W drodze

1976-01-01
Anna Kołyszko
powieść amerykańska
Inne

Afirmacja życia w stanie czystym. Styl Kerouaca idealnie oddaje pęd i styl życia bohaterów. Absolutnie ikoniczne postacie Dean Moriarty, Carlo Marx czy Stary Byk Lee pozostaną mi w pamięci na długo. Powieść sprawia, że mam ochotę rzucić swoje obecne życie i wyruszyć w drogę nie oglądając się za siebie, więc mi się podobało, nawet bardzo.

Jak na kultową książkę, to bardzo słabo. Nie porwał mnie pijacko-narkotyczny styl Kerouaca. Ledwo dobrnąłem do końca. Miejscami jest tutaj coś wyjątkowego i wciągającego, ale generalnie mocno nudzi.

Podróż, chaos, książki, jazz, miłość i kultowe beat generation. Dla fanów tego typu literatury, przy czytaniu radosne szaleństwo Kerouaca może się udzielić ;)

Bohaterowie jeżdżą przez USA z lewa na prawo. W międzyczasie klepią biedę, jedzą, piją, palą zioło i kopulują. I tak przez 90% książki. Pozycja kultowa? Chyba w latach pięćdziesiątych. Książka nudna, chaotyczna. Bez żadnej głębi. Postacie wręcz irytujące. Nie polecam.

Jedna z lepszych powieści drogi. Niezwykły sposób na pokazanie głęboko ukrytych emocji i tego, co nas niepokoi. Niezwykła.

Bardzo chciałem przeczytać tę książkę i naprawdę dałem jej niejedną szansę. Udało mi się ją przeczytać w całości za 3 razem. Idea podróży, styl życia beatników są dla mnie naprawdę fascynujące i podniecajace. Rozumiem kult tej pozycji, dużo czytałem o osobliwym sposobie jej powstawania. Niestety właśnie styl tzw. prozy spontanicznej skutecznie mnie od książki odpycha. Przebrnięcie przez ten strumień świadomości to już po chwili prawdziwa męka, tym bardziej, że za opowieścią nie czai się nic więcej, jak czysto powierzchowne emocje i poszukiwanie podniet życiowych. W książce jest (dla mnie) jeden moment głębszych przemyśleń o dążeniu człowieka do śmierci. Koncept ciekawy, ale to tylko kropla w tym potoku słów.

Dla mnie fenomenalna, był jeden gorszy moment w połowie, ale poza tym jestem przeszcześliwy, że trafiła mi w ręce. Jednak mój gust (atystyczny) może być obecnie dość osobliwy, więc polecam przeczytać też opinie innych czytelników, moja może być zbyt entuzjastyczna(haha). Osobiście najbardziej zgadzam się z użytkownikiem linber.

Wszystkie przygody, które chłopaki przeżyli oraz sposób w jaki są opowiedziane - to nie jest zwyczajna książka, nie na dzisiejsze standardy. To są bitnicy - Kerouac był poetą i chociaż jednym może się wydać mało poetycki, to ja (w polskim tłumaczeniu) spijałem słowa z każdej strony, jego chaotyczny sposób wypowiadania się - obłędny. Nie wiem ile osób słyszało o okolicznościach powstania tej książki i... jak długo była poprawiana :P Ale to daje do myślenia i sądzę, że to swego rodzaju pomnik, na którym widać każde uderzenie dłuta geniusza, który jeszcze się rozwijał.

Co dziwne te momenty, kiedy pod wpływem benzopirenów przelewał na papier swoje przemyślenia, metafory i Bóg jeden wie co jeszcze, to cóż nawet - jeśli nie szczególnie - one mi się podobały. Kiedyś nie przepadałem za takimi rozciągłościami i za przeproszeniem piep**eniem, ale tym razem byłem zachwyocny.

Genialna książka i ludzie, którzy ją tworzyli.

Wszystkie przygody, które chłopaki przeżyli...

Jestem w stanie zrozumieć, że dla pewnych ludzi może to być powieść kultowa. Młodzi, beztroscy ludzie udają się w podróż po USA, nie mogą nigdzie zagrzać miejsca, nosi ich po kraju w poszukiwaniu przygód. Nie zastanawiają się nad życiem, konsekwencjami, kręci ich nieznane, dobrze odnajdują się w chaosie. Wielogodzinna jazda samochodem, fatalne warunki sanitarne, szeroko pojęte biedowanie, to wszystko nie jest im straszne. To byli ci słynni beatnicy, a powieść dobrze przedstawia ich stan umysłu. To skoro ja rozumiem zwolenników tych treści, czas na moją opinię. Otóż książka była męcząca, bohaterowie nieciekawi, nie padają tu żadne zdania czy wnioski, które by mnie skłoniły chociażby do minimalnej refleksji. Na dobrą sprawę ta powieść nie miała żadnej fabuły, była jak piosenka z radia grająca gdzieś w tle, bez żadnej treści i wartości. Nigdy nie jechałem autostopem, nie potrafię sobie wyobrazić siebie w takiej roli, jak również nie wyobrażam sobie zabrać nieznajomego do swojego auta. Chociaż jestem ciekawy świata, to najbardziej kocham podróże, które odbywają się w mojej głowie. A ta podróż z powieścią Kerouca była dla mnie bardzo męcząca.

jako 100% milenialce ciężko mi zrozumieć zachwyt nad tą pozycją

jako 100% milenialce ciężko mi zrozumieć zachwyt nad tą pozycją

Przeczytałem "W drodze" po raz drugi. Za pierwszym razem miałem podobne odczucia do tych wyrażanych w większości opinii tutaj - nijka, bez sensu, jeżdżą w te i wewte wzdłuż Stanów, imprezują, wymieniają się żonami i kochankami i nic z tego właściwie nie wynika. Ale coś mnie skusilo, żeby przeczytać książkę ponownie. No i tym razem wpadłem po uszy i zakochałem się w niej! Jedna z tych powieści, podczas czytania których nie sprawdza się, ile jeszcze zostało do końca. :) Mówi się, że styl "W drodze" wzorwany był na jazzowej improwizacji. Wg legendy Kerouac napisał ją w trzytygodniowym transie na kilkudziesięciometrowej rolce papieru, żeby zmiany kartek w maszynie nie wybijały go z rytmu. Jeśli zostać przy tym jazzowym porównaniu, to można rzec, że całość została napisana w stylu bebop, w szalonym, brawurowym tempie double time (na granicy ludzkich możliwości, coś około 300 BPM :))! Ta powieść to fenomen, manifest pokolenia, w pełni rozumiem jej "siłę rażenia" i inspirację dla młodych ludzi nie tylko w latach 50. Absolutny klasyk literatury (a raczej nie szastam dziesiątkami :)).