Domek z kart

Okładka książki Domek z kart Cyril M. Kornbluth
Okładka książki Domek z kart
Cyril M. Kornbluth Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Zeszyty Fantastyczno-Naukowe I fantasy, science fiction
Zeszyty Fantastyczno-Naukowe I
8320707528
Sławomir Kędzierski
Domek karty

Okładka książki Powrót do gwiazd Cyril M. Kornbluth, Frederik Pohl
Powrót do gwiazd Cyril M. Kornbluth,...
Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Okładka książki Złoty Wiek SF 2 Fredric Brown, Harry Harrison, Malcolm Jameson, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Keith Laumer, Murray Leinster, Frederik Pohl, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 2 Fredric Brown, Harr...

W zeszytowej serii fantastyki naukowej Wydawnictwa Iskry pojawiło się wiele nie znanych autorów, po które kiedyś sięgałem. Jednym z nich jest Cyril M. Kornbluth, który pisał najczęściej opowiadania, stworzył mało własnych powieści i napisał kilka książek z innymi pisarzami. Najbardziej znany z krótkiej formy tworzący fantastykę naukową. Domek z kart jest jednym z wczesnych zbiorów opowiadań zawierający cztery jego opowiadania fantastyczne jakie u nas ukazały się.

Gomez - opowieść o geniuszu i bezpieczeństwu kraju jest obrazem obawy przed atakiem jaki może nastąpić. Autor rysuje groźbę i jednocześnie przedstawia zwyczajne życie bohatera w sytuacji w jakiej znalazł się. Ciekawe opowiadanie o zagrożeniu i obowiązku jego odparcia. Jednak przedstawione w sposób dobry, bez żadnego szaleństwa, zaskoczenia i zwrotów akcji. Dobrze napisane, w tamtym czasie kiedy powstawało odbiór mógł być lepszy, ale teraz trąci lekko myszką i już tak nie działa na wyobraźnie. Gomez jest opowieścią wciągającą i dobrze czytającą się, lecz zabrakło zaskoczenia w tym wszystkim co dostałem. Jednak nadal dającą się czytać mimo upływu czasu.
Spotkanie - kolejna opowieść jest o przedziwnym spotkaniu bohatera i jego nocnej eskapadzie. Krótka opowieść przesycona obawą przed bronią atomową i samym atomem. Dobrze napisana, przystępnie i wciągająco. Pomimo tego spodziewać można było po niej więcej, ale jako przyjemna historia ździebko fantastyczna sprawdziła się nieźle. Nie ma tutaj czasu na pogłębienie i większą rozbudowę historii, lecz nawet taka wypada dobrze. Gdyby była bardziej rozbudowana mogło by być lepiej, ale wypada dobrze i czyta się świetnie mimo upływu czasu od jej powstania.
Statek rekin - ciekawa wizja ogromnych statków, które zamieszkują ludzie są przedstawione jako samotne wyspy na oceanie. Katastroficzna wizja zagłady i jego skutków podobała mi się najbardziej ze wszystkich tutaj zawartych opowiadań. Odkrywanie świata i przedstawienie go w ten sposób miało swój klimat. Autor stworzył bardzo dobry obraz fantastycznej zagłady, którą poznajemy w trakcie rozwoju wydarzeń. Ciekawie ukazał kłopoty ludzi i chęć radzenia sobie z problemami. Opowiadanie nie jest krótkie, lecz dłuższe niż do tej pory dostałem, ale również wciągające i ciekawe.
Domek z kart - autor wykorzystuje motywy wehikułu czasu w przewrotnej na swój sposób opowieści o bankierze nie pozbawionej absurdu i przewrotnego humoru sytuacyjnego. Ciekawy pomysł i wykonanie również sprawiło, że jest to kolejne dobre opowiadanie, a nawet bardzo dobre mimo pierwszego niezłego wrażenia jakie pozostawia po sobie początek. Finał zaskoczył mnie i ubawił doszczętnie swoją przewrotnością. Dlatego miło spędziłem z opowiadaniem czas i przyjemnie.

Zbiór opowiadań Domek z kart zawiera cztery opowiadania o różnej tematyce fantastycznej jaką miałem okazje spotkać podczas czytania. Kiedyś miałem przyjemność przeczytać już ksiąski autora, które czasami zawierały średnie, dobre i lepsze opowiadania. W zależności od pomysłu i jego wykonaniu. Zbiór opowiadań po jaki sięgnąłem zawiera dwa dobre opowiadania, dwa nawet bardzo dobre za sprawą klimatu, wizji lub po prostu dobrej zabawy jaką miałem podczas czytania. W nich fantastyka splata się ze zwykłymi sprawami bohaterów wciągniętych w niezwykłe przygody jakie ich spotykają. Poruszane tematy są od bomby atomowej, atomu, po podróże w czasie i zagłady ludzkości pozostawionej samej sobie. Przekrój tematyczne bez zaskoczenia, standardowy, lecz pamiętając kiedy powstawały są nawet teraz mimo upływu czasu ciekawe. Nie zestrzały się całkowicie i można teraz dobrze bawić się w czasie czytania. Dlatego mimo pewnych niuansów i pamiętając o upływie czasu przyjemnie spędziłem ze zbiorem czas.

