rozwiń zwiń

Mechaniczna pomarańcza

Okładka książki Mechaniczna pomarańcza
Anthony Burgess Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Ekranizacje: Mechaniczna pomarańcza (1990) fantasy, science fiction
254 str. 4 godz. 14 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
A Clockwork Orange
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
254
Czas czytania
4 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379980291
Tłumacz:
Robert Stiller
Ekranizacje:
Mechaniczna pomarańcza (1990)
Tagi:
resocjalizacja Ludwig van Korova Milky Bar literatura angielska książki zekranizowane
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
822
811

Na półkach: , , , , , ,

Moja ocena tej książki to średnia z bardzo dobrej powieści Burgessa i genialnego przekładu Stillera. Nie znam science fiction, która tak mocno zyskałaby na niezwykle rzetelnej pracy tłumacza. I to pracy wykonanej podwójnie, bo przecież Stiller nie zadowolił się wersją „rosyjską”, lecz przełożył „Mechaniczną pomarańczę” równolegle w wersji „angielskiej”. Rzadko kto wspomina o tym, że Stiller (lub może nawet sam Burgess) przemycił do tych tekstów również niejeden germanizm. A to powoduje, że język jakim posługują się protagoniści jest nie tylko egzotyczny, ale również stosunkowo bogaty.

Całość robi bardzo dobre wrażenie. Film Kubricka oglądałem w latach 80-tych – i wtedy było to piorunujące doświadczenie. Książkę przeczytałem dopiero teraz. Jest jeszcze lepsza. Zwłaszcza, że nikt nie wpadł na poroniony pomysł, aby diametralnie zmieniać wypowiedzi tekstu, pozbawiając czytelnika możliwości poznania ostatniego rozdziału tej powieści.

„Mechaniczna pomarańcza” to social fiction, czyli fantastyka bez większych elementów typowej SF. To nawet nie jakaś dystopia, bo wydarzenia tu opisane mogłyby wydarzyć się równie dobrze w całkiem „normalnym” społeczeństwie. Jest to jednak jedna z najbardziej sugestywnych powieści jaką czytałem. Nie dziwi mnie wcale fakt, że brytyjskie gangi „podpatrzyły” od Burgessa i Kubricka sposób bycia Alexa i jego kumpli. To upojenie własną siłą i euforia wywołana tą młodzieńczą, bezwzględną pogardą dla rozmyślań o skutkach własnych czynów są w pewnym stopniu zaraźliwe. Każdy chciałby być w stu procentach wolny, aczkolwiek rzadko kto chciałby osiągnąć taką wolność poprzez cierpienia bliźnich.

Zaciekawił mnie także sam koniec książki, w którym Burgess postuluje, że skłonna do przemocy młodzież mogłaby porzucić niecne procedery gangów ulicznych tylko-li poprzez... dorośnięcie. Bardzo wątpię, czy jest to możliwe, bo człowiek nie żyje przecież w społecznej próżni, ale Alexowi chyba jakoś się udało. To jedyny prawdziwy element fantastyczny „Mechanicznej pomarańczy”. Resztę odbieram nawet dzisiaj jako relację z życia codziennego młodocianego gangstera. No i amen, braciszkowie moi, git i horror szoł! I cały ten szajs.

Moja ocena tej książki to średnia z bardzo dobrej powieści Burgessa i genialnego przekładu Stillera. Nie znam science fiction, która tak mocno zyskałaby na niezwykle rzetelnej pracy tłumacza. I to pracy wykonanej podwójnie, bo przecież Stiller nie zadowolił się wersją „rosyjską”, lecz przełożył „Mechaniczną pomarańczę” równolegle w wersji „angielskiej”. Rzadko kto wspomina...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9 168
  • Przeczytane
    9 131
  • Posiadam
    2 452
  • Ulubione
    674
  • Teraz czytam
    291
  • Chcę w prezencie
    132
  • Klasyka
    60
  • Fantastyka
    55
  • 2014
    43
  • Literatura angielska
    39

Cytaty

Więcej
Anthony Burgess Mechaniczna pomarańcza Zobacz więcej
Anthony Burgess Mechaniczna pomarańcza Zobacz więcej
Anthony Burgess Mechaniczna pomarańcza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także