Mechaniczna pomarańcza

Anthony Burgess Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda fantastyka, fantasy, science fiction
A Clockwork Orange
2007-01-01
1991-01-01
Data 1. wydania:
1982-01-01
Robert Stiller
Vis-á-Vis/Etiuda
resocjalizacja Ludwig van Korova Milky Bar literatura angielska książki zekranizowane
A Clockwork Orange
fantastyka, fantasy, science fiction
2007-01-01
Robert Stiller
Inne

Zdumiewająca futurologia osadzona w nieznanej przyszłości a jej miejscem może być zarówno Londyn, Nowy Jork, Warszawa czy np. Berlin. Powieść utrzymana jest w niepokojącym klimacie a jej znakiem rozpoznawczym stał się specyficzny język, który może tak irytować jak i nadawać wartości. Zapewne autor chciał w ten sposób urealnić sposób komunikacji tak bardzo widoczny wśród...

Uff.... Skończyłem, ale warto poświęcić trochę czasu na umne czytanie tej lekturki. Chyba skuszę się na wersję A. Ktoś wie jak można ją kupić i być pewnym, że to wersja A a nie R?

"Mechaniczna pomarańcza" to książka trudna, która została wydana jako eksperyment lingwistyczny. Wynalazczość językowa jest godna podziwu, ale niestety nie zmienia to faktu, że osobny język stworzony dla tej powieści nadal, mimo uplywu lat, znacznie utrudnia jej wymowny odbiór. Trochę szkoda, gdyż sama fabuła jest bardzo ciekawa.

Poznajemy tu grupę wybitnie wyrafinowanych...

Bardzo żałuję, że pożyczyłem ten tytuł od kolegi zamiast kupić, bo mam niezrównaną ochotę potargać ten szajs i wyrzucić przez okno, a nie mogę bo muszę oddać. Ten syntetyczny i prostacki język jest nie do przełknięcia. "Taki ma być", "Zabieg stylistyczny podkreślający..." - tak tak, rozumiem i ten właśnie zabieg oceniam tak nisko jak się da. To też taki mój "zabieg".
Być...

Ze względu na specyficzny język musiałam czasami się cofać i czytać to samo zdanie drugi raz, żeby je zrozumieć, ale po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Książka jest świetna, moim zdaniem mroczna i mocna. Polecam.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Pamiętam jak obejrzałem film w młodości, który był dla mnie tak przerażający, że obiecałem sobie, że nie obejrzę go nigdy więcej. Teraz po lekturze mam ochotę na kolejny seans.

O książce napisano już chyba wszystko. Największe wrażenie zrobiła na mnie warstwa językowa, oryginalna i przebojowa. Eksperymenty z językiem różnie wychodzą, ale tutejszy slang to była rewelacja....

Wydała mi się napisana jakby w takim bezumnym (głupim) stylu, krugom ach! i och! i podobny szajs, ale jakby coś z niej wynikało... Myślę, że ten krótki fragment z książki A.Burgess idealnie ją opisuje.

Książka trudna w odbiorze. Ja przeczytałam przed obejrzeniem zarówno filmu i sztuki teatralnej w Teatrze Ludowym. Chyba najbardziej przemówiło do mnie widowisko teatralne. Mimo wszystko polecam sięgnięcie po lekturę.

Świetna książka dająca wiele do myślenia. Szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń w kraju. Na początku była nie do końca dla mnie zrozumiała przez bardzo specyficzny język i zapożyczenia z języka rosyjskiego. Udało się jednak przyzwyczaić do tego po czasie. Język wręcz podkreślił charakter tej książki czyniąc ją jedyną w swoim rodzaju. Zdecydowanie warto przeczytać i...

Opisane są tu straszne straszne czyny. bardzo mocna, ale też straszna pozycja. Czytanie dodatkowo utrudnia specyficzny język. Jednak z czasem da się do niego przyzwyczaić. Polecam

Dyskusje

7 751