserów Daniel jest niedoścignionym mistrzem, dlatego herbaciarnia skupia wokół siebie interesujących ludzi. Okoliczni sąsiedzi są stałymi bywalcami lokalu i to tak naprawdę oni piszą historię tej książki.

Daniel i Penny są małżeństwem z długim stażem, ale w ich związku od lat nawarstwiają się problemy. Dla klientów należy zachowywać pozory, ale i te w końcu zawodzą. Do lokalu zagląda Brenda - mieszkająca po sąsiedzku fanka Nicholasa Cage'a i niespełniona artystka. Wśród gości jest Claire, która próbuje odszukać swoją niespełnioną miłość sprzed wielu lat. Czy jej się to uda?... W herbaciarni można spotkać też puszystą Sadie zdradzaną przez męża i inne nietuzinkowe osobowości. Każdy z bohaterów opowiada swoją własną intrygującą historię, a wszystko odbywa się w kameralnej atmosferze stylowej herbaciarni, która od pokoleń jest miejscem spotkań okolicznej społeczności.

Powieść Sharon Owens zaciekawiła mnie swoją fabułą i klimatem. Historia jest nastrojowa, odprężająca i przyjemna w lekturze. Początkowo trudno mi było wniknąć w wydarzenia i może dlatego książka ostatecznie mnie nie porwała. Brawa dla autorki za ciekawie wykreowane sylwetki bohaterów. Moją zdecydowaną faworytką została Sadie. Jej pomysłowość, determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu są naprawdę godne podziwu. Autorka nie szczędziła nam zarówno wzruszeń, jak i zabawnych sytuacji. Udało jej się też zaskoczyć czytelnika niespodziewanym zwrotem akcji, choć zakończenie niestety nie spełniło moich oczekiwań. Stawiałam na jakiś bardziej spektakularny efekt końcowy, a otrzymałam mdły, cukierkowy finał, który bez trudu można przewidzieć.

"Herbaciarnia pod morwami" to pierwsza powieść Sharon Owens jaką miałam przyjemność przeczytać. Napisana z gustem i delikatnością może się spodobać pod warunkiem, że nie oczekujemy zbyt wiele. Mnie osobiście nie zachwyciła, ale miło było poznać spore grono interesujących ludzi, którzy zmagają się z przeróżnymi życiowymi problemami. Cieszę się, że autorka postawiła na marzenia, o których zawsze należy pamiętać i które po prostu trzeba spełniać. To one niejednokrotnie są lekarstwem na smutki i kłopoty.

Nie wiem, czy jeszcze kiedyś zdecyduję się na inną historię autorki. Może za jakiś czas...

Jeśli tylko gustujecie w powieściach obyczajowych z klimatem, albo jesteście ciekawi z jakimi troskami zmagają się Irlandczycy, to wybierzcie się do Belfastu. Tam, w niewielkiej nastrojowej knajpce, poznacie kilka miłych dla ucha opowieści. "Herbaciarnia pod morwami" już teraz otwiera przed Wami swoje podwoje.

Bardzo przyjemna lektura. Pełna ciepła i optymizmu. Polecam każdemu kto ma ochotę na coś lekkiego i niezobowiązującego.

Kolejna książka , którą zaliczam do udanych. Wspaniała powieść. Ta książka rozgrzewa jak filiżanka dobrej herbaty.
Jak najbardziej polecam

Jak najbardziej polecam

Ciepła i wzruszająca opowieść. Książki Pani Owens czyta się niezwykle przyjemnie.

Bardzo pogodna,miła i ciekawa książka.
Ciekawe tu są postaci,małżeństwo w kryzysie./Brenda pisząca listy do Nicholasa Cage,kobieta co nie umie diety pilnować.
Opisy,pracy w Herbaciarni.Miła powieść dla oka.

Bardzo pogodna,miła i ciekawa książka.
Opisy,pracy w Herbaciarni.Miła powieść dla oka.

Książka bardzo życiowa, wprawia w błogi nastrój. Potrafi trzymać jednak w napięciu gdy wkrada się zdrada, zemsta, jednak miłość i tak zwycięża.

Lekka i przyjemna opowieść, raczej kobieca ;)

Lekka i przyjemna opowieść, raczej kobieca ;)

• Literatura obca
  • Literatura irlandzka