Zbiór opowiadań Domek z kart jest pozycją dla fanów starszej fantastyki, pisanej inaczej niż dzisiaj, gdzie pomysł nie potrzebował kilkunastu tomów, rozwinięcia do postaci powieści, lecz przedstawiony był w zwięzły i niekiedy w krótki sposób. Właśnie takie opowiadania dostajemy tutaj i nadal wciągają mimo upływu lat. Sięgając po Domek z kart nie wiedziałem czego spodziewać się, bo czytałem dość dawno i pozostawiła po sobie pozytywne odczucia. Powracając do niej po takim czasie miałem obawy, które nie potrzebne były, bo dostałem lekko napisane, przystępnie i przyjemnym stylem historie przez autora. Dlatego dobrze bawiłem się podczas czytania. Zbiór opowiadań jest dobry, chociaż widać tutaj upływ czasu w jakim powstały, lecz nadal czyta się z ciekawością i wciąga. Należący już do klasyki fantastyki autor wart jest poznania. Dlatego mam ochotę na kolejna porcję opowiadań od autora i dlatego biorę się za kolejną pozycje z tej serii, gdzie również mam kilka krótkich i dłuższych opowiadań. Domek z kart okazał się dobrą i ciekawą pozycją z fantastyki po jaką sięgnąłem.

Niestety ogólną ocenę antologii obniża pierwsze opowiadanie - Gomez 3/10 (na początku myślałem, że to hard s-f, ale nic z tego - zwykłe opowiadanie obyczajowe z problemami tamtych czasów przepełnione nazewnictwem fizycznym do przesady)
Spotkanie 6/10 - trochę nudnawe dlatego taka ocena (sam motyw astronauty i końcówka świetna)
Statek rekin 8/10 - najlepsze choć po kilku kartkach przerwałem z nudów, ale dalsza część rekompensuje początek. Niewątpliwie miała to być powieść (długie opisy),ale niepołączone wątki ostatecznie spowodowały wydanie historii jaki opowiadanie. Warto do niej wrócić po latach. Oczywiście zawiera kilka skrótów myślowych i "nielogiznów", ale minęło tyle lat a jest prawie całe aktualne - ile mamy dziś guru spod znaku parti politycznych? Ilu mamy wyzwolicieli? Jedni z prawicy, drudzy z lewicy? Ilu walczy o konstyucję, wolność i demokrację a nie pamiętacie co robili za swoich rządów (PO). Ilu udaje katolików a tak naprawdę robią afery i aferki (PiS)?
Domek z kart 7/10 - proste i logiczne co jest nie zawsze obecne w tematyce podróży w czasie dlatego taka wysoka ocena.
Podsumowanie jakby wyjął mi z ust archiepelchie. Podpisuje się także pod jego opisem.

Statek rekin 8/10 - najlepsze choć po kilku...

Ujmę to tak - może być, choć nie porywa. Krótki zbiór opowiadań. Pierwsze praktycznie w ogóle nie jest sf, drugie o podróżach jest ok, choć kilka dni po przeczytaniu książki musiałem sobie przypomnieć, o co w nim chodziło. Trzecie opowiadanie moim zdaniem jest najlepsze. Fakt, że ma dość długi i trudny wstęp, ale potem ciekawie się rozwija. Ostatnie opowiadanie o podróżach w czasie jest co najwyżej poprawne.

Dwa opowiadania bardzo krótkie, dwa trochę dłuższe. Można przeczytać, ale raczej jako zapełniacz czasu między innymi, ciekawszymi pozycjami. Mnie ta książka absolutnie nie porwała, co nie znaczy, że się wynudziłem czytając ją (może poza pierwszym opowiadaniem).

Kolejna pozycja, na któą bardzo w swoim czasie wyczekiwałąm. Jak na nie polowałam, prosząc znajomą kioskarkę o odłożenie. Ech, łza się w oku kręci. Czytałam z wypiekami na twarzy. Po latach wracam do nich z sentymentem. Moze i nie jest wybitna, może i nie jest najlepsza w dorobku autora, ale moje horyzonty poszerzyła. Wracam do niej z przyjemnością.

Dość ciekawy zbiór opowiadań fantastycznych. Mimo, że zbiór ten został w Polsce wydany dopiero w 1985, autor tworzył swoje opowiadania już w latach 50. i 60.
Z czterech utworów z zeszytu najciekawsze chyba jest opowiadanie pierwsze, mimo że jest najmniej "fantasy" to jest najlepiej i najciekawiej napisane.
Drugie opowiadanie jest też całkiem fajnie napisane, o podróżach kosmicznych, jednakże nie jest objętościowo duże a można by myślę więcej z niego wyciągnąć.
Trzecie opowiadanie, jak pierwszy raz czytałem, uznałem za najgorsze, i rzeczywiście teraz widzę, że sam początek jest bardzo męczący ale za to ma ono dość intrygujące i ciekawe zakończenie związane z zagładą cywilizacji ludzkiej.
Ostatnie opowiadanie, chyba najkrótsze, też całkiem dobrze napisane, mówi o konsekwencjach podróży w czasie.

Ogółem rzecz biorąc książka ta jeżeli wpadnie wam w ręce, to warto przeczytać jako klasykę literatury sci-fi, chociaż nie ma się co o nią zabijać. Wszystkie opowiadania są napisane dość łatwym stylem i poza opowiadaniem numer 3 nie ma żadnych problemów z czytaniem.
Polecam

Drugie opowiadanie jest też całkiem fajnie napisane, o podróżach...

4 opowiadania. Statek rekin- ciekawa wizja przyszlosci. Pare milionow ludzi na statkach-miastach, a na ladzie rzez ludnosci w imie durnej ideologi. 8/10. Gomez - o mlodym geniuszu fizyku samouku. 7/10. Domek z kart o podrozy w czasie. 6/10.

Przyjemne retro sci-fi.

Przyjemne retro sci-fi.

• Science Fiction
  • Iskry
  • Mam
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Domek z kart